Wydrukuj tę stronę

FARBOWANIIE WŁOSÓW W DOMU - RÓB TO MĄDRZE

farbowanie włosówWłosy farbujemy z różnych powodów. Niektóre kobiety chcą nadążyć za modą, inne chcą zakryć pojawiającą się siwiznę, a jeszcze inne po prostu lubią zmiany. Nierzadko zabieg ten wykonujemy same, bo tak jest szybciej i taniej. Nie zawsze jest to dobra decyzja. Zdarza się, że farba nie równo pokryje pasma lub uzyskany kolor odbiega od naszych oczekiwań, a na dodatek włosy po farbowaniu stają się przesuszone i kruche. Więc jak wykonać taki zabieg w domu by uniknąć błędów i nie zniszczyć włosów?

Zanim zdecydujemy się nałożyć farbę, dokładnie oceńmy stan naszych włosów. Jeśli są one zniszczone i przesuszone najpierw zafundujmy im kurację, która wzmocni ich strukturę i wygładzi łuski. Bez takiego zabiegu pielęgnacyjnego, farbowanie dodatkowo osłabi i wyniszczy włos, a farba będzie nierównomiernie wnikać. Na rynku jest wiele preparatów intensywnie regenerujących  w postaci serum, zawartych np. ampułkach. Dobrym rozwiązaniem jest również nakładanie maski silnie nawilżającej przez jakiś czas ,zanim ufarbujemy włosy. Poza tym należałoby ograniczyć używanie kosmetyków do stylizacji, jak również suszarki czy prostownicy. Przed planowaną koloryzacją dobrze jest nie myć włosów, co pozwoli zachować ich naturalny płaszcz lipidowy, który zabezpieczy skórę głowy przed zbytnią ingerencją składników chemicznych. Podczas koloryzacji nie wolno owijać głowy folią, nakładać gumowych czepków itp. Takie postępowanie  znacznie nasila  działanie farby, co może spowodować podrażnienie skóry. Wybór farby to niełatwa ale ważna decyzja. Zanim ją zakupimy  należy zastanowić się nad oczekiwaniami co do koloryzacji. Gdy chcemy tylko na chwilę odmienić kolor wybierzmy szamponetki ( gotowe farby bez amoniaku w niewielkich porcjach). Zawarte w nich pigmenty nie wnikają w głąb włosa, tylko „oblepiają” go z zewnątrz. Efekt farbowania może zniknąć już po jednym , czasem po kilku myciach włosów. Farby półtrwałe również nie zawierają amoniaku(odcienie blond maja go niewielkie ilości) i mogą rozjaśnić lub przyciemnić włosy o ton lub dwa. Są one właściwym produktem dla kogoś kto chce odświeżyć naturalny kolor, bądź ma słabe włosy i delikatną skórę głowy.

 

farbowanie włosów poradyUtrzymują się na włosach około czterech tygodni i zmywają równomiernie. Dobrze kryją także siwe włosy, choć tu ich zastosowanie zależne jest od tego czy nasza siwizna jest rozmieszczona równomiernie czy też w postaci grubszych pasm. W siwy włos farba wchłania się mocniej i gorzej się z niego wypłukuje. Więc jeśli nie chcemy mieć na głowie po jakimś czasie wielu odcieni ,zrezygnujmy z farb półtrwałych, bądź udajmy się do fryzjera na profesjonalną koloryzację. Farby trwałe jak sama nazwa wskazuje, dają najdłuższy czas utrzymania koloru. Zawierają bowiem amoniak, który silnie odchyla łuski włosa, by pigmenty mgły wniknąć do środka. To pozwala dowolnie zmieniać kolor ale niestety jest mocno inwazyjną metodą, która naraża włos na duże zniszczenia, szczególnie ten osłabiony. Oddzielną kategorię stanowią farby ziołowe, zaliczane do najbardziej przyjaznych naszym włosom. Z pewnością koloryzację takimi preparatami można polecić osobom z wrażliwą skórą głowy i nadszarpniętym zdrowiem włosów. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze farby i właściwie przeprowadzony zabieg koloryzacji nie są w stanie uchronić naszych włosów(nawet tych zdrowych) przed uszkodzeniami. Częste farbowanie i rozjaśnianie sprawia, że włosy są wysuszone i osłabione, a ich końcówki stają się kruche i łamliwe. Dlatego ważne jest by stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji włosów farbowanych. Zawierają one nawilżające wyciągi roślinne, proteiny, keratynę oraz witaminy regenerujące strukturę włosa. Poza tym pielęgnacja włosów farbowanych zależy od tego, czy były one rozjaśniane, czy przyciemniane. Te pierwsze wymagają kosmetyków odżywczych i regenerujących, najlepiej z olejkami lub cementem ceramicznym. Włosy zafarbowane na żywe odcienie np. płomienny rudy, wymagają szamponów i odżywek, które podtrzymają trwałość pigmentu i sprawią, że kolor długo zostanie intensywny. Fryzurę należy chronić przed płowieniem na słońcu. Latem dla wszystkich typów włosów farbowanych zalecane są kosmetyki z filtrami UV. Ważna jest codzienna pielęgnacja. Szampon i odżywka mogą naprawdę działać jak czarodziejska różdżka. Jak je dobrać? Najprościej na zasadzie przeciwieństwa: jeśli kosmyki są sztywne – wygładzamy, natomiast zbyt suche – nawilżamy.

 

Red.Port.

Oceń ten artykuł
(16 głosów)