Wydrukuj tę stronę

Endermologia vs. nadmiar tkanki tłuszczowej

endermologiaWiększość kobiet ma genetycznie uwarunkowaną skłonności do gromadzenia tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała. Są to przede wszystkim brzuch, biodra, pośladki i uda. Często pomimo diety i aktywności fizycznej tkanka tłuszczowa utrzymuje się na pewnych obszarach ciała. Dlatego często, aby odzyskać i utrzymać ładną figurę, potrzeba czegoś więcej niż tylko diety i aktywności fizycznej. Endermologia to sprawdzony i skuteczny sposób walki z nadmiarem kilogramów w określonych partiach ciała. Jest to całkowicie naturalna, nieinwazyjna metoda modelowania sylwetki, dostępna już w wielu salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej.

Otyłość jest przewlekłą chorobą metaboliczną powstałą w wyniku zaburzeń homeostazy energii. Obserwuje się nadmiar tkanki tłuszczowej w stosunku do normy.

Wyróżniamy dwa typy otyłości w zależności od przyczyny jej powstawania: otyłość pierwotną (pokarmową), która powstaje w wyniku współdziałania czynników genetycznych, fizjologicznych oraz środowiskowych np. spożywanie nadmiaru tłuszczu, alkoholu, zbyt mała aktywność fizyczna. Istotne są również czynniki psychologiczne, jako że otyłość bywa często formą uzależnienia. Z kolei otyłość wtórna jest objawem chorób metabolicznych głównie cukrzycy, chorób ośrodkowego układu nerwowego, wad chromosomowych czy skutkiem działania niektórych leków (kortykosteroidy, tarczycowe itp.)


Oprócz bezwzględnej ilości tkanki tłuszczowej, bardzo istotne jest jej rozmieszczenie. Wyróżniamy otyłość typu aneroidalnego (męskiego), gdzie obserwujemy nagromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu. Oraz otyłość typu gynoidalnego, gdzie tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach pośladków, ud i bioder.

Czym jest zabieg Endermologie® i czy jest metodą pozwalającą rzeczywiście wspomóc walkę z nadwagą i otyłością? Czy pozwoli zredukować cellulit i rozstępy, często towarzyszące nadmiarowi tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała?

Endermologię wynalazł Louis Paul Guitay. Przeżył wypadek motocyklowy, po którym poddany został rehabilitacji polegającej m.in. na ręcznych masażach. Zauważył on wówczas, że skuteczność masaży zależała przede wszystkim od siły nacisku i umiejętności masażysty. Guitay postanowił stworzyć maszynę, która będzie naśladowała ruchy masażystów oraz jednocześnie ujednolici siłę nacisku. W 1986 roku technika ta została opatentowana.

Endermologie® jest jedną z najlepiej zbadanych metod, a efekty udowodnione są klinicznie. Wyniki badań potwierdzają doskonałe oddziaływanie Endermologie® głównie w trzech obszarach:

  • oddziaływanie na tkankę (stymulacja fibroblastów, uaktywnienie lipolizy, zapobieganie i redukcję zwłóknień, likwidowanie cellulitu, modelowanie sylwetki, mobilizacja mięśni, poprawa trofiki),
  • oddziaływanie na krążenie (usprawnienie przepływu krwi i limfy, zmniejszenie retencji wody),
  • efekt neurowegetatywny (stymulacja receptorów nerwowych).

Endermologie® jest wyjątkową techniką masażu, która dzięki zjawisku mechanotransdukcji umożliwia pozbycie się tkanki tłuszczowej opornej na dietę i gimnastykę, co zostało udowodnione naukowo.

Profesor Max Lafontan, dyrektor Jednostki Badawczej U858 ośrodka badawczego w Tuluzie we Francji, który wyspecjalizował się w badaniach nad tkanką tłuszczową i otyłością przeprowadził w 2006r. przełomowe badania, których wyniki udowodniły, że mechanotransdukcja w komórkach tkanki tłuszczowej wywoływana przy pomocy urządzeń do Endermologie® powoduje silną reakcję lipolityczną.


Mechanotransdukcja jest to proces, w trakcie którego komórka przekształca bodźce mechaniczne w aktywność chemiczną. Mechaniczne oddziaływanie na wierzchnią (górną) warstwę skóry indukuje biochemiczną reakcję komórek.

Zespół profesora Lafontana jest jednym z niewielu na świecie, który stosuje delikatną metodę „mikrodializy”. Technika ta polega na wprowadzeniu do tkanki mikrosondy, która umożliwia rejestrację i analizę informacji podczas zabiegów.

Wyniki tych badań wskazują na to, że tkanka tłuszczowa z czasem przestaje być aktywna i zaczyna gromadzić nadmiar tłuszczu. Gdy zostaje poddana intensywnemu oddziaływaniu mechanicznemu techniki endermologii, te nieaktywne komórki tkanki tłuszczowej zaczynają łatwiej uwalniać tłuszcz. Jednocześnie zbita, stwardniała tkanka, która skupia komórki tłuszczowe ulega zmiękczeniu, co pozwala uwolnić i usunąć zlokalizowany i oporny na dietę i gimnastykę tłuszcz. Ponadto fibroblasty stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co wzmacnia, napina i tonizuje skórę, modelując jednocześnie sylwetkę.

 

endermologia1Jak wygląda zabieg? Dwie niezależnie napędzane rolki w połączeniu z podciśnieniem rozmasowują tkankę skórną. W ten sposób nieaktywne komórki tłuszczowe poddane intensywnemu mechanicznemu oddziaływaniu zaczynają łatwiej uwalniać tłuszcz, stymulować fibroblasty uaktywniając produkcję kolagenu i elastyny, co z kolei wzmacnia, napina i tonizuje skórę. Zabieg jest bezbolesny a nawet przyjemny. Klient w trakcie zabiegu ma na sobie specjalny kostium, który zabezpiecza ciało i pomaga w przesuwaniu się rolek.

Endermologia pozwala zredukować cellulit, a jak wiadomo dotyka on przede wszystkim kobiety borykające się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na udach, pośladkach czy brzuchu. Zabieg oddziałuje na tkankę łączną, ujędrnia i uelastycznia skórę, poprawia ukrwienie i przepływ limfy. Jest również polecany dla skóry z rozstępami. W trakcie trwania serii zabiegów obserwuje się stopniową utratę wagi. Dzięki możliwości miejscowego stosowania zabiegu, utrata tkanki tłuszczowej następuje tylko tam, gdzie jest ona pożądana. W miejscach, w których chcemy zachować dawne kształty, zostają one zachowane. Endermologia dodatkowo eliminuje toksyny z organizmu i zapobiega procesowi starzenia się skóry.

Metoda Endermologie® może wspomóc walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej, co potwierdzają badania naukowe. Skierowana jest dla kobiet, jako alternatywa kosmetycznych metod walki z nadmiarem kilogramów. Zyskała w Polsce i na świecie rzeszę zwolenników. Ciągle trwają badania nad jej ulepszeniem. Kto wie, być może już w niedalekiej przyszłości marzenia o szczupłej sylwetce wielu kobiet urzeczywistnią się?


Źródła:
http://www.endermologia-gabinety.pl/
http://nowekosmetyki.pl

Oprac. Agata Lebiedowska http://biotechnologia.pl/

 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)