Wydrukuj tę stronę

Skuteczność liposomów i micelów

Na samym początku słuszne byłoby wyjaśnienie pojęcia liposomów i micelów, gdyż nie są to słowa codziennego użytku i nie każdy w pierwszej chwili może wiedzieć z czym mamy do czynienia.


Otóż najprościej rzecz ujmując liposomy to mikroskopijne pęcherzyki wypełnione wodą lub wodnym roztworem, które ułatwiają transportowanie substancji czynnych w głębsze warstwy skóry i ich rozłożenie. „Zapakowanie” w liposomy składników aktywnych tj. np. witamina C, E czy koenzym Q10 wcale nie jest takim łatwym zadaniem, jednak jeśli już się to uda to możemy mieć pewność, że to będzie w pełni opłacalne dla naszej skóry. Zapytacie mnie dlaczego tak się dzieję? Jest to ściśle związane z budową liposomów. Ich dwuwarstwowa struktura przypomina barierę skórną, dzięki czemu liposomy łączą się z powierzchniową warstwą naskórka, wzmacniając ją i przywracając jej spoistość. Substancje, które za ich pomocą są przenoszone, przenikają przez barierę warstwy rogowej w większym stężeniu i przejawiają znacznie silniejsze działanie niż te same związki aplikowane w postaci wolnej.

 

Główne zalety liposomów:

  • Składniki aktywne zapakowane w liposomach głęboko wnikają do zrogowaciałej warstwy skóry, zapewniając zintensyfikowane działanie biologiczne;
  • Chronią wrażliwe substancje np. takie, które szybko się utleniają, Wit C, Wit A oraz takie, które się mogą wzajemnie neutralizować – Wit C z Wit E;
  • Uzupełniają wymyte lipidy skóry bez efektu natłuszczania (umacnia barierę skóry).

 

Rys. 1. Przenikalność liposomów

lipo mice1
Źródło: Materiały firmy KOKO

 

Micele są to wielocząsteczkowe agregaty. Brzmi to może bardzo naukowo i skomplikowanie, ale po rozbudowaniu tego stwierdzenia już takie nie będzie. Micele występują najczęściej w postaci kulistej i są połączeniem wielu cząsteczek zawieszonych w roztworze wodnym. Ich wewnętrzna cześć odpycha się od cząsteczek wody , ale znakomicie łączy się z tłuszczami, z zewnętrzną warstwą się odwrotnie. To powoduje, że micele doskonale radzą sobie ze „zbieraniem” wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń skóry. Zamykając w swoim wnętrzu, np., nadmiar sebum przez co nasza skóra jest dokładnie oczyszczona i odświeżona.

 

 

Rys. 2. Budowa micela

lipo mice2

 

Podsumowując największą zaletą micelów jest delikatne usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni naszej skóry przy jednoczesnym nie naruszaniu jej bariery hydrolipidowej.

W programach pielęgnacyjnych Creme Bar® skupiamy się właśnie m.in. na skutecznym oczyszczaniu i efektywnym dostarczaniu składników aktywnych potrzebnych naszej skórze.

 

W swojej ofercie mamy chociażby płyn micelarny, który zawiera micele, więc oczyszczanie z nim twarzy jest niezwykle przyjemne. Dodatkowo jest to produkt, który nie zawiera żadnych substancji szkodliwych, więc jest hipoalergiczny.

 

W jego składzie znajdziemy również panthenol, który zmniejsza utratę wody przez naskórek, bark ekstrakt, który zmniejsza produkcję sebum, wielkość porów czy błyszczenie skóry oraz aloes, który działa łagodząco. Dlatego nasz płyn micelarny nie tylko oczyszcza, ale również pielęgnuje naszą skórę twarzy.

 

Do naszych sztandarowy kosmetyków czyli kremów biomembranowych IQ dodajemy wiele substancji aktywnych, które aby zachowały swoje dobroczynne właściwości kapslowane są w liposomach. Czytaj więcej na www.cremebar.pl

Zachęcamy również do uważniejszego zwracania uwagi na skład i właściwości wybieranych kosmetyków, bo ma to ogromny wpływ na kondycję i wygląd naszej skóry.

 

Źródło: http://bcosmetics.com

 

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)