Wydrukuj tę stronę

Kriochirurgia

14 maja 2014

9090Kriochirurgia jest metodą leczenia polegającą na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu tkanek poprzez ich zamrożenie, do czego najczęściej wykorzystywany jest podtlenek azotu, którego temperatura wrzenia wynosi - 95°C. Mechanizm uszkodzenia tkanek podczas zabiegu kriochirurgicznego jest wynikiem bezpośredniego działania niskich temperatur na komórkę oraz niedokrwienia rozwijającego się wkrótce po rozmrożeniu.

 

 


Do zalet tej metody należą:

-bezpieczna i prosta technika zabiegu,

-duża skuteczność,

-wskazana dla chorych obawiających się operacji chirurgicznej,

-możliwość stosowania w warunkach ambulatoryjnych,

-krótki czas zabiegu,

-brak konieczności znieczulenia ogólnego, a znieczulenie miejscowe wymagane w wybranych przypadkach.


 

Podstawowe grupy chorób, które są wskazaniem do kriochirurgii to:

- brodawki wirusowe: zwykłe, płaskie, stóp

- ziarniniak naczyniowy

- ziarniniak obrączkowaty

- rogowacenie słoneczne

- gruczolak potowy, łojowy

- nabłoniak,

- bliznowiec

- znamię naskórkowe

- kłykciny kończyste

- mięczak zakaźny

- łysienie plackowate

- trądzik pospolity, różowaty

9098

 

W trakcie zabiegu i tuż po rozmrożeniu tkanki pacjent może odczuwać piekący ból, który zwykle ustępuje po 3-10 min. Można go uniknąć stosując krem znieczulający. Początkowo występuje rumień i obrzęk, następnie może wytworzyć się pęcherz, a głębokie mrożenie, zwłaszcza zmian nowotworowych, powoduje wytworzenie owrzodzeń pokrytych strupem, których wygojenie trwa przeciętnie 4-6 tyg. Bardzo rzadko w pierwszej dobie może wystąpić gorączka lub pokrzywka. Do późnych powikłań po zabiegu zaliczamy: blizny zanikowe lub przerosłe, odbarwienia, przebarwienia, odwracalne zaburzenia czucia, zanik tkanki, prosaki, utratę włosów.

9096

Do głównych przeciwwskazań do zabiegu należą: pokrzywka z zimna, choroba i objaw Raynauda, piodermia zgorzelinowa, kolagenozy, choroby autoimmunologiczne, krioglobulinemia, leczenie immunosupresyjne.

9097

W czasie konsultacji poprzedzającej zabieg należy porozmawiać z lekarzem o spodziewanych i możliwych efektach zabiegu, o możliwościach spełnienia oczekiwań, a także o wszystkich okolicznościach i wątpliwościach związanych z tą nowoczesną i bezpieczną metodą usuwania zmian skórnych.

 

Źródło:

Oceń ten artykuł
(2 głosów)