Wydrukuj tę stronę

Lipofilling – reimplantacja tkanki tłuszczowej

lipofillingJak się okazuje, współczesna medycyna potrafi w bardzo właściwy sposób spożytkować nadmiar tkanki tłuszczowej człowieka. Zabieg taki nazywamy lipofillingiem. Wykorzystuje on specjalnie spreparowaną tkankę tłuszczową między innymi do wypełniania zmarszczek, modelowania sylwetki i ujędrniania piersi.

 

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, wraz z komórkami macierzystymi, stosowany jest w celu wypełnienia głębszych zmarszczek, modelowania twarzy, przywracania pierwotnej objętości skóry w okolicach policzków i doliny łez, leczenia blizn pooparzeniowych, zanikowych oraz do modelowania wybranych partii ciała (powiększanie biustu, modelowanie pośladków, łydek). Bardzo popularne jest także wykorzystywanie tej metody do poprawy wyglądu dłoni oraz narządów intymnych.

 

Zabieg lipofillingu łączy w sobie lifting i delikatny modeling wybranego obszaru. Pierwszym etapem jest pobranie tkanki tłuszczowej z odpowiedniej okolicy – przykładowo z brzucha, biodra, uda lub obszaru okołokolanowego. Zazwyczaj jednorazowo pobierane jest od 20 do 30 ml tłuszczu. Następnie zostaje on poddany procesowi przygotowawczemu, w którym specjaliści wykorzystują system Aroma. Generalnie pobrany materiał w tym kroku zostaje wirowany i oczyszczony, między innymi z nadmiaru płynów, w taki sposób, aby w efekcie pozostał jedynie czysty tłuszcz, najlepiej nadaje się do przeszczepu i jest bogaty w komórki macierzyste.

 

Sam zabieg, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest bezpieczny. Przez fakt, że tłuszcz pochodzi z tego samego organizmu, na którym zostanie przeprowadzone wszczepienie, ryzyko pojawienia się powikłań lub reakcji alergicznych jest praktycznie nieobecne. Jedynym ograniczeniem dotyczącym zabiegu, jest ilość jednorazowej retransplantacji tłuszczu. W przypadku, gdy jest go za dużo, może dojść do problemu obumarcia komórek lub pojawienia się zwapnień. W związku tym, zaleca się, aby zabieg wykonywać nie częściej niż raz na 3 lub 6 miesięcy.

 

Czas trwania lipofillingu waha się pomiędzy 40 a 50 minutami, a efekty zabiegu są widoczne już po dwóch dniach. Co najważniejsze, są one całkowicie naturalne, a ponadto znacznie poprawia wygląd i jakość skóry, a same rezultaty utrzymują się zdecydowanie dłużej niż w przypadku użycia innych metod lipofilingu.

 

Po wykonaniu zabiegu, w obszarach jemu poddanych, może utrzymywać się obrzęk lub zasinienie, które z reguły utrzymuje się nie dłużej, niż tydzień. Zaleca się, aby łagodzić je i ochładzać domowymi sposobami. Ważne jest także, aby pamiętać o unikaniu zamaczania miejsc wkłucia i, jeśli przeszczep miał miejsce na obszarze twarzy, ograniczać mimikę. Po ustąpieniu wymienionych objawów, pacjent może wrócić do codziennych aktywności.


Warto wspomnień, że lipofilling nie jest jedynie zabiegiem z nurtu medycyny estetycznej. Według specjalistów, wprowadzenie tak przygotowanego tłuszczu nie tylko prowadzi do złagodzenia skutków starzenia się skóry, ale także powoduje wzrost jej procesów regeneracyjnych. Między innymi dlatego zabieg ten jest również z powodzeniem wykorzystywany w redukcji blizn i zmian spowodowanych radioterapią.


Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu jest bardzo niska waga danej osoby, równoznaczna z brakiem możliwości pobrania materiału potrzebnego do przeprowadzenia lipofillingu.

 

Paulina Bednarczyk, dziennikarz z dziedziny kosmetologii z Instytutu Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Dermedik w Krakowie.
 
Źródło: www.dermedik.pl
 
Oceń ten artykuł
(9 głosów)