Mimo to początki raczkującego jeszcze wolontariatu przy naszej Fundacji udało się nam utworzyć już w 2004 roku, a prace w nim rozpoczęły wówczas kilkunastoletnie uczennice pierwszej klasy Gimnazjum nr 1 w Rawie Mazowieckiej: Ola Aleksandrzak oraz Marlena Kowalczyk, które brały aktywny udział w organizacji największego rozrywkowego przedsięwzięcia w historii naszej Fundacji.
Na naszym pierwszym koncercie, w organizację którego włączyły się wolontariuszki, zagrały największe gwiazdy polskiego showbiznesu tj. Ira, czy Iwan i Delfin.
Nie trzeba było długo czekać, aby grupa wolontariatu zaczęła się rozwijać. Wkrótce po koncercie razem z nami na rzecz budowy Europejskiego Centrum Medycyny Paliatywnej Leczenia Bólu i Rehabilitacji przystąpili: Ola Szkudlarek, Magda Zdrojewska, Marta Lesiak, Ania Bors, Piotr Aleksandrzak, Martyna Olszak.
Oprócz niezastąpionej pomocy młodych wolontariuszy w pracy na rzecz fundacji cieszymy się, że w Rawie Mazowieckiej mamy aż tak dużo dojrzałej i świadomej młodzieży. Staramy się, aby praca w wolontariacie pełniła także rolę edukacyjną. Jednak jak się okazuje młodzież, która rozpoczyna pracę w Fundacji ma ogromną świadomość tego w jakim celu do nas przychodzi, co może i co chce robić wraz z nami, a my staramy się nie ograniczać inicjatyw naszych wolontariuszy. Staramy się czasami jedynie wskazywać odpowiednie ścieżki działalności, a następnie pomagać w ich realizacji.
Młodzież, będąca dziś uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ma świadomość tego, że choroba i starość dosięgnie każdego z nas. Ci młodzi ludzie wiedzą także jak bardzo ważne są warunki rehabilitacji, fachowa opieka, miła atmosfera, ciepłe słowo. A przecież dla naszych bliskich chcemy wszystkiego co najlepsze, niestety często pomimo najlepszych chęci, warunki lokalowe, czy też brak czasu nie pozwalają nam w należyty sposób zająć się naszymi bliskimi, których wzmogła choroba i starość. Młodzież doskonale zdaje sobie sprawę, że to Centrum w przyszłości będzie służyć nie tylko naszym bliskim, ale zapewne i nam samym, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby powstało ono jak najszybciej.
Dziś nie trzeba już w sposób szczególny zachęcać młodzieży do pracy z nami. Najlepszym sposobem promocji naszych złożeń i idei stali się sami wolontariusze, których aktualnie jest około 60 i ilość ta systematycznie wzrasta.
Pracujący z nami wolontariusze mają od 12 do 19 lat.
Wolontariusze podzieleni są na trzy grupy, w których może pracować młodzież po odpowiednim szkoleniu.
Pierwsza grupa to pomoc w sprawach administracyjnych
Druga to pomoc w pozyskiwaniu środków (w niej mieści się sekcja teatralna)
Trzecia to grupa nie medyczna - hospicyjna.
Wszystkie grupy działają pod opieką koordynatorów wolontariatu, a także psychologa.
Więcej na http://www.obudzmynadzieje.eu/index.php/wolontariat