piątek, 29 marca 2024
Miło Cię widzieć!

Jak przeciwdziałać rozdwajaniu się włosów

Jak przeciwdziałać rozdwajaniu się włosów



Piękne, błyszczące włosy, które pięknie się poruszają jak u dziewczyn z reklam to marzenie wielu kobiet. Takie reklamy pobudzają marzenia i wyobraźnię. Jednak tu trzeba zrobić małą korektę – włosy pokazywane w reklamówkach to efekt wielu godzin pracy specjalistów i użycia mnóstwa nie do końca zdrowych dla włosów kosmetyków, które dają te niesamowite efekty.


Jednak dbanie o włosy i właściwe odżywianie przybliża je do tego telewizyjnego ideału. Zdrowe włosy mają bowiem ładny wygląd i niepotrzebne są im kosmetyki do stylizacji, nabłyszczania itp.


Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest rozdwajanie się końcówek. Przyczyn takiego stanu może być naprawdę dużo – zła dieta, niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne, zbyt często stosowane zabiegi upiększające typu farbowanie, prostowanie, suszenie, niedobory witamin czy/i minerałów. Bardzo często rozdwajające się końcówki to pamiątka po kąpielach morskich i słonecznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że byle jakiej jakości grzebień lub szczotka też są powodem zniszczonych końcówek.
Należy poszukać przyczyny takiego stanu – jeśli przyczyną są powody zdrowotne (hormony, zła dieta) to po prostu należy zwalczyć problem przy pomocy medycyny. Rozdwajające się końcówki zawsze są sygnałem, że jest coś nie tak – czasami może to być bardzo prozaiczny problem, gdy włosy sięgające ramion ciągle pocierają o ubranie i niszczą się w sposób mechaniczny.



Podcinanie końcówek


Należy pamiętać o tym, że raz rozdwojona końcówka nie da się na stałe skleić i najlepiej jest ją po prostu obciąć. Czasami samodzielne obcinanie włosów niezbyt ostrymi nożycami może powodować uszkodzenie końcówek. Do podcinania włosów potrzebne są bardzo ostre nożyczki. Nie należy obawiać się, że podcinając systematycznie końcówki doprowadzi się do tego, że włosy będą coraz krótsze. Trzeba po prostu podcinać końcówki i to nie więcej niż pół centymetra co 5-6 tygodni – takie podcinanie powoduje, że włosy rosną szybciej – potwierdzili to amerykańscy badacze, ale nie określili, jaki mechanizm to powoduje, bo w końcu włos wydaje się zupełnie bierną tkanką.



Mycie włosów


Technika mycia włosów jest istotna. Zbytnie targanie włosów i to już w trakcie mycia prowadzi do zniszczenia włosów w sposób mechaniczny. Gdy końcówki bardzo się rozdwajają to wówczas można nałożyć na nie przed myciem kilka kropli lanoliny lub innego olejku. Ważne jest również to, by po umyciu głowy nie trzeć włosów ręcznikiem, a jedynie je delikatnie osuszyć. Włosów prostych nie należy rozczesywać, gdy są mokre, zaś włosy kręcone czesze się właśnie przed wysuszeniem. Ważną sprawą jest dobór grzebieni i szczotek. Te pierwsze powinny mieć szeroko rozstawione zęby, zaś szczotki nie powinny mieć ostrych zakończeń.


Jeśli końcówki rozdwajają się bardzo agresywnie można zastosować pewną, sprawdzoną metodę – końcówki włosów zanurzyć należy w ciepłej oliwie z oliwek, następnie osuszyć je ciepłym ręcznikiem - najlepiej zabieg robić wieczorem tak, by włosy umyć dopiero następnego dnia rano. Kuracja, aby przyniosła trwały skutek musi być stosowana przez 6-7 miesięcy nawet dwa razy w tygodniu.


Do mycia włosów zawsze należy wybierać szampony oraz odżywki i balsamy z opcją nawilżania, gdyż rozdwajające się końcówki są zazwyczaj mocno przesuszone. Bardzo dobre są kosmetyki z wyciągiem z aloesu, który nawilża włosy i nadaje się do każdego ich rodzaju.
W przypadku włosów rozdwajających się warto jest zrezygnować z suszarki o gorącym strumieniu powietrza oraz z wszelkich prostownic i lokówek. Jeśli koniecznie chcemy prostować lub kręcić włosy z użyciem wysokiej temperatury, to należy włosy, a szczególnie końcówki zabezpieczyć specjalnym preparatem chroniącym włosy przed zniszczeniem.



Pielęgnacja włosów


Pomiędzy myciami kosmyków nie wolno zapominać o rozdwajających się końcówkach. Można stosować serum, jedwab lub nawet zwykłą oliwę jadalną, czy oliwki pielęgnacyjne dla dzieci, które należy wcierać w końcówki co 2-3 dni.
Włosy trzeba chronić przed działaniem promieni słonecznych, które niszczą niektóre z protein znajdujących się we włosach oraz prowadzą do przesuszania. Również kąpiele w morzu czy w basenie z chlorowaną wodą powinny być poprzedzone nałożeniem kosmetyku chroniącego przed działaniem soli lub chloru. Zawsze po takiej kąpieli trzeba zmyć włosy wodą z delikatnym szamponem do codziennego mycia.
Bardzo dobrze służy włosom sauna – można skorzystać ze specjalnej sauny do włosów lub z tradycyjnej sauny – na włosy trzeba nałożyć maskę odżywczą, która dzięki temperaturze i wilgoci wniknie w głąb włosa. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z sauny, to można wykorzystać zwykłą kąpiel w wannie - nieco cieplejsza woda wlana do wanny również paruje i wpływa na łuski włosa, które się lekko rozchylają.



Styl życia a włosy


Włosy, aby urosnąć potrzebują wielu składników, które sprawiają, że włos w ogóle wyrasta z mieszka. Wiele mówi się i pisze o witaminach i mikroelementach, a prawie nie wspomina się o aminokwasach. Niedobór aminokwasów powoduje różne problemy z włosami – na przykład niedobór jednego z nich, metioniny, powoduje, że włosy stają się łamliwe i mogą się rozdwajać, zaś niedobór cysteiny pozbawia je blasku. Brak obu wymienionych aminokwasów oznacza, że nie ma budulca, podobnie jak brak aminokwasów siarkowych.
Na włosy wpływa dieta. Jeśli jest ona uboga pod względem jakościowym lub/i ilościowym to już po 15-20 dniach odbija się to na kondycji włosów. Osoby decydujące się na dietę bezbiałkową powinny mieć świadomość, że już po dwóch tygodniach następuje zanik opuszek włosa, a także pochewki włosa stają się cieniutkie.


Współcześnie włosy są od wczesnej młodości maltretowane i to dosłownie, różnymi zabiegami fryzjerskimi, które mają duży wpływ na ich kondycję. Młode dziewczyny prostują włosy – wysoka temperatura ma wpływ na końcówki, wysusza je i prowokuje do rozdwajania, podobnie działa lokówka. Farbowanie włosów, trwała ondulacja oraz chemiczne prostowanie powodują też zniszczenie przede wszystkim końcówek włosów i częściej po tych zabiegach pojawiają się rozdwajające końcówki.



Wnioski


O włosy trzeba dbać kompleksowo – poprzez dietę i pielęgnację. Rozdwajające końcówki należy ścinać systematycznie oraz zawsze je natłuszczać. Dobra pielęgnacja i dieta powinny doprowadzić na początku do zminimalizowania problemu, a po jakimś czasie do doprowadzenia włosów do dobrego stanu.


Agnieszka Obstawska, fryzjer - stylista Kliniki Handsome Men


Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Oceń ten artykuł
(6 głosów)