Wydrukuj tę stronę

Koronawirus - Zdrowy rozsądek to najlepszy lek

Na całym świecie z minuty na minutę rośnie ilość osób zarażonych korona wirusem CVID-19 . Wiemy że wirus przenosi się w błyskawicznym tempie. Wiemy też że nie ma na niego lekarstwa a szczepionka będzie dostępna najwcześniej za kilkanaście miesięcy. Jak więc się zabezpieczyć przed czymś co jest niewidoczne a może stanowić o naszym życiu lub śmierci ? Na pewno można w dużym stopniu uniknąć zachorowania pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku i nie uleganiu panice. Podstawowym działaniem jest unikanie dużych skupisk ludzkich . Pomieszczenia klimatyzowane takie jak autokary,samoloty ,biurowce ,sale koncertowe itd. niestety sprzyjają przenoszeniu się wirusa. Jeśli jest ,to możliwe unikajmy przebywania w nich . Izolujmy się od siebie. Nie stójmy w kolejkach ,zrezygnujmy z miejsc ,w których narażamy się na kontakt z wieloma ludźmi.

 

Pisanie o unikaniu niezdrowych używek jest zbędne ,bo wszyscy wiemy że one osłabiają nasz układ odpornościowy i należy absolutnie ograniczyć ich ilości. Co jednak jest najważniejsze w profilaktyce poza zachowaniem higieny i bardzo częstym myciem rąk, to spokój i równowaga . Wychodźmy na spacery, dajmy naszemu ciału dużo ruchu.. Jeśli ,to możliwe róbmy zakupy przez internet. Wśród codziennych komunikatów o pandemii są takie ,które dają nam mnóstwo nadziei jak choćby ten o wygaszaniu się choroby w Chinach czy też o zastosowaniu wielu systemów mających na celu zahamowanie postępu wirusa. Nie powielajmy plotek rodem z horrorów. Pojawiło się mnóstwo teorii na temat wirusa i jego niewyobrażalnej sile oddziaływania .Przydałby się jednak rozsądna kalkulacja w ocenie jego „niszczycielskiej siły” Gdyby tylko wziąć pod uwagę Chiny lub Włochy ,to procentowy jego udział w ciężkich stanach czy też w zgonach jest bardzo mały w stosunku do ilości zachorowań oraz do populacji wymienionych krajów. Na całym świecie badanie pod kontem obecności korona wirusa przypomina łowienie ryb siecią z grubymi oczkami. Wpadają tylko duże sztuki czyli ci ,którzy zauważyli u siebie objawy lub mieli kontakt z chorymi. Małe ryby choćby przez niedostatek testów przepływają będąc tylko nosicielami lub chorując bez niepokojących objawów.

Na pewno ogromnym problemem dla wielu z nas jest zamknięcie szkół,przedszkoli ,uczelni czy też odwoływanie imprez .Nie bez znaczenia będzie zamykanie firm czy banków. Musimy się liczyć z tym że ograniczeń będzie przybywać szczególnie w zakresie swobodnego przemieszczania. Mamy przed sobą kilka bardzo trudnych miesięcy .Ale damy radę. Ludzkość potrafi się bronić .Przeżyliśmy gorsze kataklizmy zarówno w postaci chorób jak i wojen. Przeżyjemy i tą pandemię. Bądźmy życzliwi ,bądźmy razem choć osobno .Nie odwracajmy się od siebie kiedy ktoś oczekuje od nas pomocy. Nie dajmy się ponieść histerii .Nie popadajmy w depresję. Depresja nie leczy a jedynie sprzyja rozwojowi choroby. Noc nie trwa wiecznie ,nawet ta polarna a po niej zawsze wschodzi słońce.

Źródło: Red.Portalu

Oceń ten artykuł
(7 głosów)