Wydrukuj tę stronę

Opalanie zapobiega grypie

Opalanie zapobiega grypie


Wyniki badań potwierdzają: dostateczne zaopatrzenie organizmu w witaminę D obniża ryzyko wybuchu i łagodzi przebieg epidemii grypy.Tak brzmi wniosek norweskich naukowców z badań nad epidemiami grypy, które zostały w ostatnim czasie opublikowane w czasopiśmie specjalistycznym „International Journal of Infectious Diseases”.

 

10_-_Fot._ArchiwumBadania dowodzą, iż wskaźniki zachorowalności oraz śmiertelności rosną wraz ze zmniejszającą się ekspozycją na promienie słoneczne, a tym samym niższym zaopatrzeniem w witaminę D. Szczególnie duże są różnice sezonowe w zakresie przypadków śmiertelnych: w okresie zimowym, gdy promieniowanie słoneczne jest zbyt słabe dla syntezy witaminy D przez skórę. Wtedy ich liczba wzrasta od 20 do 600 razy.


Witamina D ma działanie antybiotyczne i wzmacnia system immunologiczny. Jest wytwarzana przez skórę pod wpływem promieni UV zawartych w świetle słonecznym. W miesiącach zimowych, gdy słońce świeci nisko i krótko, poziom syntezy witaminy D przez organizm obniża się. Wtedy 'witamina promieni słonecznych' nie może już w sposób wystarczający rozwinąć swojego działania ochronnego” – wyjaśnia profesor Johan Moan z Uniwersytetu w Oslo, jeden z autorów badań.


W swoich badaniach naukowcy z Uniwersytetu w Oslo opierają się na danych dotyczących epidemii grypy w Szwecji, Norwegii, USA, Singapurze oraz Japonii, porównując w ujęciu miesięcznym wskaźniki zachorowalności i śmiertelności z intensywnością promieniowania UV ze światła słonecznego.


Wskazówka:

Streszczenie badania Asta Juzeniene, Li-Wei Ma, Mateusz Kwitniewski, Georgy A. Polev, Zoya Lagunova, Arne Dahlback, Johan Moan: „The seasonality of pandemic and non-pandemic influenzas: the roles of solar radiation and vitamin D” można pobrać ze strony SRF, www.sunlightreserchforum.eu.Sunlight Research Forum

Sunlight Research Forum (Forum Badawcze zajmujące się światłem słonecznym) jest organizacją non-profit z siedzibą w Holandii. Celem tej organizacji jest prezentowanie szerokiej opinii publicznej najnowszych odkryć medycznych i naukowych dotyczących oddziaływania umiarkowanego promieniowania UV na organizm człowieka.

 

 

 

Źródło: www.solarium.net.pl

"SOLARIUM & Fitness" nr 4/2010 s. 10

Oceń ten artykuł
(6 głosów)