Wydrukuj tę stronę

Prestiż zawodu kosmetyczki

Chociaż branża kosmetyczna przeszła na przestrzeni ostatnich lat sporą ewolucję, to ciężko jednoznacznie stwierdzić czy zawody związane z kosmetyką i medycyną estetyczną są obecnie uznawane za zawody prestiżowe.


Rozważania nad prestiżem zawodu kosmetyczki warto rozpocząć od zastanowienia się, czym tak naprawdę jest prestiż. Według dostępnych źródeł prestiż zawodowy definiowany jest jako „poważanie oraz szacunek okazywany pojedynczej osobie lub całej grupie zawodowej”. Warto dodać, że prestiż ten związany jest zarówno z pozycją społeczną, jak i ekonomiczną.


Do niedawna zawód kosmetyczki sprowadzał się wyłącznie do wykonywania prostych zabiegów, nie wymagających posiadania skomplikowanej wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Obecnie, w związku z dynamicznym rozwojem nauki kosmetyczki i kosmetolodzy zobligowani zostali do podejmowania wieloletniej edukacji, podobnej do tej, z jaką mają do czynienia zawody ściśle związane z ochroną zdrowia.


Kosmetyczki i kosmetolodzy sami zaczęli diagnozować i podejmować procedury znajdujące się często na pograniczu medycyny i kosmetyki. Wykonują zabiegi z użyciem najnowszych technologii, ingerujące w funkcjonowanie całego organizmu, dlatego w każdym dużym centrum kosmetologii i medycyny estetycznej od nowego klienta zbierany jest szczegółowy wywiad medyczny. Takie umiejętności niosą za sobą również ogromną odpowiedzialność za zdrowie klienta, często nazywanego już nawet pacjentem.


Wróćmy jednak do wspomnianej na początku definicji prestiżu zawodowego. Kluczowym jej elementem jest poważanie i szacunek. Te dwa pojęcia wiążą się zazwyczaj z posiadaniem wiedzy i umiejętności, do których nikt spoza branży nie ma dostępu. Kosmetyczki i kosmetolodzy awansowali do grupy specjalistów, którzy wyróżniają się unikalną wiedzą łączącą wiele dziedzin związanych zarówno z pielęgnacją urody, ale także z dermatologią, fizykoterapią dietetyką, a nawet medycyną profilaktyczną.


Nie można również zapomnieć o kwestiach ekonomicznych związanych z wykonywaniem zawodu kosmetyczki i kosmetologa. Chociaż zarobki w branży kształtują się na bardzo zróżnicowanym poziomie (w zależności od wielkości firmy i jej lokalizacji), to nie można pominąć faktu, że branża kosmetyczna należy do najprężniej rozwijających się i najbardziej dochodowych gałęzi gospodarki. Każdego roku pojawiają się nowe szkoły kształcące przyszłych specjalistów w dziedzinie zdrowia i urody. Kosmetologia na wyższych uczeniach należy do najbardziej obleganych kierunków i liczbom kandydatów na jedno miejsce dorównuje takim potentatom jak medycyna czy prawo.


Analizując wszystkie powyżej przedstawione argumenty możemy stwierdzić, że zawód kosmetyczki i kosmetologa, z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżowy. Ma na to wpływ zarówno wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi, jak i coraz lepsze wykształcenie osób pracujących w branży kosmetycznej. Specjaliści z branży kosmetycznej zapraszani są jako eksperci do popularnych programów telewizyjnych, a imprezy z ich udziałem (np. branżowe wybory miss) zaczęły przyciągać największe gwiazdy polskiego show-biznesu.


Autor: Anna Wydra

Oceń ten artykuł
(13 głosów)