Wydrukuj tę stronę

Rola kosmetyki we współczesnym świecie

Minęły już czasy, w których wizyta u kosmetyczki kojarzyła się wyłącznie z nakładaniem henny i piłowaniem paznokci. Dzisiaj specjaliści z branży kosmetycznej uzbrojeni w nowoczesne technologie potrafią w kilka miesięcy diametralnie zmienić nasz wygląd.

Kosmetyka na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat została jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Drobne usługi, które niegdyś były podstawą funkcjonowania gabinetów kosmetycznych obecnie pozostają w cieniu zaawansowanych technologii. Naukowcy analizują molekularne procesy zachodzące w skórze i dzięki temu potrafią wykorzystać ogromny postęp technologiczny do opracowania skutecznych metod wprowadzania substancji aktywnych.

Dynamiczny rozwój branży kosmetycznej spowodował powstanie nowej dziedziny nauki dedykowanej wyłącznie poprawianiu urody i   profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Narodziny kosmetologii zacieśniły powiązania kosmetyki z medycyną i spowodowały, że salony kosmetyczne przestały być głównym miejscem wykonywania zabiegów estetycznych. Rzesze specjalistów: kosmetyczek,  kosmetologów, dermatologów, lekarzy medycyny estetycznej, chirurgów plastycznych, dietetyków, masażystów i fizjoterapeutów zaczęły łączyć siły otwierając wielkie ośrodki SPA i kliniki piękności. Po to, by było maksymalnie szybko i maksymalnie skutecznie – zgodnie z przyzwyczajeniami zabieganych klientów.

Pojawienie się na rynku inwazyjnego sprzętu oraz kosmeceutyków i suplementów diety balansujących na granicy produktów leczniczych znacznie poprawiło skuteczność zabiegów, ale również zwiększyło niebezpieczeństwo wystąpienia działań niepożądanych. Kosmetyczki i kosmetolodzy zmuszeni więc zostali do ciągłego poszerzania swojej wiedzy medycznej i nieustannego zwiększania kwalifikacji.

Kosmetyka przestała być wyłącznie narzędziem do zaspakajania kobiecej potrzeby bycia atrakcyjną. W czasach, w których każda firma wymaga od pracowników nienagannego wyglądu podobnego do gwiazd znanych z okładek kolorowych czasopism, spotkania z kosmetyczką stały się taką samą koniecznością jak wizyty u dentysty. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, jak wielką rolę odgrywają urodowi specjaliści w profilaktyce wielu chorób. Kosmetyczka jest zazwyczaj pierwszą osobą, która potrafi wychwycić niepokojącą ewolucję zmian skórnych i skierować klienta do lekarza w celu dokładniejszej diagnostyki. Pozwala to znacznie zredukować liczbę osób trafiających do chirurgów w nieuleczalnych już stadiach ciężkich nowotworów skóry, nie wspominając o setkach innych schorzeń manifestujących się na zewnętrznej powłoce naszego ciała.

Specjaliści z branży kosmetycznej odgrywają również ogromną rolę w poprawie komfortu życia pacjentów w okresie leczenia i rekonwalescencji. Warto tutaj wspomnieć chociażby o kobietach okaleczonych zabiegiem mastektomii, które bardzo często korzystają z usług linergistek wykonujących makijaż permanentny. Kolejnym przykładem są pacjenci z rozległymi bliznami poddający się zabiegowi laseroterapii oraz osoby cierpiące na bielactwo, które dzięki zastosowaniu makijażu kamuflującego mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Preparaty do kamuflażu bardzo często wzbogacane są również substancjami wspomagającymi leczenie przewlekłych drematoz.

W świecie, w którym idealny wygląd jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu, specjaliści z dziedziny kosmetyki zyskują na znaczeniu. Kosmetyczki i kosmetolodzy doradzają jak połączyć odpowiednią pielęgnację z dietą i aktywnością fizyczną. Słuchają osób, które często nie mają się z kim podzielić swoimi problemami oraz zapewniają chwile relaksu w ekskluzywnych wnętrzach gabinetów. Pomagają odnaleźć się we współczesnym świecie, w którym wygląd odgrywa tak ogromną rolę.

 

Autor: Anna Wydra

Oceń ten artykuł
(13 głosów)