Wydrukuj tę stronę

Szampon na skórę głowy ze zmianami łuszczycowymi

skinicer® SEDATIVE SHAMPOO – szampon na potrzeby skóry głowy ze zmianami łuszczycowymi

Łuszczyca znana jest od czasów starożytnych. Początkowo mylono ją z trądem. Hipokrates zaliczył ową tajemniczą przypadłość do chorób skóry zwanych lupoi. W epoce średniowiecza osoby dotknięte łuszczycą były wyklęte przez Kościół i pozbawione prawa do życia w społeczeństwie. Zdarzały się przypadki palenia ich na stosie jako osób opętanych i nieczystych. W 1808r. twórca współczesnej dermatologii brytyjskiej dr Robert Willa jako pierwszy opisał odmienność łuszczycy a Ferdynand Herbe ostatecznie zdefiniował trąd i łuszczycę jako różne jednostki chorobowe. Ekspert z Krajowego Zespołu ds. Dermatologii i Wenerologii w Polsce dr hab. Irena Walecka wskazała, że do marca 2019 roku w kraju na łuszczycę chorowało prawie 1 mln osób. Obecnie liczba ta jest znacznie większa. Najnowsze szacunki z czerwca 2021 roku mówią już o 1,2 mln osób. Dodatkowo pandemia Covid-19 znacznie pogorszyła i tak już trudną sytuację osób walczących z łuszczycą.

Przyczyny łuszczycy skóry głowy

Przyczyny łuszczycy nie są do końca znane. Literatura wskazuje, że na jej rozwój mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Do najczęściej spotykanych czynników wyzwalających łuszczycę należą:

  • czynniki biologiczne i fizyczne: iniekcje, szczepienia, oparzenia, ukłucia owadów, rany chirurgiczne, skaleczenia, dermabrazja, zadrapania, tatuaż, promienie UV (rozwój zmian łuszczycowych w miejscu urazu skóry – objaw Köbnera), ostre i przewlekłe infekcje paciorkowcowe, przewlekłe infekcje bakteryjne i grzybicze, ospa wietrzna, półpasiec, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry;

  • czynniki hormonalne: okres dojrzewania, menopauza, ciąża, poród, stres, leki – kortykosteroidy, sole litu, leki przeciwmalaryczne, beta-blokery, NLPZ, interferon, dieta, alkohol, papierosy, zaburzenia metaboliczne – mocznica, hypokalcemia (brak wapnia lub jego niewystarczająca ilość), np. przy dializach, HIV/AIDS

  • czynniki środowiskowe: dieta (nadmiar cukru i tłuszczy trans), używki (papierosy, alkohol, kawa, herbata), stres lub silne emocje.

Łuszczyca skóry to choroba, której mechanizm opiera się na skróceniu czasu złuszczania naskórka – z około miesiąca do kilku dni. Nie jest to choroba zakaźna i nie można się nią zarazić poprzez kontakt z chorym lub przedmiotami należącymi do niego. Zaliczana jest do zaburzeń autoimmunologicznych, co oznacza, że organizm atakuje własne komórki (przy łuszczycy skóry są to komórki skóry), uznając je za obce lub szkodliwe. Objawy łuszczycy obserwowane w przypadku owłosionej skóry głowy to tzw. korona łuszczycowa, która charakteryzuje się zmianami w postaci grudek oraz srebrzystych łusek, o rozległym charakterze. Często zmiany te obserwowane są także poniżej linii włosów, występują na skórze czoła lub pomiędzy brwiami. Oczywiście istnieją przypadki, że włosy osób cierpiących na łuszczycę są zdrowe i bujne. Dzieje się tak dlatego, że mieszki włosowe są bardzo dobrze odżywione, ponieważ naczynia brodawek skóry są rozszerzone. Niemniej, dużo częstszym objawem łuszczycy jest nadmierne wzmożone włosów. Stąd, częste drapanie skóry lub proces usuwania łusek może powodować utratę włosów.

Infekcje bakteryjne i grzybicze również indukują pojawienie się łuszczycy

Powyżej wskazano kilka czynników wyzwalających łuszczycę. Niemniej, coraz więcej mówi się także o tym, że niektóre infekcje bakteryjne lub wirusowe mogą indukować pojawienie się choroby autoimmunologicznej. Zmiany chorobowe często występują jako efekt przebytej choroby bakteryjnej bądź wirusowej o ostrym przebiegu. Wysiewy łuszczycy są często sprowokowane zakażeniem różnymi drobnoustrojami m.in. paciorkowcami i gronkowcami. U osób z łuszczycą podkreśla się też zwiększone ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych (cukrzyca), a także chorób serca (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca) oraz znamiennie wyższy poziom cholesterolu i trójglicerydów. Należy pamiętać, że każda choroba osłabia układ immunologiczny, przez co organizm staje się bardziej podatny na atak innych wirusów i bakterii. W przypadku łuszczycy, osłabiony układ autoimmunologiczny nie może prawidłowo zwalczyć procesu chorobowego i choroba uaktywnia się.

Szampon jest ważny! Wypróbuj skinicer® SEDATIVE SHAMPOO

Niemiecki producent dermokosmetyków Ocean Pharma stworzył szampon przystosowany do potrzeb skóry ze zmianami łuszczycowymi o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Szampon z serii skinicer® REPAIR CAREto dermokosmetyk na bazie innowacyjnej substancji Spiralin® posiadającej unikalne właściwości, które skutecznie hamują rozwój drobnoustrojów! Dzięki zawartości Spiralin®oraz naturalnemu składowi (bez parabenów, konserwantów, sztucznych barwników i aromatów) skinicer® SEDATIVE SHAMPOO posiada właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Pielęgnuje głębokie warstwy skóry, likwidując nieprzyjemne objawy łuszczycy: świąd, rany powstałe na skutek drapania. Ponadto, likwiduje napięcie skórne, regeneruje, nawilża, łagodzi i oczyszcza. Preparat posiada m.in. ekstrakt z kory wierzby, który zwalcza dermatozy tj.: alergię, łupież ; pantenol w roztworze olejnym i wyciąg z rumiankuoraz rozmarynu wspierające proces regeneracji uszkodzonego naskórka i silnie łagodzące podrażnienia, nawilżającą betainę, naturalne tensydy (środki powierzchniowo czynne pochodzące z naturalnego olejku kokosowego, które łagodnie i dokładnie oczyszczają skórę głowy oraz włosów), glicerynę czy kwas mlekowy wspierający odbudowę pH.

Kosmetyk jest doskonałym uzupełnieniem kuracji zaleconej przez trychologa. skinicer® SEDATIVE SHAMPOOnie wchodzi w reakcję z innymi preparatami.Co ważne, preparat jest bezpieczny dla dzieci, alergików, diabetyków, kobiet w ciąży oraz karmiących a także leczących się onkologicznie. Osobom cierpiącym na łuszczycę zalecany również podczas zabiegów fryzjerskich!

Szampon 100ml skinicer® SEDATIVE SHAMPOO > Wp-cosmetics

Oceń ten artykuł
(1 głos)