Wydrukuj tę stronę

Regeneracja stawów – możliwa dzięki nowoczesnej medycynie regeneracyjnej

regene stawowProblemy ze stawami mogą mieć co najmniej dwa źródła: zwyrodnienia lub urazy (czyli naciągnięcie lub naderwanie ścięgien lub wiązadeł). Kiedy dochodzi do procesu zapalnego w stawach, odczuwamy znaczny ból, uniemożliwiający ruchliwość, a to z kolei może prowadzić do przykurczu mięśni. Do tej pory doraźnym antidotum na tego typu schorzenia były zastrzyki, blokady lub stenty. Niestety, skutki tego typu kuracji nie zawsze były zadowalające…

Zmiany w stawach postępują powoli i stopniowo doprowadzając do ich zwyrodnienia. Mimo że w tej chwili można już taki staw wymienić, to i tak nie daje to 100% szansy wyleczenia, ponieważ rehabilitacja jest długotrwała, i nie gwarantuje ustąpienia dolegliwości bólowych. Bywa nawet, że sztuczny staw trzeba wymieniać za kolejne 15 lat.

Nowoczesna medycyna regeneracyjna proponuje coraz bardziej skuteczne rozwiązania, w tym: zabiegi z komórkami macierzystymi lub tzw. terapie łączone wykorzystujące kwas hialuronowy i terapie biologiczne. Na czym one polegają i w jakich przypadkach pomagają pacjentom?

 

Komórki macierzyste – na urazy stawów
Komórki macierzyste określane są przez lekarzy „matkami wszystkich tkanek i narządów”. To sformułowanie zawdzięczają swoim zdolnościom do nieograniczonego różnicowania się. Inaczej mówiąc, nasze własne komórki macierzyste (specjalnie pozyskane podczas zabiegu za pomocą bardzo nowoczesnej i sterylnej metody), a następnie znów podane pacjentowi w chorą tkankę, są w stanie ją bardzo mocno zregenerować. W przypadkach urazów stawów sprawdzają się wprost rewelacyjnie. Przykładem może być skuteczna terapia przeprowadzona kilka lat temu na Mariuszu Pudzianowskim.

 

Komórki macierzyste – na zwyrodnienia stawów

Komórki macierzyste sprawdzają się także w przypadku zwyrodnienia stawów. Regenerują powierzchnie stawowe, zapewniając im lepsze ukrwienie i wyleczenie stanów zapalnych, ponieważ posiadają zdolność rozpoznawania tego, co się dzieje w organizmie i naprawy tego, co jest nieprawidłowe.

Po terapii komórkami macierzystymi ból mija bardzo szybko. Pacjenci zaczynają chodzić, bez problemu schylają się, wiążą sobie sznurówki. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, im szybciej rozpocznie się kurację, tym mamy większe szanse na szybsze efekty. Po podaniu komórek macierzystych stawy szybko się zregenerują, ale pod warunkiem, że jest co regenerować. Terapie te są najskuteczniejsze w przypadkach zwyrodnień 1 lub 2 stopnia. Niestety, najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza już w zbyt zaawansowanym stadium zwyrodnienia. Pytanie tylko, po co czekać  na ostatnią chwilę i niszczyć swoje zdrowie?

 

Terapia łączona (kwas hialuronowy + preparaty autologiczne)

Pacjentom, których nie stać na zabieg z komórkami macierzystymi, lub w przypadku dużych zmian zwyrodnieniowych możemy zaproponować terapię zmniejszającą bolesność i poprawiającą komfort życia.

Jest to terapia sekwencyjna polegająca na podawaniu kwasu hialuronowego i preparatów autologicznych, czyli materiałów pobranych bezpośrednio od pacjenta. Należy do nich np. osocze bogatopłytkowe, które pozyskiwane jest z krwi pacjenta. Taka terapia łączona ma na celu ograniczenie stanów zapalnych oraz wdrożenie procesów naprawczych w zniszczonych stawach. Pacjent przestaje odczuwać bolesność, co wpływa na usprawnienie ruchu i poprawę komfortu funkcjonowania.

 

Źródło: http://urszulabrumer.pl/

 

Oceń ten artykuł
(6 głosów)