Wydrukuj tę stronę

Walka z nadwagą. Smuklejsze ciało, zdrowsze serce.

nar cholW ostatnim czasie dotarł do nas nowy trend. Trend na smukłe ciało i sylwetkę. Gdyby rozejrzeć się dookoła na basenach, siłowniach czy choćby w centrum miast, można zaobserwować, że miejsca te są pełne ludzi chcących pracować nas swoim ciałem oraz kondycją. Co więcej, nie są to tylko ludzie młodzi, lecz co bardzo cieszy, również osoby w średnim wieku i starsze. Spacery z kijkami, aqua aerobic czy joga zrobiły furorę i przekonały grono osób, że aktywność fizyczna wcale nie musi być trudna i nudna. Wszystko to zmierza w dobrym kierunku, jednak wciąż za mało, by całe społeczeństwo wyrobiło sobie dobre nawyki i postawiło na aktywny i zdrowy tryb życia.

Badania wykazują, że choroby serca i naczyń krwionośnych stanowią główny problem zdrowotny w Polsce. Są przyczyną prawie 170 000 zgonów rocznie. Szesnaście i pół miliona Polaków ma wysoki cholesterol, a zaledwie 2 miliony o tym wie. Jeszcze mniej próbuje coś z tym robić. To alarmujące dane. Gdybyśmy w pełni świadomie podchodzili do tematu naszego zdrowia, zrozumielibyśmy, że aktywność fizyczna w połączeniu z właściwą dieta wpływają nie tylko na nasz wygląd, ale przede wszystkim i co najważniejsze na nasze zdrowie mogą zdziałać cuda. Te dwa czynniki mają ogromne znaczenie w profilaktyce zachorowań na zawały serca. - mówi Małgorzata Ościłowicz z Narodowego Programu Walki z Zawałami, Udarami i Chorobami układu Krążenia "Mam dobry cholesterol" (www.mamdobrycholesterol.pl)

           

Połącz przyjemne z pożytecznym! Zadbaj o serce!

W naszej kulturze zdążyło zakorzenić się sporo mitów i barier na temat uprawiania sportów przez osoby starsze. Po pierwsze sport to drogie hobby, na które nie każdy może sobie pozwolić. Nie pomagają - kosztowny sprzęt i wysokie ceny karnetów na zajęcia zorganizowane. Co jeśli do tego dojdzie obawa, że decydując się na udział w takich zajęciach nie nadążymy za młodymi i sprawniejszymi? Po trzecie i chyba najmniej zrozumiałe, dochodzi jeszcze przekonanie, że ruch po 40 jest niebezpieczny ponieważ grozi kontuzjami i urazami. Nic bardziej mylnego!

Aktywność fizyczna ma znaczenie w każdym wieku i w każdym wieku powinna być praktykowana. Korzyści jakie przynosi u po czterdziestce są ogromne. Przede wszystkim pomaga utrzymać prawidłową prace mięśni i stawów, które wraz z wiekiem tracą swe motoryczne funkcje. Jest również korzystna dla kości skutecznie chroniąc je przed osteoporozą. Co więcej, jest jednym z dwóch najważniejszych czynników przy profilaktyce zachorowań na choroby układu krwionośnego. Wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, a tym samym redukuje "zły" cholesterol (LDL), obniża ciśnienie tętnicze krwi, zapewnia lepsze zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze i tlen oraz ma działanie przeciwzakrzepowe.

Wystarczy tylko odpowiednio sprecyzować swoje chęci i predyspozycje i dobrać aktywność. Ważne żeby była ona bezpieczna i dostosowana do naszych możliwości. Spacery, pływanie, jazda na rowerze. To naprawdę nie muszą być treningi specjalistyczne. Ważne aby tempo takiej aktywności było umiarkowane i indywidualnie dostosowane. Istotne jest też aby była ona dla nas interesująca. Powinna przynosić prawdziwą satysfakcję i radość, wtedy łatwiej będzie nam ją praktykować, a tym samym, regularnym treningiem osiągnąć pożądany efekt.

Badania wykazują, że rozsądna i przemyślana dieta redukuje “zły” cholesterol aż o 33%! Codzienne zdrowe nawyki żywieniowe mogą zwiększyć nasze szanse na uniknięcie chorób serca aż o ⅓. Zwracajmy uwagę na to co znajduje się na naszym talerzu. Pozwoli nam to zadbać o zdrowie ale również o smukła sylwetkę co również jest dla nas ważne. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy tylko wprowadzić do diety pewne zamienniki. Np. przy śniadaniu tłuste mleko zastąpić kefirem lub maślanką, a słodkie płatki śniadaniowe pełnoziarnistym musli. Skupić się na produktach bogatych w błonnik, witaminy: B6, B12, C, kwas foliowy, fitosterole roślinne, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz bioflawonoidy. Są to wszelkiego rodzaju warzywa, szczególnie strączkowe, chude mięso, owoce morze oraz korzenne przyprawy.

Zdajmy sobie sprawę, że dbając o swoje ciało dbamy również o swoje zdrowie, a determinacji do walki o nie nie powinno nam nigdy zabraknąć. To naprawdę niewiele, a może zmienić wszystko. Może ocalić życie!

 

Źródło: http://www.mamdobrycholesterol.pl

 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)