poniedziałek, 23 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

Zastosowanie kofeiny w przemyśle spożywczym i kosmetycznym

kofeinaw

Szybkie tempo życia skłania ludzi do stoso­wania różnego rodzaju substancji pobudzają­cych, usuwających znużenie, polepszających koncentrację oraz sprawność myślenia. Jed­nym z nich jest kofeina, stosowana w stanach wyczerpania umysłowego i fizycznego, a tak­że w niedociśnieniu, zapaściach, omdleniach, migrenach, zatruciach narkotykami i alkoho­lem. Najbardziej rozpowszechnionymi źró­dłami kofeiny są ziarna kawy, liście herbaty i w mniejszym stopniu kakao. W ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost zainte­resowania kofeiną i jej oddziaływaniem na organizm człowieka. Trimetyloksantyna jest nie tylko składnikiem wielu produktów spo­żywczych, ale coraz częściej odnotowuje się jej zastosowanie w lecznictwie czy kosme- tologii. Związane jest to z coraz większą do­stępnością i konsumpcją kofeiny.

W kosmetologii można dostrzec coraz częstszy powrót do darów natury. Ze wzglę­du na obecność sztucznych i często szkodli­wych substancji, ogólnie dostępne kosmetyki drogeryjne zastępowane są naturalnymi pro­duktami do pielęgnacji urody.


Charakterystyka i oddziaływanie

Kofeina (Coffeinum) - pochodna metyloksan- tyny (1,3,7-trimetyloksantyna) - jest natural­nym alkaloidem purynowym rozpowszech­nionym w przyrodzie.

Streszczenie

Kofeina zawarta w wielu produktach i napojach spożywczych, oprócz właściwości pobudzają­cych, wykazuje również negatywne oddziały­wanie. Jej spożywanie wzbudza wiele kontro­wersji i nie da się jednoznacznie określić, czyjest ona szkodliwa. Trimetyloksantyna wykorzysty­wana jest nie tylko w przemyśle spożywczym, lecz również w lecznictwie i kosmetologii.

Celem pracy jest przedstawienie aktual­nych informacji na temat oddziaływania kofe­iny na organizm ludzki.

Występuje w liściach krzewu herbacianego i ostrokrze- wu paragwajskiego Mate, nasionach kawy, kakao oraz po­nad 60 innych gatunkach roślin. Ma postać białego lub krystalicznego proszku o gorzkim smaku. Jest bezwonną substancją trudno rozpuszczalną w wodzie i w rozpusz­czalnikach organicznych, np. etanolu (96%).

W skład kawy wchodzi około 900 różnych substan­cji. Oprócz kofeiny występują w niej kwasy organiczne, olejki eteryczne, związki fenolowe oraz witaminy. Za­wartość kofeiny w poszczególnych rodzajach kawy jest różna, w zależności od rodzaju kawy i sposobie parzenia. Przykładowo: kawa parzona zawiera 78 mg kofeiny na 100 ml napoju, kawa z ekspresu - 84 mg/100 ml, natomiast kawa rozpuszczalna - 46 mg/100 ml. Zawartość kofeiny w ziarnach kawy zależy od jej gatunku. Gatunek Robusta charakteryzuje się około blisko dwukrotnie większą ilo­ścią kofeiny niż gatunekArabica. Liście herbaty zawierają więcej kofeiny niż ziarna kawy, jednak po sporządzeniu napoju ilość teiny w herbacie maleje. Zbadano, że dzienne spożycie kofeiny mieści się w granicach 3-7 mg/kg masy ciała (200 mg/osobę/dzień; 4,5 kg/osobę/rok) i w głównej mierze zależy od zwyczajów żywieniowych panujących na danym terenie. Dawka śmiertelna kofeiny wynosi 10 g, czyli około 80 filiżanek kawy.

Kofeina, nikotyna i wiele leków w środowisku natu­ralnym jest trucizną produkowaną przez rośliny w celu ochrony przed szkodnikami . Kofeina należy do naj­częściej stosowanych substancji psychoaktywnych. Jest dobrze i szybko wchłaniana z przewodu pokarmowe­go. Po 6-8 minutach staje się aktywna farmakologicznie, natomiast maksymalne stężenie w surowicy osiąga już po około 40-60 minutach. W wyniku bezpośredniej sty­mulacji mięśniówki żołądka oraz pobudzenia zakończeń nerwowych w błonie podśluzowej, wchłanianie kofeiny do krwiobiegu jest przyspieszane. Wiek, uwarunkowania ge­netyczne, ciąża, palenie tytoniu i leki mają wpływ na far­makokinetykę kofeiny. Zbadano, że organizm kobiet szyb­ciej niż mężczyzn pozbywa się kofeiny. Czas ten wydłuża się u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne (5-10 h), w ciąży (9-11 h) oraz u pacjentów z rozpoznany­mi chorobami wątroby. U noworodków okres półtrwania kofeiny sięga nawet do 100 godzin. Spowodowane jest to niewykształconym mechanizmem demetylacji i acetylacji oraz niewielką aktywnością cytochromu P450. W począt­kowym okresie rozwojowym z kofeiny powstaje teofilina, która jest ponownie przekształcana w kofeinę .

U dorosłych kofeina metabolizowana jest głównie w wątrobie na drodze N-demetylacji, acetylacji i oksyda­cji. Efektem tych przemian jest powstanie paraksantyny (84%), teobrominy (12%) oraz teofiliny (4%), które odpo­wiadają za działania biologiczne obserwowane po poda­niu kofeiny niezmienionej. U osób palących usuwanie kofeiny z orga­nizmu przebiega szybciej, dlatego odnotowano wśród nich większe spożycie kofeiny. Szybszy metabolizm kofeiny spo­wodowany jest indukcją cytochromu P450 przez zawarte w dymie tytoniowym węglowodory wielopierścieniowe .

Kofeina jest nieselektywnym antagonistą receptorów adenozynowych. Jej mechanizm działania polega na blo­kadzie receptorów A1 i A2 oraz zwiększeniu aktywności centralnego układu nerwowego. Adenozyna, struktural­nie podobna do kofeiny, powoduje pobudzenie aktyw­ności cyklazy adenylanowej oraz wzrost stężenia cAMP w komórce. Hamowanie receptorów adenozyny A1 jest związane ze zwiększeniem uwalniania neuroprzekaźni- ków, takich jak acetylocholiny, noradrenaliny, dopaminy. Kofeina jako antagonista receptora A1 wpływa na sen i pobudzenie organizmu, powoduje przyspieszenie akcji serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie lipolizy w adipocytach, rozkurcz komórek mezangium oraz zwiększenie uwalniania neuroprzekaźników.

Receptor adenozynowy A2A znajduje się głównie w ob­szarach mózgu bogatych w dopaminę, w prążkowiu, jądrze półleżącym i opuszce węchowej. Antagonizm receptora A2A wpływa na zwiększoną aktywność dopaminy oraz na silniejsze wiązanie jej z receptorem D2. Kofeina poprzez takie działanie stymuluje bodźce nerwowe. Uwolnienie dopaminy wyjaśnia zmiany w zachowaniu po spożyciu kofeiny. Hamowanie receptora A2A, w odróżnieniu od receptora A1, prowadzi do spadku stężenia cAMP w ko­mórce. Dlatego wiązanie kofeiny lub adenozyny z recep­torami adenozyny A1 i A2A wywołuje przeciwne działania w komórce. Inhibicja receptora A2A przez kofeinę powo­duje skurcz mięśni naczyń krwionośnych. Wykazano, że kofeina przyspiesza czynność serca, zwiększa siłę skur­czu i wzmaga napięcie mięśnia sercowego, w niewielkim stopniu podnosi skurczowe ciśnienie krwi o 5-15 mm Hg lub rozkurczowe o 5-10 mm Hg. Wykazuje działanie roz­szerzające naczynia wieńcowe, nerkowe oraz zaopatrujące mięśnie szkieletowe i skórę. Zwęża natomiast naczynia mózgowe, co przynosi ulgę w napięciowych bólach głowy oraz migrenie. Rozkurcza naczynia mózgowe i zmniejsza ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego, co ma zastoso­wanie w naczynioruchowych bólach głowy. Wykazano zwiększenie sztywności ściany tętnic w trakcie przyjmo­wania kofeiny, czego skutkiem jest zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto zwiększa poziom adrenaliny w organizmie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, przyspiesza przemianę materii, powoduje lipolizę i działa moczopędnie.

Niekorzystne oddziaływanie kofeiny

Istnieją doniesienia wskazujące, że picie kawy może zmniej­szać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Spożywanie około sześciu filiżanek kawy dziennie powoduje zmniejszenie ryzyka choroby nawet o 22%, jednak mechanizm ochronne­go działania kofeiny nie jest do końca wyjaśniony. Obecnie tłumaczy się go nasileniem przez kofeinę zwiększenia wy­datkowania energii poprzez uwalnianie z tkanek kwasów tłuszczowych i glikogenu oraz ich oksydację.

Uważa się, iż spożywanie codziennie dużych dawek ko­feiny może powodować osteoporozę, wpływać na proces gojenia kości i przyczyniać się do powstawania złamań. U ludzi spożywających małe ilości wapnia kofeina elimi­nuje wapń i magnez z organizmu. Po przyjęciu 150-300 mg kofeiny odnotowano wzrost wydalania wapnia z mo­czem w ciągu 2-3 godzin. Uważa się również, że kofeina może indukować apoptozę osteoblastów.

Spożywanie niewielkich i umiarkowanych dawek ko­feiny pobudza aktywność psychoruchową, zmniejsza zmęczenie, zwiększa czujność, uwagę i koncentrację, po­prawia nastrój, funkcje psychomotoryczne i poznawcze, a także zwiększa tolerancję wysiłku. Wywiera również korzystne działanie na koncentrację przy wykonywa­niu zadań wymagających długotrwałego skupienia. Przy wysokich dawkach obserwuje się jednak nadmierne zde­nerwowanie, rozdrażnienie i bezsenność. Efekt psycho- stymulujący kofeiny podobny jest do działania kokainy i amfetaminy.

Kofeina wpływa także na przebieg ciąży. Wiadomo o  teratogennym i embriotoksycznym działaniu kofeiny. Wady powstałe w okresie prenatalnym spowodowane są odmiennym metabolizmem płodu. Czas połowicznego rozpadu kofeiny w czasie ciąży jest trzykrotnie wydłużo­ny. Stwierdzono, że kofeina wpływa negatywnie na pracę serca płodu, zmniejsza rytm serca i zwiększa liczbę od­dechów po wypiciu dwóch filiżanek kawy naturalnej [3, 4]. Przy spożywaniu wysokich dawek kofeina może powodo­wać trudności z zajściem w ciążę. Dawka powyżej 300 mg dziennie może powodować przerwanie ciąży. Wykazano wyraźną zależność między zwiększoną liczbą poronień (70%), między 8 a 26 tygodniem ciąży, a spożywaniem przeciętnych ilości kofeiny. Należy podkreślić, iż nadmier­ne spożycie kofeiny powyżej 600 mg dziennie, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem utraty płodu, niską masą urodze- niową dziecka, przedwczesnym porodem oraz znacznym spadkiem podstawowej czynności serca.

Kofeina jest substancją mało toksyczną ze względu na szybką eliminację z moczem. Osoby spożywające regu­larnie kofeinę są odporne na wystąpienie objawów nie­pożądanych ze względu na rozwój tolerancji. Bardziej po­datne na zatrucia kofeiną są osoby, które nie spożywają regularnie kofeiny, dzieci i młodzież.

Przewlekłe spożywanie kofeiny może powodować uza­leżnienie fizyczne i psychiczne. Długotrwale nadużywa­na kofeina może doprowadzić do uzależnienia zwanego kofeinizmem, charakteryzującego się szeregiem dzia­łań niepożądanych, takich jak niepokój, lęk, drażliwość, pobudzenie, drżenie mięśni, bezsenność, bóle głowy, zwiększona diureza, zaburzenia czucia, zaburzenia pra­cy, a także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, czyli nudności, wymioty, biegunka .

Zawartość kofeiny, zwanej teiną, w liściach herbaty w dużym stopniu uzależniona jest od warunków jej upra­wy i waha się w granicach od 2,5 do 4% suchej masy liścia. Ujawniono, iż jej ilość jest zdecydowanie niższa w herba­cie zielonej niż czarnej .

Teina

Kofeina (teina) oraz jej metabolity wpływają na zwiększenie wydzielania neuroprzekaźników, przyczyniając się tym sa­mym do redukcji zmęczenia, uczucia senności, usprawnia­jąc procesy myślowe. Ponadto rozszerza naczynia wieńco­we i mózgowe, co powoduje lepsze ukrwienie i dotlenienie mózgu. Wpływa także rozszerzająco na oskrzela i zwiększa ciepłotę ciała, przyspieszając przemiany metaboliczne.

Teina działa znacznie łagodniej na organizm człowieka niż kofeina zawarta w kawie. Wynika to z faktu, iż kofeina wchłaniana jest szybko w żołądku, natomiast teina do­piero w jelitach. W wyniku parzenia herbaty uzyskuje się też słabsze stężenie kofeiny niż w przypadku parze­nia kawy. Ponadto teina, wchodząc w reakcję z taniną, tworzy kofeinian taniny działający wolniej i łagodniej na układ sercowo-naczyniowy i centralny układ nerwowy niż kofeina.

 

Kofeina znalazła zastosowanie w lecznictwie, w postaci łatwo rozpuszczalnych soli, w przypadku ostrych zatruć alkoholem, atropiną, w zapaściach czy w chorobach za­kaźnych oraz niedociśnieniu. Jest często stosowana w połączeniu z lekami do wspomagania działania prze­ciwbólowego. Wzmacnia działanie leków przeciwbólowych blisko o około 40%. Ujawniono jej występowanie łącznie z kwasem acetylosalicylowym oraz paracetamolem [18]. W dostępnej literaturze znaleziono doniesienia informu­jące, że duże dawki kofeiny zwiększają ryzyko nerwowości i zawrotów głowy. Nie powinny być zatem stosowane z po­wodu zwiększenia działań niepożądanych ze strony prze­wodu pokarmowego, a także ze względu na fakt, iż kofeina w dużych dawkach może powodować bóle głowy.

Kofeina w kosmetologii

Wielostronny wpływ kofeiny na organizm człowieka po­stanowiono wykorzystać również w kosmetologii. Znalazła zastosowanie w licznych pielęgnacyjnych preparatach ko­smetycznych i kosmetyczno-leczniczych; w szamponach, my­dłach, kremach i balsamach, które pobudzając krążenie krwi i rozjaśniając skórę, przyczyniają się do poprawy jej wyglądu.

Zastosowanie kofeiny jako głównej substancji czynnej w wielu kosmetykach wynika z jej właściwości antyoksy- dacyjnych, zdolności do aktywacji procesu prowadzącego do destrukcji uszkodzonych przez promienie słoneczne komórek skóry oraz stymulacji przemian biochemicz­nych testosteronu w związek powodujący łysienie.

Trimetyloksantyna znajduje zastosowanie przede wszystkim w walce z cellulitem. Ksantyny, takie jak kofeina, wykorzystywane są w kosmetykach antycel- lulitowych ze względu na ich aktywność lipolityczną w stosunku do komórek tłuszczowych. Kofeina hamu­je fosfodiesterazę, co stymuluje lipolizę, a tym samym zmniejsza kumulację tłuszczu w lipocytach. Kofeina powoduje także wyrzut katecholamin i podwyższa ak­tywność metaboliczną. Wynikiem jest poprawa wyglądu skóry. Zwiększa również diurezę, usuwa toksyny z orga­nizmu, przyspiesza odpływ limfy z tkanki tłuszczowej, modeluje sylwetkę, ujędrnia skórę, a także usprawnia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, zapobiegając przy tym powstawaniu opuchlizny.

W gabinetach kosmetycznych ekstrakt z kofeiny stosowa­ny jest przede wszystkim w zabiegach mezoterapii. Istnieją dowody, że termogeniczne działanie kofeiny może zwiększać wydatek energetyczny i zmniejszać przyrost masy ciała.

Kofeina jest również składnikiem kosmetyków służących do makijażu i pielęgnacji skóry w celu zwiększenia prze­pływu krwi w skórze, zmniejszenia obrzęków, złagodzenia.

 

Podsumowanie

Kofeina zawarta w wielu produktach i napojach spożywczych, oprócz wła­ściwości pobudzających, wykazuje również negatywne oddziaływanie.

Wpływ kofeiny na organizm ludzki zależy od wieku, stanu zdrowia, dawki itp. Dostarczona w ilości 100-600 mg poprawia funkcjonowanie organizmu, ale powyżej 2 g powoduje bezsenność, drżenie mięśniowe, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, upośledzenie koordynacji ruchowej i przyspieszenie oddechu.

Spożywanie kawy, herbaty czy innych napojów zawierających kofe­inę wzbudza wiele kontrowersji. Jest ona przedmiotem badań wielu na­ukowców, którzy w tej sprawie nie zajęli jednoznacznego stanowiska.

Poza przemysłem spożywczym trimetyloksantyna wykorzystywana jest również w lecznictwie i kosmetologii. Jako alkaloid o właściwo­ściach antyoksydacyjnych chroni komórki przed szkodliwym działa­niem słońca, wpływa także na redukcję zmarszczek.

Naukowcy zalecają, aby sprawdzać zawartość kofeiny w kupowa­nym produkcie, ponieważ może się okazać, że stężenie zastosowanego składnika jest zbyt małe, by uzyskać oczekiwane efekty. 

Literatura

1. Zawartość związków biologicznie czynnych w wybranych typach kawy z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej

2. D.J. Yang, L.S. Hwang, J.T. Lin: Effects of different steeping methods and storage on caffeine, catechins andgalic acid in bag tea infusions,J. Chromatogr., 1156, 2007, 312-320.

3. T. Kosicka, H. Kara-Perz, J. Głuszek: Kawa - zagrożenie czy ochrona, Przewodnik Lekarza, 4, 2004, 78-83.

 

4. A. Ferrari, G. Savino, D. Gallesi i wsp.: Effect of overuse of the antimigraine combi­nation of indomethacin, prochlorperazine and caffeine (IPC) on the disposition of its components in chronic headache patients, Pharmacol Res, 54, 2006, 142-149.

5. J. Sawynok: Caffeine and Pain, Pain, 152(4), 2011, 726-729.

6 L. Baumann: Less-known botanicalcosmeceuticals, Dermatologie Therapy, 20, 2007, 330-342.

7. T. Fischer, U. Hipler, P. Elsner: Effect of caffeine and testosterone on the proliferation of human hair follicles in vitro, Int. J. Dermatol., 46, 2007, 27-35.

8. R. Czerpak, A.Jabłońska-Trypuć: Roślinne surowce kosmetyczne, MedParm Polska, Wrocław 2008.

9. M. Molski: Chemia piękna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.


Kliknij w link aby dowiedzieć się więcej:

Kosmetologia Estetyczna / 1/ 2014 / vol. 3

 

INDYGO Zahir Media
ul. Kamienna 105, lok. 9, 50-547 Wrocław
tel./fax +48 71 796 41 59, 71 336 11 02


 


Oceń ten artykuł
(3 głosów)