Wydrukuj tę stronę

Brak włosów na głowie przyczyną wielu zahamowań

handsomemen

 

brak wlosowWspółczesny świat wymaga od nas ciągłej dbałości o swój wygląd. Media już dawno przekonały nas, że piękno zewnętrzne pozwala nam być lepiej postrzeganymi przez innych, ułatwia w robieniu kariery i nawiązywaniu kontaktów towarzyskich. Nic dziwnego, że gdy dotyka nas łysienie, czujemy się wyobcowani i możemy nawet wpadać w stany depresyjne. Brak włosów na głowie jest przyczyną wielu zahamowań, co obserwują nie tylko lekarze dermatolodzy, ale także psycholodzy.

Włosy naturalnym atrybutem urody

Przyczyny utraty włosów bywają bardzo różne. Niektórzy cierpią na tę przypadłość z powodów genetycznych, inni z kolei padają ofiarą nadmiernego stresu, niezdrowego stylu życia lub rujnujących organizm chorób. Bez względu na genezę problemu jest on niszczący nie tylko dla naszego wyglądu, ale także psychiki.


Przyjęło się sądzić, że mężczyźni noszą zarost, aby wzmocnić poczucie pewności siebie. Jest on dla nich swoistą tarczą, która chroni przed nadmiernym okazywaniem emocji. Z drugiej strony zarost stanowi archetyp męstwa.


Dokładnie tak samo jest z włosami na głowie. Bujna czupryna świadczy o tym, że jesteśmy zdrowi, pełni energii, piękni i zadbani. Reklamy i pokazy największych projektantów lansują nieskazitelne fryzury. Nic dziwnego, że gdy tylko zauważamy u siebie pierwsze oznaki łysienia, wpadamy w popłoch, szukając pomocy w Internecie. To zła droga – przede wszystkim trzeba się bowiem zgłosić do specjalisty.


Dermatolodzy na ratunek włosom

Naturalnym krokiem każdej osoby zmagającej się z wypadającymi włosami, powinna być wizyta u lekarza dermatologa. Ten z pewnością rozpozna źródło problemu lub zaleci dalsze, specjalistyczne badania. Samo leczenie powinno jednak przebiegać pod kontrolą fachowej kliniki.


Jedną z najlepszych tego typu placówek w Polsce i naszej części Europy jest klinika Handsomemen. Przez lata wypracowała ona autorskie metody leczenia łysienia i odnosi spore sukcesy w walce z nawet skomplikowanymi przypadkami. Z usług kliniki korzystają gwiazdy polskiej sceny, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami pokazując, że problem dotyka każdego, bez względu na pozycje społeczną i majętność.


Klinika działa na rynku od 1991 roku. Każdego pacjenta traktuje indywidualnie, bo wie, że problemy z włosami mogą by bardzo różne. Specjaliści stosują najlepsze, bezinwazyjne metody pozwalające przywrócić piękną i bujną fryzurę. Metody te nie powodują komplikacji, uczuleń czy podrażnień.

Klinika Handsomemen zajmuje się bardzo różnymi przypadkami łysienia, od najprostszych, których źródłem są problemy psychiczne i choroby ogólnoustrojowe, po bardzo skomplikowane sytuacje o podłożu genetycznym lub urazowym. Pomoc specjalistów jest o tyle ważna, że zaproponują oni kompleksową drogę wychodzenia z łysienia, nie będą eksperymentować i sięgać po niesprawdzone metody. Oszczędza to czas, nerwy i pieniądze pacjenta.


Problem bez względu na wiek

Błędne jest założenie, że łysienie dotyka wyłącznie osoby starsze i niemal zawsze tylko mężczyzn. W naszym otoczeniu znajdziemy mnóstwo ludzi młodych, pełnych życia, którzy także zmagają się z tym problemem. W ich przypadku utrata kosmyków jest prawdziwym życiowym dramatem.


Klasycznym przykładem są kobiety w połogu. Po urodzeniu dziecka utrata włosów jest zjawiskiem praktycznie naturalnym, co jednak powoduje dodatkowe frustracje w tym i tak niełatwym etapie życia. Panie są zmęczone, niedosypiają, mają mnóstwo obowiązków, a do tego zauważają znaczne zmiany w swoim wyglądzie. Może to u nich prowadzić nawet do stanów depresyjnych i potrzeby zamykania się przed światem.


Utrata włosów dotyka także dzieci i w ich przypadku jest szczególnie niebezpieczna i ograniczająca życiowo. Uczeń np. szkoły podstawowej, który z różnych powodów (uraz, choroba, rzadkie schorzenie genetyczne) cierpi na łysienie, może być obiektem drwin ze strony rówieśników, mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich. W takiej sytuacji poza niezbędnym leczeniem, konieczne jest także wsparcie rodziców oraz nauczycieli. Nierzadko nie obędzie się też bez konsultacji psychologicznych.


Brak włosów i życiowe zahamowania

Łysienie oczywiście dotyka także osoby w sile wieku, nierzadko kobiety, które mogą nawet cierpieć na łysienie teoretycznie „męskie”, czyli androgenowe. W ich przypadku prowadzi to do prawdziwych życiowych dramatów.


Pani, która wcześniej przez lata cieszyła się nienaganną fryzurą, nagle nie może już sięgać po dowolne stylizacje. Nawet, jeśli jest to nieprawda, czuje się nieatrakcyjna, niechciana, wyśmiewana. Unika kontaktów z innymi, mniej chętnie bierze udział w spotkaniach towarzyskich, odpycha nawet swojego partnera sądząc, że on nie akceptuje jej wyglądu. Taki stan ciągłego napięcia jest bardzo niekorzystny, także dla włosów, które w efekcie utrzymującego się stresu mogą jeszcze intensywniej wypadać.


Panowie wcale nie mają lepiej. Szczególnie dotyczy to młodych mężczyzn, którzy wcześniej cieszyli się powodzeniem u płci pięknej, robili kariery, byli hołubieni przez otoczenie. Gdy zaczynają cierpieć na oznaki łysienia, w sposób naturalny wycofują się z życia towarzyskiego. Nie rozumieją podłoża swojego problemu, szukają niesprawdzonych metod walki ze zjawiskiem, co często pogłębia stan utraty włosów.


Lekarze w swojej praktyce podkreślają, że łysienie jest często bardzo dużym krokiem prowadzącym do depresji i innych zaburzeń emocjonalnych.

Nie walcz sam – sięgnij po pomoc fachowców


Jak już wspomnieliśmy, w Polsce działają specjalistyczne kliniki świetnie radzące sobie z problemem łysienia u zdecydowanej większości pacjentów. Czasami wystarczy eliminacja źródła problemu (stresu, złej diety, nałogów, choroby grzybiczej) oraz wsparcie preparatami kosmetycznymi, aby łysienie ustąpiło samoistnie. W bardziej skomplikowanych przypadkach (genetyka, urazy) wymagane będzie jednak zaawansowane leczenie, nawet operacyjne.

Klinika Handsomemen stara się promować nowoczesne metody walki z łysieniem bez użycia skalpela, co jest bardzo korzystne dla pacjenta i nie powoduje ryzyka wystąpienia powikłań. Efekty są zwykle spektakularne. Nikt jednak nie zmusi osoby cierpiącej na wypadanie włosów do poddania się leczeniu. Ten krok trzeba wykonać samodzielnie.


Leczeniu musi także towarzyszyć wsparcie psychologiczne. Rodzina musi zrozumieć, że dla jej bliskiego utrata włosów jest życiowym dramatem i wspierać go na każdym etapie walki z łysieniem. Wzmacnianie poczucia wartości, przekonywanie o miłości i nie zwracanie uwagi na problem z pewnością bardzo pomoże. W niektórych przypadkach warto także sięgnąć po pomoc specjalisty. Psycholog lub psychiatra nie tylko umożliwi powrót do równowagi psychicznej, ale być może znajdzie również w psychice pacjenta dodatkowe źródło utraty włosów.


Z łysieniem można skutecznie walczyć i warto podjąć tę próbę, ponieważ drastyczna zmiana wyglądu rzadko jest jedynie problemem kosmetycznym. Nowoczesna medycyna usuwa przeszkody i pozwala na nowo cieszyć się życiem bez żadnych zahamowań. Pamiętajmy jednak, aby zaufać sprawdzonym fachowcom i nigdy nie próbować leczyć się na własną rękę. Dozwolone są oczywiście domowe sposoby na wzmacnianie włosów, ale kupowanie niesprawdzonych specyfików w Internecie może jedynie pogłębić problem. Podstawą jest bowiem dobre rozpoznanie źródła łysienia i jego konsekwentne usuwanie.

 

Źródło: http://www.handsome-men.pl

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)