Wydrukuj tę stronę

Masz problem z bezsennością?

problem spaniemSprawdź jak sobie z nią poradzić!

Każdy z nas miał w swoim życiu okresy, gdy dokuczała mu bezsenność. Nie trzeba od razu faszerować się lekami, by przespać całą noc bez żadnych problemów. Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy wstanie sami poradzić sobie z tą sprawą.

 

Co robić, aby kłopot z zaśnięciem nas nie dotyczył?

Przed snem należy unikać kofeiny, którą znajdziemy w kawie, coli, herbacie i czekoladzie. Organizm dopiero po 6 godzinach pozbywa się tej substancji.

W związku z tym trzeba zaplanować spożywanie takich produktów wcześniej. Ostatni duży posiłek powinniśmy zjeść nie później, niż 3-4 godzin przez położeniem się do łóżka. Słodycze również nie są odpowiednią przekąską. Zawierają dużo węglowodanów, które utrudniają zaśnięcie.

 

Jak sobie pomóc?

Nasennie działa dobrze znana wszystkim szklanka mleka z miodem. Można również bez wyrzutów sumienia zjeść orzechy z tofu, tost z masłem orzechowym, czy banana.

Warto sprawdzić, czy nasze łóżko jest odpowiednio wygodne. Materac nie może być ani za miękki ani za twardy. Jeśli ugina się pod ciężarem naszego ciała, trudno będzie znaleźć odpowiednią pozycję do snu. Łóżko to miejsce, gdzie powinniśmy się relaksować.

Praca, czy komputer należy zostawić na swoich miejscach i nie zaprzątać sobie tym głowy. Światło monitora , czy telewizora na pewno nie pomoże nam zasnąć.

Jeśli sąsiad robi nam na złość i tłucze się nawet w nocy, warto zagłuszyć go relaksacyjną muzyką. Spokojne dźwięki ukołyszą nas do snu. Codzienne zasypianie o tej samej godzinie to nie tylko regulacja naszego zegaru biologicznego, ale przede wszystkim dużo łatwiejsza pobudka nad ranem.

Siedzący tryb życia sprawia, że organizm nie jest zmęczony. Gdy dostarczymy mu trochę wysiłku, nasze ciało wieczorem będzie potrzebowało regeneracji w postaci snu. Drzemki często pomagają nam funkcjonować w ciągu dnia, ale przez nie wieczorem czujemy się wypoczęci. Rezygnacja z nich odwróci ten trend.

Rośliny strączkowe, orzechy, natka, kapusta, czy banany posiadają tryptofan, czyli niezbędny element do produkcji melatoniny (hormonu snu), dlatego warto zaopatrzyć się w takie produkty.

Stres negatywnie działa na psychikę człowieka. Położenie się do łóżka z „czystą głową” sprowokuje, że sen nadejdzie zdecydowanie szybciej.

Wielu osobom wydaje się, że alkohol ułatwia zasypianie.

Niestety nawet przez małą dawkę promili będziemy budzić się w nocy i pójdziemy do pracy niewyspani.

 

Źródło: http://www.celebryci.com.pl/

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)