wtorek, 07 grudnia 2021
Miło Cię widzieć!
×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but borys is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

O Monice Borys

Monika Borys piosenkarka, tancerka, aktorka, fotomodelka. Absolwentka wydziału estradowego Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie.

 

Swoja karierę estradową rozpoczęła już jako dziecko w zespole pieśni i tańca Varsovia. Później zadebiutowała jako aktorka w warszawskim Teatrze Syrena.

 

Rozpoczęła współpracę z Ryszardem Poznakowskim, który do słów Grażyny Orlińskiej skomponował jej pierwszą piosenkę pt. "To nie jest pora na miłość" (w 1987 roku). Z piosenkami tegoż kompozytora występowała również na różnych festiwalach, m.in. na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, zdobywając liczne wyróżnienia. W roku 1988 w plebiscycie czytelników Panoramy została uznana za najlepszy debiut roku. W listopadowej telewizyjnej giełdzie piosenki bezapelacyjnie zwyciężyła piosenką "Słodka Lady".

 

Piosenka "Co ty królu złoty" wykonana w 1989 roku przez Monikę Borys podczas koncertu premier otrzymała nagrodę publiczności Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku wystąpiła z tym utworem także na Festiwalu w Sopocie. Nagrała wiele teledysków, a jej piosenki cieszyły się ogromnym powodzeniem w konkursie radiowym Programu I Polskiego Radia – Radiowa Piosenka Tygodnia. Na pierwsze miejsce tej listy trafiły nagrania "Co ty królu złoty", "Nie masz prawa" i "Ty uratujesz mnie".

 

W roku 1990 na festiwalu w Opolu, w krótkim koncercie poświęconym pamięci Anny Jantar, wykonała jej utwór "Moje jedyne marzenie". Zaśpiewała także swoje przeboje: "Słodka Lady", "Co ty królu złoty". Kilkakrotnie bisowała. Wtedy też ukazała się jej debiutancka płyta długogrająca, pt. Ściana i groch. Rok później na galowym koncercie opolskiego festiwalu wykonywała w duecie ze swoim mężem Jarosławem Kukulskim utwór "Przydział twój". Na tym samym festiwalu wzięła udział w konkursie, gdzie zaśpiewała piosenki "Dance with Me" i "Słodka Lady". Wydała również płytę z piosenkami dla dzieci.

 

W 1992 roku nagrała kolędy na kolejny album. Na początku roku 1993 wydała single, z piosenkami "Sexy bądź", "Za każdy błąd", "Bóg stworzył dla mnie świat" oraz "Życie jest jak sen". Z tą ostatnią wystąpiła w telewizyjnym konkursie Muzyczna Jedynka. Następnie odsunęła nieco na bok karierę muzyczną, by zająć się rodziną oraz chorym mężem. Na scenę powróciła dopiero dwa lata później, kiedy to nagrała piosenki "Wiara to my", "Nie jestem zła", "Pomóż mi wstać".

 

W roku 2003 pojawiła się informacja o przygotowywanej przez piosenkarkę nowej płycie pt. Stracony czas i promujących ją teledyskach. Nowa płyta została w końcu zatytułowana Chcę..., jednak nie ujrzała światła dziennego. Rok później ukazał się krążek z kolędami w wykonaniu Moniki Borys. Na początku 2008 roku piosenkarka rozpoczęła pracę nad nowymi utworami. Ukazały się one na minialbumie w sierpniu tego samego roku. Znalazło się na nim 6 utworów, z czego jeden to remiks hitu sprzed lat – "Co ty królu złoty". Taki tytuł nosiło też całe wydawnictwo.

 

{gallery}borys{/gallery}

Oceń ten artykuł
(2 głosów)