piątek, 29 marca 2024
Miło Cię widzieć!

cynara-znaczy-karczoch.jpgKarczochy były wszechobecne w diecie starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. Jednak spotkać je można było jedynie na stołach bogaczy. W dzisiejszych czasach są one dostępne dla każdego, choć nadal postrzega się je jako wykwintną przekąskę.

 

 

Karczochy to bardzo niskokaloryczne warzywa - w 100 g zawiera tylko 47 kcal., ale nie tylko dlatego powinno się je uwzględnić w diecie odchudzającej.

 

Karczoch poprawia pracę przewodu pokarmowego i stymuluje procesy metaboliczne. Zawarta w tym warzywie cynaryna zwiększa wydzielanie żółci przez woreczek żółciowy, dzięki czemu przyśpiesza trawienie tłuszczów. Dodatkowo sprawia, że organizm lepiej spala tkankę tłuszczową. Dzięki obecności inuliny, która ma właściwości podobne do błonnika, karczoch na długo daje uczucie sytości. Natomiast zawarty w nim kwas chlorogenowy zmniejsza absorpcję cukrów w przewodzie pokarmowym, zmuszając organizm do korzystania z rezerw węglowodanów i tłuszczów. Karczoch jest również bogatym źródłem witaminy B3, PP i niacyny. Witamina B3 bierze czynny udział w przemianie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Jej niedobór powoduje znaczne spowolnienie metabolizmu. Karczochy korzystnie wpływają na pracę wątroby i  pomagają w regeneracji jej komórek.

 

Karczoch to także źródło flawonoidów (luteolin, apigenin). Ekstrakt z liści tej rośliny ma właściwości hepatoprotekcyjne, przeciwdrobnoustrojowe oraz redukujące poziom cholesterolu, działa przeciwutleniająco. Karczoch jest uważany za cenny dodatek do płynów oczyszczających skórę, toników, lotionów, kremów i maseczek kosmetycznych.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)