sobota, 23 listopada 2024
Miło Cię widzieć!
15306_depilacja_laserowa_ipl_rf_na_mokotowie-1.jpgDepilacja laserowa stała się hitem kosmetycznym ostatnich kilku lat. Zabieg ten pozwala na  pozbycie się zbędnego owłosienia. Oczywiście niechciane włoski nie znikają zaraz po pierwszym naświetlaniu. Należy poddać się serii zabiegów, by problem rozwiązał się na zawsze. Ta najskuteczniejsza metoda depilacji jest możliwa dzięki specjalnie skonstruowanym urządzeniom. Emitują one wiązkę światła laserowego, które jest pochłaniane przez melaninę - barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych. W rezultacie dochodzi do zamiany energii na ciepło, w wyniku czego następuje degradacja mieszków włosowych. Włoski, które znajdowały się w fazie wzrostu po raz kolejny już nie odrosną.

Depilacja laserowa jest skuteczna i bezpieczna, istnieje jednak wiele przeciwwskazań do jej wykonania. Choroby skóry takie jak zmiany nowotworowe, bielactwo, łuszczyca, skłonność do tworzeni się bliznowców wykluczają zastosowanie lasera.

 

Łuszczyca to choroba, która wymaga specjalnej pielęgnacji skóry i odporności psychicznej. Charakterystyczne zmiany łuszczycowe nie tylko są problemem stricte zdrowotnym, ale i estetycznym. Osoby dotknięte tą chorobą mogą budzić niechęć otoczenia, a nawet strach przed zarażeniem się wśród osób nie mających pojęcia o tym schorzeniu. Ludziom dotkniętym łuszczycą nie żyje się łatwo. Okazuje się, że nawet taka podstawowa czynność, jaką jest depilacja owłosionych miejsc nie zawsze jest możliwa. Wszystko jednak zależy od stopnia zaawansowania choroby.

 

depilacja.jpgPozbycie się zbędnego owłosienia za pomocą depilacji laserowej u osób dotkniętych łuszczycą jest opcją niewskazaną. Depilacja z użyciem lasera mogłaby doprowadzić do nasilenia zmian łuszczycowych oraz przyczynić się do powstawania podrażnień.

 

W okresie remisji choroby również nie należy sięgać po taki zabieg, mogłoby on spowodować ponowne pojawienie się zmian skórnych. Dlatego też, jeżeli chcemy uniknąć  skutków niepożądanych, nawrotu lub zaostrzenia choroby, najlepiej zrezygnować z tego sposobu depilacji.

 

Można jednak na ten temat porozmawiać z prowadzącym dermatologiem. Być może łuszczyca w konkretnym przypadku będzie kwalifikowała się do tego, by poddać się zabiegowi depilacji laserowej.

 

Osoby, które chorują na łuszczycę nie są skazane na owłosione ciało. Depilacja w ich przypadku jest możliwa. Jednakże nie może być to metoda z wykorzystaniem lasera.

 

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z maszynki do golenia. Trzeba jednak uważać, żeby się nie skaleczyć. Niestety tego rodzaju usuwanie owłosienia to czasochłonne i krótkotrwałe rozwiązanie.

 

Inna metoda pozbycia się niechcianych włosów to zastosowanie plastrów woskowych. W tym przypadku trzeba jednak zachować dużą ostrożność, by nie zerwać łuski i nie doprowadzić do krwawienia. Najlepiej więc depilować ciało małymi fragmentami, by nie doprowadzić do podrażnień. Jeśli nie mamy wprawy, najlepiej udać się do kosmetyczki. Można też poprosić o pomoc kogoś bliskiego, kto ma doświadczenie w tego rodzaju depilacji.

 

depilacja-nog.jpgKremy do depilacji to jeden z wygodniejszych sposobów na zbędne owłosienie, niestety są to preparaty pełne chemii. Zawierają w swoim składzie substancje, które mogą znacząco przyczynić się do podrażnienia i tak już zakłóconej chorobą struktury skóry. Dlatego też, jeśli chcemy z nich koniecznie skorzystać, najlepiej skonsultować się z dermatologiem.  Lekarz oceni stadium choroby oraz skład preparatu do depilacji i zdecyduje, czy w naszym konkretnym przypadku są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu. Nie należy bagatelizować tej choroby. Skóra dotknięta łuszczycą jest nadwrażliwa i nie warto ryzykować pogorszenia jej stanu oraz powikłań, które mogą wystąpić po użyciu nieprzyjaznego dla niej kosmetyku.

 

Dermatolodzy uważają, że w przypadku chorujących na łuszczycę najbardziej bezpieczną i niewymagającą konsultacji lekarza metodą depilacji jest maszynka do golenia. Więc może warto odrzucić swoją wygodę na rzecz zdrowia i na ile to możliwe w tej chorobie, dobrego wyglądu skóry.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(8 głosów)