czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

JAK POZBYĆ SIĘ NIECHCIANEGO TATUAŻU

128070Metod na pozbycie się tatuażu jest wiele. Skutecznie i bez efektów ubocznych można pozbyć się jedynie tatuażu bardzo płytkiego (np. makijażu permanentnego). Natomiast tatuaż profesjonalny - wykonany z zamiarem "na zawsze" - nie daje się łatwo usunąć. Zdeterminowanym  proponuję laser albo chirurgię. Ostateczny dobór metody uzależniony jest od wielkości tatuażu, jego lokalizacji, koloru i sposobu wykonania.

Emitowane przez laser wiązki światła rozbijają barwnik, który następnie jest usuwany przez nasz własny organizm, naturalnymi metodami. Laseroterapia jest najbardziej skuteczna dla tatuaży ciemnych. Zasadą jest, że im tatuaż jest ciemniejszy tym łatwiej go usunąć i właśnie dlatego praktycznie nieusuwalne są tatuaże żółte czy pomarańczowe.  Niezależnie od typu użytego lasera do skutecznego usunięcia tatuażu koniecznych jest kilka sesji w kilkutygodniowych odstępach. Trzeba się również liczyć z tym, że w wielu przypadkach obrazek nie zniknie, zmniejszy się jedynie jego intensywności lub - co gorsze - rozmyje się kontur. Cena jednego zabiegu, w zależności od rodzaju sprzętu używanego przy laseroterapii, waha się od 500 zł do nawet 1200 zł.

 

Gdy zawiodła laserowa metoda usuwania tatuażu masz jeszcze możliwość jego chirurgicznego wycięcia. Jednak metoda ta ma jeden, podstawowy minus - po usuniętym tatuażu pozostają blizny. Stosuje się ją zwykle przy mały rysunkach, ale jeżeli komuś bardzo zależy na usunięciu dużego tatuażu, nawet kosztem nieestetycznej blizny, wówczas też może zgłosić się do chirurga. Kolejnym minusem tej metody jest jej cena. Za zabieg wycięcia małego tatuażu trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy. Musimy też zdać sobie sprawę, że  nie ma możliwości całkowitego usunięcia blizny po zlikwidowanym tatuażu. Każda pozostaje do końca życia. Jednak można powalczyć o jej "urodę". W większości przypadków da się zamienić bliznę dużą i brzydką na mniej zauważalną, a w niektórych przypadkach prawie niewidoczną, i co ważne, nie powodującą zaburzeń, np. przykurczów w stawach czy bólu.

 

Aby nie dać się oszukać nieuczciwym specom od usuwania tatuażu musisz  wiedzieć,  które metody są mało skuteczne i szkoda  na nie czasu i pieniędzy. Do tego typu metod należą:

 

- Dermabrazja mechaniczna - zabieg ten polega na usuwaniu zewnętrznej warstwy skóry razem z barwnikiem przy użyciu specjalnej maszynki. Ma on bardzo niską skuteczność, ponieważ nie dociera do głębszej warstwy skóry, gdzie tatuaż wciąż pozostaje widoczny.

- Salabrazja - podobnie jak w przypadku dermabrazji zabieg ten jest mało skuteczny. Polega na wywabianiu rysunku za pomocą chlorku sodu. Dodatkowo po takim zabiegu mogą powstać blizny.

- Skaryfikacja - polega na usuwaniu tatuażu za pomocą słabych kwasów. Niestety udowodniono, że kwasy te nie usuwają tatuaży, a jedynie pozostawiają bliznę w kształcie rysunku.

 

Więc zanim zdecydujemy się na  taką formę ozdoby swojego ciała, weżmy  pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz  przeprowadzmy skrupulatną weryfikację  salonów tatuaży, by nie trafić na pseudofachowca.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)