sobota, 02 marca 2024
Miło Cię widzieć!

Jeżyny dla urody są bezcenne

jezynyJeżyny mają bardzo podobny skład do malin, jednak zawierają one zdecydowanie więcej witamin oraz niektórych minerałów. Owoc ten jest skarbnicą witaminy C, K,B1, B2, PP, B6, B12 i kwasu foliowego oraz prowitaminy A. Jeżyna to najbogatsze źródło witaminy E. Zawiera jej najwięcej ze wszystkich owoców.

Dostarcza nam ona również cennych minerałów takich jak: wapń, magnez, potas, miedź i żelazo. W jeżynie znajdują się ogromne pokłady błonnika, pektyn, garbników, fito estrogenów oraz kwasów organicznych (jabłkowy, cytrynowy, winny, salicylowy).


Owoce jeżyny są bogatym źródłem flawonoidów i polifenoli, w szczególności antocyjanów oraz flawonoli czyli kwasów fenolowych np. kwas elagowy,

 

Kąpiele w odwarze z liści jeżyn działają łagodząco w takich stanach jak łuszczyca, liszaje, trądzik, a także pomagają suchej skórze odzyskać odpowiednie nawilżenie. Spożywanie owocu jak i maseczki z niego przygotowane świetnie poprawiają koloryt skóry. Owoce jeżyny wymieszane z tłustą śmietanką, to świetna maseczka odżywcza walcząca z oznakami upływającego czasu. Natomiast płukanka jeżynowa pozwala  pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.
Wszelkiego rodzaju maseczki z udziałem jeżyn mają działanie odżywcze-naprawcze. Kosmetyki z wyciągiem z tego owocu wskazane są szczególnie dla posiadaczek cery suchej, naczyniowej i z objawami fotostarzenia.

 

Dobroczynne właściwości jeżyny dla urody to :

  • spowolnienie procesów starzenia się skóry,
  • poprawa kolorytu skóry,
  • uszczelnienie i wzmocnienie kruchych oraz rozszerzonych naczyń krwionośnych,
  • ochrona komórek skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania UV,
  • pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny.

Maseczka z jeżyn ma działanie odżywcze. Kosmetyki z wyciągiem z jeżyn wskazane są szczególnie dla posiadaczek cery suchej, naczyniowej i z objawami fotostarzenia.

 

Red. Port.

 

Oceń ten artykuł
(10 głosów)