sobota, 18 stycznia 2025
Miło Cię widzieć!

13262_3.jpgLasery zostały wprowadzone do medycyny w la­tach 60. W dermatologii laseroterapia już od wielu lat ma zastosowanie do :

 

 

  • usuwania naczyniaków płaskich,
  • usuwania naczyniaków gwiaździstych,
  • destrukcji innych wyniosłych zmian skórnych,
  • odbarwienia plam starczych, ostudy,
  • leczenia trądziku różowatego,
  • leczenia różnych zmian naczyniowych.

 

W kosmetyce natomiast lasery znalazły szerokie zastosowanie stosunkowo niedawno, bo z początkiem lat 90.  funkcją .  Impulsy wysyłane przez te lasery są krótkie, emitowana energia przetworzona w ciepło ulega rozproszeniu, nie uszkadzając głębiej położonych tkanek, ale powodując „odparowanie” wierzchnich warstw skóry. W tym samym czasie w skórze właściwej dochodzi do rozerwania włókien kolagenu; skóra kurczy się i napina. Po zabiegu skóra staje się gładsza, zdrowsza i wygląda młodziej. Skóra to narząd łatwo dostępny dla promieniowania laserowego, dlatego lasery w pierwszej kolejności znalazły zastosowanie w celach jej upiększenia.

 

Światło lasera  powoduje obkurczanie włókien kolagenowych oraz wpływa na zwiększenie syntezy kolagenu. Nowo powstały kolagen ma lepsze właściwości mechaniczne, staje się bardziej odporny na ściskanie i zerwanie. Światło lasera powoduje również wzrost syntezy kwasu rybonukleinowego (RNA). Wywołuje zmiany w potencjale błony komórkowej, stymuluje wydzielanie neuroprzekaźników uczestniczących w przekazywaniu pobudzenia w strukturach układu nerwowego. Biostymulacja laserowa usprawnia dysocjację hemoglobiny, co wpływa na zaopatrzenie tkanek w tlen. Powoduje zwiększenie liczby mitochondriów, fagocytozy, syntezy ATP oraz prostaglandyny

 

Promieniowanie laserowe małej mocy przyspiesza gojenie uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek, ma działanie przeciwbólowe, co wiąże się z jego wpływem na stan czynnościowy naczyń tętniczych i włosowatych oraz zwiększenie odpływu limfy z miejsc zapalnych. Pobudza także system odpornościowy

 

Doświadczona kosmetyczka może wykonywać zabiegi zarówno z użyciem laserów o małej, jak i o dużej mocy, w zależności od potrzeb.

 

Do usuwania nadmiernego owłosienia z dużym powodzeniem stosuje się lasery. Przed depilacją laserową należy ogolić włosy, aby zapobiec przewodzeniu energii cieplnej w głąb przyległego naskórka przez leżące nad nim włosy. Promień lasera jest pochłaniany przez włos i cebulkę włosową, którą niszczy przez koagulację. Niszczone są również kapilary odżywiające cebulkę włosową. Ciemne włosy są łatwiejsze do depilacji niż jasne, które wymagają większych dawek promieniowania do usunięcia. Zabiegi należy powtarzać co 2-3 miesiące, ponieważ przy każdej depilacji jest usuwane tylko 20-30% włosów.

 

Usuwanie tatuaży również wykonuje się aparatami tego samego typu, co przy depilacji . Skuteczność zabiegu zależy od intensywności nasycenia barwnikiem, jego koloru oraz wielkości rysunku. Najłatwiej usuwany jest barwnik czarny, granatowy i czerwony. Końcowe efekty usunięcia tatuaży widać dopiero po upływie 2-3 lat od zakończonego zabiegu.

 

Urządzenia te pozwalają na kontrolowane usunięcie (waporyzację) naskórka i uszkodzenie jedynie warstwy brodawkowej. Zabieg ten nie tylko poprawia wygląd skóry, ale również ją leczy. Usuwane są takie zmiany naczyniowe, jak: rozszerzone naczyńka, „pajączki”, nadmierne rumieńce, trądzik różowaty, zaczerwienienia oraz wszelkiego rodzaju zmiany pigmentowe: przebarwienia, piegi, plamy posłoneczne i starcze. Każdy kolejny zabieg wykonywany jest na innej głębokości, co dopiero po zakończeniu całej serii daje pożądany efekt
Przeciwwskazania i powikłania w laseroterapii

 

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania laseroterapii jest:

 

  • choroba nowotworowa
  • ciąża.

 

Do grupy przeciwwskazań względnych należą:

 

  • zaburzenia wydzielania gruczołów dokrewnych, szczególnie nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • nieustabilizowana cukrzyca,
  • arytmia,
  • stany ostrej niewydolności krążenia,
  • ciężkie zakażenia wirusowe i grzybicze,
  • wysoka gorączka, nadwrażliwość na światło,
  • przyjmowanie leków światłouczulających,
  • schorzenia psychosomatyczne.

 

Red. Port. Zródło:  http://beauty-planet.pl/pl/start

Oceń ten artykuł
(6 głosów)