Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Peeling chemiczny to nic innego, ja nałożenie na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Skuteczność tej metody polega na możliwości regulacji poziomu złuszczania - dobierając odpowiednie proporcje substancji aktywnych możliwe jest usunięcie poszczególnych warstw naskórka. Stąd, wyróżnia się złuszczanie powierzchniowe, a więc bardzo łagodne, w obrębie naskórka, średniogłębokie- obejmujące cały naskórek i górną warstwę skóry właściwej oraz głębokie - sięgające nawet do głębszych warstw skóry właściwej. Ze względu na charakter zabiegu, nie powinno się go wykonywać samodzielnie - nieumiejętne nałożenie preparatu może łatwo podrażnić skórę.
W chemabrazji najczęściej wykorzystywane są kwasy owocowe, czyli alfa-hydroksykwasy jak np. kwas glikolowy, beta-hydroksykwasy - m.in. kwas salicylowy, a także kwas trójchlorooctowy, retinol (kwas witaminy A), fenol, rezorcyna oraz roztwór Jessnera.
Wymienione wyżej substancje przenikają w głąb skóry, wpływając w ten sposób na przebudowę kolagenu i elastyny- dwóch czynników podporowych w skórze. Wykorzystując te właściwości, możliwa jest odnowa naskórka i skóry. Wykonując serię peelingów można w łatwy i szybki sposób zlikwidować oznaki starzenia, a także usunąć przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości skóry. Bardzo dobre efekty terapeutyczne można uzyskać poprzez łączenie peelingu mechanicznego-mikrodermobrazji oraz chemicznego - kwasów, lub peelingu chemicznego w połączeniu z mezoterapią.
Rodzaj cery ma wpływ na wybór kwasów.
Kwasy AHA są zdecydowanie bardziej polecane dla skóry suchej, zgrubiałej oraz zniszczonej opalaniem. W centrach kosmetyczno - dermatologicznych stosuje się je również w wysokich stężeniach, w celu pielęgnacji cery trądzikowej. Ważne jest by w przypadku tego typu kuracji zachować systematyczność - w przeciwnym razie problem powróci.
Kwasy BHA jak np. kwas salicylowy, złuszczają martwe komórki naskórka, przenikając w ten sposób przez warstwę sebum. Dzięki temu rewelacyjnie oczyszczają pory oraz wnikają w głąb mieszków włosowych, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku leczenia trądziku.
Nie każda skóra nadaje się do peelingu przy użyciu kwasów. O ile Mandelac jest wskazany zarówno do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami, jak i tej wrażliwej, z problemami naczyniowymi, o tyle Glykopeel wymaga skóry nieco grubszej, odpornej na kuracje kosmetyczne. Podczas obowiązkowego wywiadu przed zabiegiem ustala się, na jakie choroby lub alergie cierpi klient, jakie leki przyjmuje oraz, z jakich zabiegów estetycznych już skorzystał. Po takiej konsultacji wskazane jest zastosowanie w domu, na 2 lub 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem, kremów zawierających kwasy AHA w stężeniu: ok 8-10%. Preparaty te obniżając naturalne pH skóry powodują, że właściwy peeling kwasami jest bardziej efektywny, możliwe jest stwierdzenie nadwrażliwości na dana substancję.
PRZECIWWSKAZANIA do zabiegów z użyciem kwasów:
- alergie skórne,
- skóra naczyniowa, teleangiektazje – nie we wszystkich rodzajach kwasów,
- aktywna opryszczka,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy),
- atopowe zapalenie skóry,
- egzemy,
- stan po krioterapii (do 6 miesięcy),
- skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia),
- doustna terapia pochodnymi witaminy A (Roaccutane, Izotec, Curracne – 6 miesięcy po zakończeniu leczenia),
- doustna, długotrwała terapia sterydami,
- ciąża, karmienie piersią,
- łuszczyca,
- oparzenia posłoneczne,
- liczne znamiona.
Po zabiegu należy unikać opalania się przez miesiąc. Jeśli zajdzie taka potrzeba smarować się kremami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 30 do SPF 50). Aby skóra się zregenerowała szybciej można stosować maść ochronną np. Alantan plus z witaminą A. Warto również zażywać witaminę C (100-200% dziennego zapotrzebowania). Lepiej odłożyć makijaż na okres gdy skóra jeszcze się nie zregenerowała w pełni oraz skóra złuszcza się bardzo mocno. Nie zdrapywać naskórka, który się złuszcza ponieważ mogą powstać przebarwienia a nawet blizny! Martwy naskórek musi sam się oderwać od skóry. Wymagane jest nawilżanie skóry. Po zabiegu może pojawić się rumień oraz pieczenie, które ustąpi po danym czasie. Można sobie pomóc używając wentylatora na część ciała poddanemu zabiegowi (np. na twarz).
Najczęstszymi przyczynami powikłań po peelingach chemicznych są: nieuwzględnienie przeciwwskazań do zabiegu, źle dobrany preparat peelingujący lub niewłaściwie wykonany zabieg( np. neutralizacja kwasu wykonana za póżno) . Należy zwrócić szczególną uwagę na fachowość i wiedzę osoby wykonującej nam peeling kwasami. Niekompetencja kosmetyczki może narazić nas na nieodwracalne uszkodzenia skóry ( głębokie poparzenia powodujące wżery , które po czasie staną się bliznami ,często o sinym kolorze).Pamiętajmy o tym wybierając gabinet, by nie narazić się na długą rehabilitację, wręcz oszpecenie.
Red. Port.