sobota, 21 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

cera, problemy z cerą, gruczoły łojoweGruczoły łojowe skóry produkują sebum, które jest następnie wydzielane przez pory na powierzchnię tworząc warstwę ochronną. Za odpowiednią ilość wydzielanego sebum odpowiedzialne są hormony. Jeśli jego produkcja jest zbyt duża albo ujścia porów zostaną zatkane martwymi komórkami naskórka lub gdy pory mają nieprawidłową budowę, sebum zostaje w nich uwięzione i powstają zaskórniki.


Jak sobie pomóc, gdy już mamy do czynienia z tym problemem?

Na pewno nie należy wyduszać zaskórników. Wyciskanie wągrów wpływa niekorzystnie na wygląd skóry, po pierwsze może zakończyć się jej uszkodzeniem, a po drugie jest niehigieniczne i może doprowadzić do dodatkowego zanieczyszczenia, wręcz zakażenia. Warto natomiast sięgnąć po zabiegi oczyszczające i złuszczające. Pielęgnację domową można wesprzeć zabiegami w gabinecie kosmetycznym, takimi jak: piling chemiczny, mikrodermabrazja czy złuszczanie laserem. Wizyta u dermatologa również będzie pomocna (przepisze krem z retinoidami, które normalizują produkcję komórek i poprawiają funkcjonowanie porów).

Walkę z zaskórnikami należałoby zacząć od wyeliminowania wysuszających i podrażniających skórę kosmetyków oraz mydła – mogą powodować łuszczenie się skóry, a w konsekwencji zapychanie porów martwymi komórkami naskórka. Odstąpmy od gęstych, natłuszczających kremów.

Regularne złuszczanie skóry kremami lub płynami z kwasem salicylowym pozwala pozbyć się martwych komórek. Kwas salicylowy również penetruje pory, poprawia ich kształt, dzięki czemu sebum ma ułatwioną drogę na powierzchnię.

Nie należy jednak zapominać, że tłusta i mieszana skóra też potrzebuje nawilżenia. Tu powinny sprawdzić się lekkie, niekomedogenne kremy. Zainwestujmy w maseczki, peelingi, żele matujące i oczyszczające, a do codziennego przemywania skóry tonik bezalkoholowy albo naturalny, przygotowany własnoręcznie. Można również zakupić w aptece lub drogerii plastry i płatki oczyszczające.

Oczyszczanie twarzy co najmniej dwa razy w tygodniu usuwa zrogowaciały naskórek i odblokowuje ujścia mieszków. Pierwszym krokiem powinien być peeling, a następnie maseczka o właściwościach oczyszczających. Na zakończenie powinno się przemyć twarz tonikiem łagodzącym i ściągającym pory na bazie ziół, cytryny i ogórka oraz wklepać lekki, niezapychajacy krem nawilżający. W przypadku zaskórników zaleca się maseczki, które mają w swoim składzie zieloną glinkę albo drożdże (działają antybakteryjnie, zwężają pory i regulują pracę gruczołów łojowych).

Przemywanie twarzy świeżym sokiem z cytryny to jeden z najprostszych sposobów oczyszczania skóry z wągrów, nadaje on także cerze świeżości i odpowiedniego kolorytu.

Niektóre specyfiki do walki z zaskórnikami możemy przygotować sami w domu. Np.:

1. Tonik z rumianku – 15 g rumianku zalewamy szklanką wrzącej wody destylowanej i zostawiamy pod przykryciem na 20 min. Przemywamy skórę rano i wieczorem.

2. Peeling oczyszczający – dwie łyżeczki zmielonych płatków owsianych jęczmiennych mieszamy z niedużą ilością ciepłej wody. Powstała papka masujemy skórę przez ok. 10 min, spłukujemy letnią wodą. Po zabiegu wklepujemy w twarz lekki krem nawilżający.

3. Ziołowe parówki i kompresy, np. oczyszczający napar rumiankowy – zagotowujemy w garnku wodę i wrzucamy do niej 2 saszetki rumianku, szałwii lub kwiatu lipy. Pochylamy twarz nad naparem, a głowę przykrywamy ręcznikiem. Parówkę stosujemy dwa razy w tygodniu, ale tylko jeśli nie mamy zmian ropnych na skórze.

4. Naturalna maseczka ściągająca – ubijamy na pianę białko kurze i dodajemy do niego łyżeczkę soku z ogórka, cytryny lub żurawin. Gotową papkę nakładamy na twarz, a gdy wyschnie – zmywamy przegotowaną wodą.

5. Okład z ziemniaków – ścieramy je na tarce, nakładamy na twarz, po 15 minutach spłukujemy zimną wodą.

6. Maseczka z sody oczyszczonej – mieszamy dwie łyżeczki sody oczyszczonej + 2 łyżeczki wody mineralnej. Papkę nakładamy na skórę, po 20 min. spłukujemy zimną wodą.

7. Maska z siemienia lnianego – dwie łyżki siemienia lnianego zalamy wrzątkiem i pozostawiamy do wystygnięcia. Nakładamy na twarz na 20 minut, a następnie dokładnie spłukujemy wodą.

8. Peelingujący tonik pichtowo-sandałowy z kwasem salicylowym i witaminą C. Potrzebujemy: szklankę wody mineralnej, 15ml glicerolu 15 ml, trzy tabletki aspiryny lub polopiryny musującej, 15 ml soku z cytryny, dwie krople olejku sandałowego, 10 kropli olejku pichtowego. Glicerol łączymy z sokiem z cytryny i olejkami, tabletki rozpuszczamy w wodzie i mieszamy wszystko razem. Przemywamy buzię dwa razy dziennie. Mieszankę trzymamy w lodówce. Taki peelingujący tonik zmiękcza skórę, usuwa zaskórniki, przebarwienia, spłyca blizny regeneruje skórę.

9. Masaż -do wykonania masażu potrzebujemy szczoteczka do mycia zębów oraz płyn antybakteryjny. Masaż powinien polegać na wykonywaniu okrężnych ruchów szczoteczką w okolicach miejsc, na których pojawiły się wągry.

 

Podstawą do skutecznej walki z zaskórnikami jest regularne oczyszczanie skóry, zdrowe odżywianie, picie dużej ilości wody mineralnej i nie wyciskanie wągrów samodzielnie.

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(13 głosów)