wtorek, 05 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

e0594e3cd261cc30c63be90ad5162a03.jpgTonik ziołowy łagodzący

 

Delikatne zioła wchodzące w skład toniku mają działanie łagodzące podrażnienia, zapewniają skórze ukojenie i powrót do naturalnej równowagi. Dodatkowo rumianek łagodnie odświeża i działa przeciwzapalnie. Doskonały dla skóry wrażliwej i suchej.

Do przygotowania toniku potrzebujemy: 2 łyżki suszonej lawendy, 2 łyżki suszonego rumianku, 2 łyżki suszonego ogórecznika, 2 łyżki suszonego tymianku, 300 ml wody destylowanej
Zioła zalewamy przegotowaną destylowaną wodą lecz nie wrzątkiem, ponieważ wtedy  zneutralizujemy dobroczynne działanie ziół. Napar, przykrywamy i pozostawiamy na całą noc. Rano przelewamy płyn przy pomocy sitka do ciemnej szklanej butelki i tak mamy gotowy tonik, który przechowujemy w lodówce.

 

Tonik rumiankowy

 

Tonik z rumianku działa kojąco na skórę, zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia, a także pomaga zwalczać zaskórniki, dlatego polecany jest szczególnie dla cery mieszanej, tłustej, ale i wrażliwej.

 

Ze względu na właściwości przeciwzapalne, świetnie sprawdza się również w pielęgnacji skóry trądzikowej. Do przygotowania toniku potrzebujemy: 10 g rumianku, 1 szklanka wody

 

Rumianek zalewamy wrzątkiem z wody destylowanej i zaparzamy pod przykryciem przez około 20 minut. Następnie przecedzamy i po przestygnięciu zlewamy do szklanej buteleczki. I takim to oto  prostym sposobem mamy gotowy tonik. Przechowujemy go w chłodnym,zaciemnionym  miejscu.

 

Do przygotowania naparu należy użyć rumianku suszonego (kwiat rumianku, koszyczek rumianku). Rumianek w formie herbaty ekspresowej nie przyniesie zadowalającej skuteczności toniku.
Tonikiem przemywajmy twarz rano i wieczorem oraz zawsze wtedy, gdy potrzebujemy odświeżenia.

 

Tonik z kwasem mlekowym

 

Tonik ma działanie delikatnie złuszczające, nawilżające oraz antybakteryjne. Zmniejsza rozszerzone pory i ilość zaskórników, likwiduje wypryski, więc najlepiej sprawdzi się dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Do przygotowania toniku potrzebujemy: 14 ml wody destylowanej, 4 ml kwasu hialuronowego lub gliceryny, 2 ml kwasu mlekowego 80%

 

Odmierzamy odpowiednią ilość składników (najłatwiej odmierzyć za pomocą strzykawki lub łyżeczek miarowych), mieszamy i tonik jest gotowy do użytku. Przechowujemy go w lodówce, maksymalnie dwa tygodnie.

 

Stosujemy go na noc, przecierając nim twarz przy pomocy wacika. Jeżeli mamy bardzo wrażliwą  cerę korzystajmy z niego co drugi dzień, by nie narazić naszej skóry na  podrażnienia.
Należy pamiętać, że kwas mlekowy uwrażliwia skórę na słońce, dlatego w czasie kuracji tym tonikiem zrezygnujmy z opalania się oraz koniecznie stosujmy kremy z wysokim filtrem.

 

Tonik pomarańczowy

 

Tonik ten będzie idealny dla każdej cery z rozszerzonymi porami, słabym napięciem skóry i pozbawionej blasku. Do przygotowania toniku potrzebujemy: skórka z 2-3 pomarańczy, pół szklanki octu jabłkowego, 1 szklanka wody destylowanej.

 

Pomarańcze myjemy i obieramy. Z miąższu np.,wyciskamy świeży sok na śniadanie, bo nic nie powinno się zmarnować. Natomiast skórki kroimy drobno i umieszczamy w słoiku. Następnie zalewamy je octem, tak aby zostały przykryte w całości. Słoik szczelnie zakręcamy i odstawiamy na okres 2 tygodni w dobrze nasłonecznione miejsce. Po upływie tego czasu odsączamy nalewkę do szklanej, ciemnej buteleczki i rozcieńczamy wodą destylowaną w proporcji 1:1.

 

Regularne stosowanie toniku pomarańczowego uczyni naszą skórę wyraźnie gładszą i napiętą.   Cera się oczyści, a pory znacznie zmniejszą. Skóra odzyska nie tylko właściwe pH  ale i  odpowiedni poziom odżywienia.

 

Przemywanie-twarzy-tonikiem.jpgTonik cytrynowy

 

Tonik ten szczególnie nadaje się dla cery tłustej i trądzikowej, gdyż cytryna jest znana z właściwości antyseptycznych i antybakteryjnych. Dodatkowo sok z cytryny rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia, zmniejsza pory, a także świetnie odświeża cerę w trakcie dnia. Do przygotowania toniku potrzebujemy: 2 szklanki wody, 1/2cytryny.

 

Do wcześniej zagotowanej wody wlewamy sok wyciśnięty z 1/2 cytryny. Po wystygnięciu  przelewamy płyn do butelki i odstawiamy na kilka godzin w chłodne miejsce. Tak przygotowany tonik przechowujemy w lodówce. Przemywamy nim twarz średnio dwa razy dziennie.

 

Oczyszczający tonik octowy

 

Tonik octowy pozwala naszej skórze na zachowanie odpowiedniego pH, szczególnie po oczyszczaniu mocnymi detergentami. Może również pomóc w walce z grzybicą skóry twarzy, dającą objawy podobne do trądziku. Jak nazwa wskazuje ma działanie oczyszczające. Do przygotowania toniku potrzebujemy: 30 ml octu jabłkowego(naturalnego-z osadem na dnie butelki), 90 ml wody (przegotowanej lub mineralnej).

 

Wodę z octem mieszamy dokładnie przez kilkanaście sekund i tonik gotowy. Za pomocą wacika niewielką ilość rozprowadzamy na skórze twarzy. Tonik przechowujemy w ciemnej butelce, w lodówce. Stosujemy na skórę twarzy, szyi i dekoltu dwa razy dziennie.

 

Tonik ten nie wysusza i nie ściąga skóry, świetnie współpracuje z olejkami.

 

Tonik z lukrecją

 

Tonik ten oczyszcza i odświeża skórę, przywracając jej promienny wygląd. Utrzymuje optymalne nawilżenie przez 24 godziny, zmniejsza napięcie i suchość skóry, ogranicza zaczerwienienia, wzmacnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych, utrzymuje naturalne pH skóry. Do przygotowania toniku potrzebujemy: 3 łyżki korzenia z lukrecji, półtorej szklanki zimnej wody, 7,5 ml octu jabłkowego, 3 krople olejku cytrynowego.

 

Korzeń lukrecji zalewamy zimną wodą, następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze przez ok. 5-7 minut. Odstawiamy do wystygnięcia. Przecedzamy, odmierzamy 150 ml odwaru i dodajemy ocet jabłkowy oraz olejek cytrynowy. Przelewamy do butelki z ciemnego szkła i odstawiamy w chłodne miejsce.

 

Tonik aspirynowy

 

Taki tonik oczyszcza gruczoły łojowe, pomaga pozbyć się zaskórników,zapobiega powstawaniu pryszczy i likwiduje trądzik, delikatne złuszcza naskórek. Do przygotowania toniku potrzebujemy: 1 łyżeczka octu balsamicznego, sok z połówki cytryny,2 tabletki aspiryny, kilka kropel olejku z drzewa herbacianego (ewentualnie goździkowego, tymiankowego lub eukaliptusowego), pół szklanki przegotowanej wody,1 łyżeczka drożdży, witamina E w płynie (można ją kupić w aptece).

 

Do przegotowanej wody wrzucamy 2 tabletki aspiryny. Po wystygnięciu, dodajemy do wody sok z cytryny, a następnie resztę składników Wszystko dokładnie mieszamy. Przechowujemy w szklanej butelce w lodówce nie dłużej niż tydzień. Przemywamy skórę za pomocą wacika.

 

Optymalne wykorzystanie toniku z aspiryny to raz, dwa razy w tygodniu. Częstsze stosowanie może nadmiernie wysuszyć skórę, chyba, że nasza cera należy do nadmiernie tłustych wtedy możemy sobie pozwolić na codzienną pielęgnację tym tonikiem. Jeśli mamy cerę wrażliwą, alergiczną lub naczyniową  nie powinniśmy po niego w ogóle sięgać, ponieważ podrażnimy tylko skórę i przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego. Osoby uczulone na aspirynę też powinny zrezygnować z takiego toniku.

 

Tonik ściągający

 

Jeżeli skóra wydaje się wiotka, a worki pod oczami i zmarszczki gwałtownie się powiększają poza dedykowanymi kremami można zastosować tonik ściągający. Do przygotowania toniku potrzebujemy: 100ml suchej rozdrobnionej szałwii, 1/2 szklanki alkoholu.

 

50ml szałwii należy umieścić  w słoiku i zalać alkoholem (najlepiej wódką). Tak przygotowaną nalewkę odstawiamy na tydzień. Po tygodniu przecedzamy płyn. Wywar pozostawiamy, a zioła wyrzucamy. Do odcedzonego płynu wrzucamy drugą, taką sama porcję szałwii i ponownie odstawiamy na tydzień. Po tym czasie dokładnie filtrujemy nalewkę i umieszczamy tak powstały tonik w ciemnej butelce. Przechowujemy w lodówce. Stosujemy codziennie po demakijażu, przecierając twarz przy pomocy wacika. Osoby z cerą naczynkową nie powinny sięgać po toniki na bazie alkoholu.

 

Jeżeli chcemy, żeby tonik był delikatny dodajmy do niego 50 ml ziela rumianku, jeżeli natomiast ma być bardzo mocny użyjmy krwawnika pospolitego.

 

Red. Port.

 

Oceń ten artykuł
(8 głosów)