czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

ZRÓB TO SAMA - DOMOWE KURACJE MIODOWE

171492_sloiki_miod_kwiaty.jpgMiód, to jedna z nielicznych substancji odżywczych, która nie budzi żadnych wątpliwości wśród naukowców różnych dziedzin. Dzięki swoim właściwościom znalazł on szerokie zastosowanie również w kosmetyce. Używany był od  czasów starożytności przez osoby dbające o zdrowy wygląd, ładną cerę i gładką skórę. Dziś wchodzi w skład toników, maseczek, kremów, balsamów itp. kosmetyków. Kąpiele miodowe to zródło witalności dla ciała. Działają odprężająco, rozluzniająco, hartują, uelastyczniają i odtruwają skórę jednocześnie dostarczając jej wielu substancji odżywczych.

 

 

Miód do codziennej pielęgnacji nie musi pochodzić wyłącznie z kosmetyku zakupionego w drogerii, możemy sami przygotować w domu kurację dla naszej skóry z tym słodkim złotem natury.

 

  1. Oczyszczanie skóry: Jedna łyżeczka miodu, jedno utarte żółtko, jedna łyżeczka mąk owsianej. Maseczkę stosować w marę możliwości kilka razy dziennie.
  2. Na piegi: a)Do 250g modu dodać 60g gliceryny, 60g alkoholu i 10g soku z cytryny. Dokładnie wymieszać. Nakładać maseczkę1-2 razy dziennie. b) Do 150g rozgniecionych i niedojrzałych czarnych porzeczek dodać łyżkę podgrzanego miodu-wymieszać. Nakładać na przebarwioną skórę. Po pól godzinie zmyć ciepłą wodą, a następnie wklepać w skórę rozcieńczony 1 do 1 sok z cytryny.
  3. Cera sucha: 2-3 łyżeczki płynnego miodu, 2 żółtka i 2-3 łyżeczki świeżej śmietanki dobrze wymieszać. Nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Po 20 min. zmyć podgrzaną wodą mineralną.
  4. Cera tłusta: Jedna łyżkę miodu rozpuścić w 25ml spirytusu, dodać 25ml wody destylowanej. Nałożyć na twarz i szyję. Po wchłonięciu (ok. 10 min.), skłukać wodą mineralną o temp. Pokojowej. Pamiętać należy, że alkohol w tonikach nie jest wskazany przy cerze naczynkowej.
  5. Skóra mocno przesuszona: Przygotować papkę z 1 łyżki miodu, 3 łyżek twarożku homogenizowanego i 1 jajka. Mieszając dodać sok z cytryny. Następnie na umytą naparem z rumianku skórę twarzy i szyi nałożyć maseczkę. Po pół godzinie zmyć płatkiem nasączonym świeżym mlekiem.
  6. Poprawa elastyczności skory: 40g miodu zmieszać z 10g płynnego wosku. Nakładać na noc cienką warstwę maści.
  7. Delikatna, podrażniona skóra: Zetrzeć na wiórki 50g szarego mydła i zalać 1/4 l wody destylowanej, pozostawić na noc. Na drugi dzień, wcześniej przygotowane mydło ogrzać w kąpieli wodnej, do całkowitego rozpuszczenia. Po wystygnięciu dodać 40g oliwy z oliwek, 30g olejku migdałowego i 1 łyżkę miodu oraz  szklankę naparu z rumianku. Stosować codziennie, wieczorem. Tak przygotowane mleczko pielęgnacyjne ma działanie oczyszczająco-łagodzące.
  8. Wzmocnienie i ukrwienie skóry: 20g miodu zmieszać z 100g wody różanej, dodać 50g wódki 45% i 1 łyżkę soku z cytryny. Namoczonym w mieszance płatkiem delikatnie przecierać skórę rano i wieczorem.
  9. Zmarszczki wokół oczu i na szyi: Utrzeć 1 żółtko z 1,5 łyżki olejku z kiełków pszenicy i 1,5 łyżki miodu. Białko ubić na sztywną pianę i wymieszać z połączonymi wcześniej składnikami w szejkerze lub w słoiku, silnie wstrząsając. Nakładać na newralgiczne miejsca przed snem.
  10. Cera tłusta, trądzikowa: Przygotować bardzo mocny napar z czarnej herbaty i dodać do niego po 2 łyżeczki kwiatu rumianku, ziela krwawnika, kwiatu nagietka, korzenia mydelnicy, ziela tymianku, nasienia kozieradki i dekstryny oraz 4 łyżeczki mięty i 1 łyżkę miodu-wymieszać. Maseczkę nakładać na oczyszczoną skórę. Po 25-30 minutach zmyć i nałożyć krem wysuszający.
  11. Maseczka-z-miodu.jpgSkóra wiotka i starzejąca się: 3,5g żelatyny zalać 10g wody różanej i doprowadzić do wrzenia, następnie dodać jeszcze 20g wody różanej i ponownie zagotować( tak aby powstał jednolity żel). Oddzielnie podgrzać (nie zagotowywać!) 20g wody destylowanej i 10g miodu. Po zlaniu obu mieszanin powstanie żel, który należy przechowywać w lodówce, a przed użyciem delikatnie podgrzać. Nakładać cienką warstwę na około pół godziny, po czym zmyć dość ciepłą wodą, a następnie opłukać zimną.
  12. Wygładzanie zmarszczek: Przygotować papkę z 1 filiżanki ugotowanej białej fasoli, dodać do niej łyżkę stołową olejku ze słodkich migdałów, sok z 1/2 cytryny i solidną łyśkę miodu. Tak przygotowaną maskę nanieść na skórę twarzy, szyi i dekolty. Zmyć po 15-20 min. mocno ciepłą wodą i spłukać zimną.
  13. Usztywniacz miodowy do włosów: Rozpuścić jedna łyżkę miodu w 1/4 l ciepłej wody i dodać parę kropel octu owocowego. Wmasowywać we włosy i skórę głowy. Taki zabieg nadaje włosom połysku, włosy pięknie się układają. Modelowanie fryzury jest znacnie łatwiejsze, a efekt dłużej się utrzymuje.
  14. Kąpiel dla skóry wysuszonej: Rozpuścić 500g miodu w 3 litrach ciepłej maślanki i wlać do wanny z wodą o temp. 37 stopni. Przed kąpielą, całe ciało natrzeć oliwą z oliwek. 20-30 minutową kąpiel brać wieczorem, dwa razy w tygodniu.
  15. Kąpiel na gładką, aksamitną skórę: Do wanny z wodą o temp. 37 stopni wsypać około 300g soli z mikroelementami. 350G miodu rozpuścić w 1,5 l tłustego, lekko ciepłego mleka i wlać do wanny. 20-30 minutową kąpiel powtarzać wedle potrzeb.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)