wtorek, 23 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

DEPILACJA LASEROWA HIT CZY KIT?

depilacja-11.jpgLight Amplification by the Stimulated Emision of Radiation (laser) to wzmacnianie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. Lasery wytwarzają wysokoenergetyczną, silnie skoncentrowaną wiązkę światła o ściśle określonej długości fali i kierunku rozchodzenia. Za pomocą odpowiednich systemów lasera można kontrolować zarówno intensywność światła czyli energię jaką ze sobą niesie, jak też czas jego trwania. Wykorzystanie laserów do depilacji jest nowym zastosowaniem technologii od dawna używanej przez chirurgów do innych celów (np. lasery do cięcia tkanek).

Laserowe usuwanie owłośnienia wykonywane jest kompleksowym urządzeniem zaliczanym do rodziny laserów, chociaż nie jest laserem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.
Depilacja laserowa wykorzystuje efekt cieplny jaki tworzy się wówczas gdy wiązka światła o określonej długości pochłaniana jest przez odpowiedni barwnik . Efekt ten można porównać do nagrzewania się czarnych przedmiotów na słońcu. W wyniku powstałej  w ten sposób energii cieplnej można niszczyć  mieszki włosowe.  Zjawisko to nosi nazwę fototermolizy.
Niezwykle istotne znaczenie dla depilacji laserowej ma cykliczny przebieg wzrostu włosów. Na pełen cykl składają się trzy fazy - faza aktywnego wzrostu, faza regresji  i faza spoczynkowa. Promieniowanie laserowe powoduje trwałe uszkodzenie tylko włosów znajdujących się fazie aktywnego wzrostu. Ostatecznym wynikiem działania lasera jest częściowe lub całkowite zaburzenie wzrostu takich włosów, co powoduje, że nie odrastają one wcale lub odrastają znacznie cieńsze i jaśniejsze. Włosy znajdujące się w innych fazach cyklu nie ulegają uszkodzeniu i odrastają w późniejszym czasie. Z tego powodu dla uzyskania znaczącego efektu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu depilacji laserowej w 4-6 tygodniowych odstępach czasu, tak by w trakcie kolejnych sesji zniszczyć te włosy, które początkowo znajdowały się w fazie regresji lub spoczynku.

 

depilacjaart1.jpgW chwili obecnej do epilacji wykorzystywane są dwa rodzaje systemów laserowych: takie, dla których docelowym barwnikiem jest występująca we włosach melanina będąca naturalnym pigmentem ludzkiego ciała oraz takie, dla których docelowym barwnikiem są pigmenty zawarte w specjalnym preparacie, którym pokrywa się na początku depilowane miejsca.
Do laserów oddziałujące na melaninę należą lasery rubinowe, aleksandrytowe i lasery typu flashlamp. Wszystkie one wytwarzają wiązkę światła o długości pochłanianej wybiórczo przez naturalny pigment ludzkiego ciała. Lasery te są najskuteczniejsze u osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami. U osób z ciemniejszą karnacją może dojść  do uszkodzenia mealniny w skórze i związanych z tym efektów ubocznych, takich jak: oparzenie, przebarwienie lub odbarwienie skóry. Główną wadą systemów laserowych z tej grupy jest ich mała skuteczność w odniesieniu do bardzo jasnych włosów oraz występowanie wspomnianych efektów ubocznych u osób z ciemną skórą. Lasery oddziałujące na sztuczne barwniki to lasery typu Nd:YAG. Wymagają one pokrycia depilowanych miejsc specjalnymi kremami zwierającymi drobinki węgla, które po przeniknięciu do mieszków włosowych pochłaniają wiązkę laserową. Z uwagi na niezależny od melaniny mechanizm działania, lasery te można stosować do depilacji bardzo jasnych włosów oraz u osób o ciemnej karnacji.

 

Depilację laserową wykorzystuje się najczęściej do eliminacji niepotrzebnego owłosienia z takich okolic jak: górna warga i okolice ust, plecy, klatka piersiowa, brzuch ramiona, przedramiona, pachwiny (linia bikini), uda oraz podudzia. Sam zabieg w zależności od obszaru skóry, z którego mają być usunięte włosy trwa od kilkunastu minut do 2-3 godzin i w większości przypadków nie wymaga znieczulenia. Zaletami depilacji laserowej jest trwałość rezultatów u niektórych osób, odrastanie włosów znacznie rzadszych, jaśniejszych i cieńszych niż pierwotne w przypadkach w których nie uzyskano trwałych wyników depilacji. Laser jest także bardzo użyteczny przy depilacji dużych obszarów ciała (np. plecy lub nogi) i niesie stosunkowo małe ryzyko powikłań. Po zabiegu laserem szybko powraca się do normalnej aktywności życiowej, bez okresu rekonwalescencji. Główne zarzuty dla depilacji laserowej to mała skuteczność w stosunku do jasnych włosów, wysokie koszty depilacji, bolesność zabiegów u niektórych osób, możliwość wystąpienia powikłań zwłaszcza u osób z ciemną karnacją.

 

Dyskusja na temat skuteczności depilacji laserowej przypomina dzielenie włosa na czworo. W podsumowaniu dotyczącym skuteczności epilacji laserowej można by przyjąć następujące stwierdzenia:

  • nigdy nie można przewidzieć skuteczności zabiegu w konkretnym przypadku, na pewno  osoby z ciemnymi włosami i jasną karnacją mogą spodziewać się lepszych efektów,
  • uzyskanie całkowitej i trwałej depilacji jest mało prawdopodobne w związku z tym nie należy tego oczekiwać
  • za najbardziej prawdopodobny ostateczny wynik depilacji laserowej należy przyjąć pozbycie się zbędnego owłosienia na okres 2 miesięcy, po upływie których co najmniej połowa włosów ponownie odrośnie.

 

Depilacja laserowa jest metodą nieinwazyjną, nie jest ona jednak pozbawiona ryzyka wystąpienia powikłań. Najczęstsze z nich to zapalenie mieszków włosowych, powierzchowne oparzenia naskórka oraz przebarwienia lub odbarwienia skóry. Do rzadszych należą reakcje alergiczne oraz zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.
Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych związanych z uszkodzeniem innych niż włosy struktur zawierających melaninę zależy w największym stopniu od takich czynników jak:

  • naturalna karnacja (im ciemniejsza tym większe ryzyko),
  • lokalizacja depilowanych miejsc (najbardziej narażone na wystąpienie powikłań są części ciała , które są wystawiane na promieniowanie słoneczne np.nogi),
  • ekspozycja depilowanych miejsc na słońce w okresie przed i po zabiegu (opalanie skóry depilowanych okolic zarówno w okresie poprzedzającym zabieg jak i bezpośrednio po nim zwiększa znacznie ryzyko powikłań).

 

imagesnogi.jpgŚredni czas trwania odczynu zapalnego oraz przebarwień po depilacji laserowej wynosi około 2 miesięcy , natomiast odbarwienia utrzymują się zazwyczaj znacznie dłużej.  Trwałe zmiany barwnikowe w skórze czy powstawanie blizn po depilacji laserowej należą do wyjątkowych rzadkości,  jednak wymienione efekty uboczne, jeśli już się pojawią, mogą być dokuczliwe i trwałe, zwłaszcza gdy  nie będą odpowiednio leczone. Największe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych po depilacji laserowej ma właściwa kwalifikacja pacjentów do zabiegów, doświadczenie osób wykonujących zabiegi, warunki w jakich się one odbywają oraz właściwa opieka po zabiegu.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)