czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

london-massage-therapy_img2.jpgDrenaż limfatyczny jest zabiegiem bardzo skutecznym, stosowanym w kosmetyce, medycynie i dermatologii estetycznej w celu oczyszczenia i stymulacji skóry twarzy, dekoltu oraz górnej części klatki piersiowej. W roku 1934 po raz pierwszy zostały opublikowane wyniki co do dobroczynnego wpływu na zdrowie i urodę tego rodzaju masażu, które zostały poparte dwudziestoletnimi badaniami klinicznymi duńskiego lekarza i masażysty. W latach 80-ch metoda ta znacznie się rozwinęła i wciąż jest udoskonalana oraz poddawana wielu badaniom.

Drenaż limfatyczny to forma specjalnego masażu, który ma za zadanie stymulację układu limfatycznego. Polega on na uciskaniu i pocieraniu skóry poprzez zastosowane określonych technik i specjalistycznych ruchów tak, by przepchnąć nagromadzony pod nią płyn zwany limfą, a tym samym zlikwidować obrzęk i poprawić krążenie chłonki. Limfa jest jasnym wodnistym płynem, który zawiera min.: białka i elektrolity. Pochodzi ona z krwi i oczyszcza tkanki organizmu. Znajdują się w niej limfocyty, które wchodzą w skład układu odpornościowego. Twarz dzięki takiemu masażowi zostaje ujędrniona, zmarszczki spłycone. Zanikają obrzęki, nawet te zastoinowe i zapalne. Usunięte zostają toksyny z komórek skóry, a krążenie limfy przebiega znacznie sprawniej.

 

Masaż limfatyczny twarzy i jej okolic jest łagodnym w odczuciach zabiegiem, który głęboko, pozytywnie i skutecznie wpływa na cały organizm. Ruchy odbywają się zgodnie z przepływem limfy w układzie limfatycznym i krwi w układzie żylnym. Fizjologiczny przepływ chłonki wymaga wolnego, lecz stanowczego tempa masażu, unikając nadmiernego rozgrzania tkanek. Większość naczyń limfatycznych, na które mamy wpływ podczas zabiegu znajduje się tuż pod skórą, dlatego  masaż wykonywany jest z umiarkowaną siłą.

 

Ten rodzaj masażu dzięki odnowieniu przepływu limfy powstrzymuje degenerację tkanek i śmierć komórek. Jego działanie miejscowe, bezpośrednio na tkanki, które poddawane są masażowi, powoduje zaróżowienie skóry, pobudzenie krążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych. Daje to lepsze dotlenienie i zwiększenie dopływu krwi tętniczej do masowanych obszarów. Mechanizm drażnienia górnych warstw skóry pobudza je do odnowy, wzmacnia elastyczność skóry i mięśni, co przeciwdziała tworzeniu się zmarszczek.

 

Drenaż limfatyczny wykonują gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej. Często jest połączony z innymi zabiegami na skórę twarzy np. mezoterapią. Masaż limfatyczny twarzy trwa około pół godziny, drenaż około 45 min. Jest to przyjemny i skuteczny zabieg, podczas którego specjalista delikatnymi, powolnymi ruchami wykonuje masaż od okolic obojczyków do czubka głowy. Dobrze przeprowadzony drenaż limfatyczny twarzy pomaga pozbyć się problemów z zatokami, opuchlizny oczu i innych części twarzy. Zdecydowanie poprawia kondycję skóry, sprawia też, że zwiększa się wchłanianie substancji odżywczych i leczniczych zawartych w stosowanych kosmetykach. Może być on wykonany manualnie przez specjalistę lub za pomocą nowoczesnych, precyzyjnych urządzeń. W efekcie twarz wygląda świeżo, młodo i lekko, poprawia się kolor skóry, znikają obrzęki pod oczami i objawy zmęczenia.

 

W medycynie estetycznej drenaż limfatyczny służy jako metoda przygotowawcza do niektórych zabiegów wykonywanych w okolicy twarzy, np.; peelingów, przed zastosowaniem wypełniaczy, a także przed i po drobnych zabiegach chirurgicznych. Natomiast w chirurgii plastycznej taki masaż twarzy jest uznaną metodą rewitalizacyjną po zabiegach liftingu twarzy.
Spokojny przebieg masażu relaksuje i odpręża, co skutecznie uzupełnia terapeutyczne działanie drenażu limfatycznego

 

spa-mercure-acquaviva_5663_pghd.jpgPrzeciwwskazania do poddania się masażowi limfatycznemu to:

 

  • stany zapalne, alergiczne i zakaźne skóry
  • wylewy pourazowe
  • rany i uszkodzenia na skórze
  • usunięcie zęba i zmiany ropne okołozębowe
  • stan ropny migdałów
  • guzki w przebiegu węzłów chłonnych
  • zaawansowana miażdżyca naczyń
  • stany gorączkowe
  • wady serca
  • wysokie nadciśnienie tętnicze
  • zapalenie żył i świeże zakrzepy
  • nadczynność tarczycy (nie można masować szyi)

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(20 głosów)