czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Jak naprawić barierę hydrolipidową skóry?

Wiele mówi się naturalnej barierze skóry. Pod tą nazwą rozumiemy barierę hydrolipidową, inaczej nazywaną płaszczem lub warstwą hydrolipidową. Właśnie ona chroni naszą skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz przed nadmierną ucieczką wody z naskórka. Pomaga utrzymać odpowiednie pH oraz chroni przed drobnoustrojami. Co się stanie, jeśli dojdzie do zaburzenia pracy naszej naturalnej ochrony skóry, jak to rozpoznać i jak wspierać w skórę w rekonstrukcji uszkodzonej warstwy ochronnej? Przekonajmy się.

 

Co to jest bariera hydrolipidowa skóry?

Skóra składa się z trzech zasadniczych warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka, on zaś okryty jest barierą hydrolipidową; niewidzialną warstwą, szalenie ważną dla utrzymania zdrowej kondycji naszej skóry.

Bariera hydrolipidowa zbudowana jest z wody i lipidów. Składają się na nią między innymi kwasy tłuszczowe, białka, ceramidy, sebum, a ich kombinacja – w zależności od wieku skóry oraz zmian skórnych – różni się proporcjami. Silna bariera hydrolipidowa utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a w rezultacie odpowiada za jej elastyczność i jędrność.

Do głównych zadań bariery hydrolipidowej skóry zaliczamy:

  • ochronę przed transepidermalną utratą wody z naskórka,
  • ochronę przed promieniowaniem słonecznym,
  • ochronę przed wahaniami temperatur i wiatrem,
  • ochronę przed rozwojem mikroorganizmów – bakterii i grzybów dzięki utrzymywaniu stabilnego pH skóry,
  • transport składników odżywczych z kosmetyków do głębszych partii skóry.

Jak powstają uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry?

Uszkodzenia bariery hydrolipidowej powstają na skutek niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Wymienić tu możemy mycie twarzy mydłem nieprzeznaczonym do pielęgnacji skóry twarzy; silne pocieranie twarzy, zamiast delikatnego dociskania jej ręcznikami papierowymi; zbyt częste stosowanie peelingów; zbyt częste i długie wystawianie skóry na niekorzystne działanie promieni słonecznych oraz na zimne temperatury.

Jak rozpoznać uszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry?

Uszkodzenie bariery ochronnej rozpoznamy po suchości oraz po nieprzyjemnym uczuciu ściągnięcia skóry po jej umyciu, które nie znika nawet pomimo zastosowania kremu nawilżającego. Towarzyszy temu uczucie swędzenia i zaczerwienienia. Skóra twarzy staje się ziemista, pozbawiona blasku i jest zaskakująco podatna na pojawiające się nagle zaskórniki i przebarwienia, a po zastosowaniu kosmetyków pojawiają się stany zapalne. Czasem następuje nadprodukcja sebum, w efekcie czego pojawia się błyszczenie cery.

Jak odnowić barierę hydrolipidową skóry?

Na ratunek przychodzi świadoma pielęgnacja nastawiona na odbudowę bariery hydrolipidowej. Przede wszystkim należy wystrzegać się silnych detergentów mogących podrażnić skórę i pogorszyć stan naturalnej warstwy ochronnej. Zapomnijmy też o agresywnych peelingach i o kosmetykach zawierających alkohol. Przy odbudowie przydadzą się produkty bogate w ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe, woski i skwalen. Warto wyposażyć się w krem z filtrem oraz krem nawilżający do twarzy. Kwestią kluczową jest czas. Kiedy tylko zauważysz niepokojące objawy uszkodzenia warstwy ochronnej, działaj natychmiast, bo regularna i systematyczna pielęgnacja powinna dać efekty już w kilka tygodni od jej rozpoczęcia.

 

Oceń ten artykuł
(10 głosów)