piątek, 29 marca 2024
Miło Cię widzieć!

Jak pozbyć się rozstępów?

 

 

Rozstępy są obecnie jednym z najpowszechniejszych i niestety jednocześnie jednym z najtrudniejszych w leczeniu problemów estetycznym. Jak powstają rozstępy? Czy można ich uniknąć i w jaki sposób je skutecznie usuwać? O tym wszystkim w poniższym artykule.

 

Jak powstają rozstępy?

Wielu z nas rozstępy kojarzy wyłącznie z ciążą. Niektórzy zmagają się z nimi również podczas nagłych wahań wagi. Niewiele osób jednak wie, że rozstępy mają bardzo wiele wspólnego z bliznami. Kiedy nasza skóra narażona jest na nadmierne rozciąganie, często nie jest w stanie wytworzyć tyle włókien aby zapełnić całą nową przestrzeń i po prostu pęka. Organizm stara się uzupełnić powstałe braki i wytwarza martwą tkankę łączną, która widoczna jest na skórze w postaci białych linii.

Oprócz wspomnianych wahań wagi i ciąży, do przyczyn powstawania rozstępów możemy zaliczyć również czynniki hormonalne (znaczenie mają tu hormony płciowe i hormony nadnerczy), predyspozycje genetyczne i stosowanie niektórych leków np. kortykosterydów.

 

Jak walczyć z rozstępami?

Terapia daje najlepsze efekty, kiedy rozstępy znajdują się w fazie zapalnej, tzn. wtedy, kiedy nie rozpoczął się jeszcze proces bliznowacenia i rozstępy mają kolor sinoczerwony. W tej fazie możemy zastosować preparaty roślinne z wysoką zawartością krzemu np. wyciąg ze skrzypu, bluszczu, przywrotnika oraz syntetyczną hydroksyprolinę. Do masażu najlepsze są produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, np. olej z wiesiołka.

Nowością w walce z rozstępami są preparaty na bazie colostrum, które stymulują odnowę komórkową oraz pobudzają skórę do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Takie działanie pozwala zredukować obecne ubytki i zapobiec powstawaniu kolejnych.

Rozstępy będące w fazie przebudowy (mające perłowo-biały kolor) są dużo trudniejsze do leczenia i wymagają użycia bardziej inwazyjnych metod. W tym przypadku można zastosować mikrodermabrazję, peelingi chemiczne, mezoterapię i laseroterapię. Wymienione zabiegi można wykonać w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych.

 

Na koniec trochę profilaktyki

Jeśli jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka, np. spodziewamy się dziecka lub prowadzimy kurację odchudzającą, należy wykonywać regularne masaże kosmetykami przeznaczonymi do walki z rozstępami. Jeśli pobudzimy naszą skórę do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, zapewnimy jej dużo większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Warto również wprowadzić do swojej diety produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (np. ryby, oleje roślinne) i witaminy: A, E, C oraz z grupy B (np. warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo).

 

Autor: Anna Wydra

Oceń ten artykuł
(9 głosów)