Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Karboksyterapia na rozstępy, dlaczego jest to efektowna metoda?
Powiedzmy sobie co oznacza słowo karboksyterapia? Gdzie były początki zabiegu? Dlaczego karboksyterapia jest tak skuteczna jeżeli chodzi o niwelowanie rozstępów, czym one są i jakich efektów możemy się spodziewać?
Co to jest rozstęp ?
Rozstępy (striae, striaae distensae, striae atrophicae, striae rubrae) są to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry. W obrębie zmian skóra jest pozbawiona przydatków (mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych).
Dlaczego powstają rozstępy?
Przyjmuje się, że powodów przez które powstają rozstępy można wyróżnić wiele.
W dużej mierze rozstępy są rezultatem zwiększonego poziomu hormonów we krwi. Hormonu stres-kortyzolu. Wydzielany jest przez nadnercza. Kiedy mamy podwyższony poziom, powoduje to uszkodzenie fibroblastów, komórek odpowiedzialnych za tworzenie włókien kolagenowych i elastynowych. Włókna te, odpowiedzialne są za elastyczność, jędrność i w konsekwencji napięcie skóry. Kiedy fibroblasty są uszkadzane, dochodzi do ich zerwania co powoduje mniejszą elastyczność skóry i powstawanie rozstępów. Kolejnym hormonem, jest estrogen. Zwiększony poziom można odnotować u kobiet w ciąży, u kobiet które stosują antykoncepcje hormonalną, w okresie menopauzy, przy zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej. Kiedy w krótkim czasie następuje nagły wzrost masy ciała, rezultatem jest szybkie rozciąganie się skóry i zrywanie włókien kolagenowych tworzących jej strukturę. Badania wykazały, że długie zażywanie leków steroidowych m.in. w chorobach autoimmunologicznych, alergiach, upośledza proces syntezy kolagenu i uszkadza istniejące włókna. Jak również w chorobach endokrynologicznych, przy nadczynności nadnerczy i chorobie Cushinga, dla których charakterystyczne jest nadmierne wydzielanie kortykosteroidów. Ostatnim czynnikiem wpływającym na powstawanie rozstępów to predyspozycje genetyczne, czyli skłonność do mniejszej wartościowości włókien sprężystych. Ostrożność powinny zachować również osoby stosujące dietę niskokaloryczną, drastyczne odchudzanie, a także chorzy na anoreksje. W wyniku niedostarczania dostatecznych ilości składników odżywczych przebudowa białek występujących w skórze, w tym kolagenu i elastyny, jest utrudniona.
Jakie zmiany zachodzą w skórze podczas powstawania rozstępów?
Faza zapalna
- faza w której powstają rozstępy
- miejscowy stan zapalny
- pofragmentowanie i zniekształcenie włókien tkanki
- występuje głównie kolagen typu III
Faza zanikowa
- rozstępy stopniowo bledną, zmniejszają się i następuje częściowa regeneracja skóry
- skóra wytwarza nowe włókna pomocnicze, które mają zastąpić uszkodzone struktury. Nowe włókna są delikatne, drobne, mniej liczne i gorzej ustrukturyzowane. W efekcie wcześniejsza tkanka skórna zostaje zastąpiona cieńszą tkanką bliznowatą.
W zależności od fazy rozwoju, w jakiej znajdują się rozstępy przybierają one kolor sinoczerwony, są wyniosłe i obrzękowe, lub perłowo-biały. W fazie zanikania rozstępy są atroficzne, lekko zapadnięte i delikatnie pomarszczone a skóra jest delikatna i wiotka.
Dlaczego dwutlenek węgla ?
W ostatnim czasie dużo się mówi na temat zabiegów karboksyterapii. Zabieg modny i niezwykle skuteczny . Zapotrzebowanie na zabiegi utrzymuje się od lat na wysokim poziomie.
W celach terapeutycznych dwutlenek węgla był zaczął być wykorzystywany w roku 1720. W uzdrowisku Pyrmon. F.A Struve(1818), niemiecki lekarz i chemik, wykonywał na sobie doświadczenia z kąpielami gazowymi CO2. Opisał on swoje doświadczenie i obserwacje. W 1818 ukazały się poważne publikacje prof. K.J Heidlera o pozytywnym wpływie kąpieli gazowych na ludzki organizm. Uzdrowisko Royat – Chamelieres , we Francji jest uznawane za kolebkę karboksyterapii. Od początku XX wieku w leczenie wielu schorzeń odgrywa CO2. W obecnych czasach stosowania dwutlenku węgla w celach terapeutycznych jest powszechne.
Dwutlenek węgla występuje naturalnie w naszym organizmie i jest metabolizowany przez komórki ludzkiego organizmu. Po wprowadzeniu w głąb skóry, jest transportowany przez krew i wydychany płucami. Jest jedną z najbardziej zbadanych i pewnych metod leczenia
Wpuszczenie CO2 sprawia że krew zaczyna szybciej przepływać, dostarczone są składniki odżywcze, następuje większe natlenowanie leczonego obszaru. . Poprawia się mikrokrążenie i odnowa komórek. Zostaje wzmożona produkcja kolagenu, powstają nowe naczynia krwionośne, a skóra silnie się regeneruje.
Jak działa karboksyterpaia na rozstępy?
Rozstęp jest liniowo opracowywany dwutlenkiem węgla, w celu mechanicznego rozrywania zwłóknień i odseparowania od podłoża tkanki łącznej, nadającej efekt zapadnięcia. Wymuszana jest tym samym produkcja kolagenu typu 1 i tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Rozstępy zmniejszają się, ujednolicają ze skóra, są płytsze i mniej zauważalne, a skóra robi się gładka i jędrna.
Źródło: http://criss.pl/