poniedziałek, 30 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

karboksyterapia1We współczesnym świecie zapanowała moda na naturalność i objęła niemalże każdą dziedzinę życia. Dostrzega się ją w medycynie alternatywnej, ubraniach z naturalnych tkanin, kosmetykach ekologicznych, wyrobach handmade, makijażu typu „make-up no make-up” czy też jedzeniu w stylu slow food. Nic więc dziwnego, że ideologia ta wkroczyła również do medycyny estetycznej między innymi
w postaci... karboksyterapii.

 

Karboksyterapia, to zabieg, w którym główną rolę odgrywa medyczny dwutlenek węgla – związek naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Jest on wstrzykiwany śródskórnie lub podskórnie przy pomocy niewielkiej, sterylnej igły po to, aby natychmiastowo rozprzestrzenił się on w płynach tkankowych. Następnie tak podany CO2 wywołuje efekty na poziomie trzech płaszczyzn:

  1. efekt Bohra – dochodzi do zakwaszenia i niedotlenienia organizmu, co z kolei stanowi impuls do zwiększonej absorbcji tlenu przez tkanki. Finalnie skutkuje to lepszym odżywieniem komórek i sprawniejszą pracą układu naczyniowego.
  2. powstawanie kwasu węglowego – następuje przekształcenie cząsteczek CO2 w kwas węglowy, który następnie niszczy i stopniowo rozpuszcza komórki tłuszczowe.
  3. stymulacja elastyny i fibroblastów – iniekcja CO2 wywołuje w organizmie kontrolowany stan zapalny, który przyczynia się do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny      

Reasumując, zabieg ten charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, właśnie poprzez połączenie działania mechanicznego na komórki tłuszczowe oraz chemicznego na skórę i układ krwionośny.

 

Co można zaobserwować na skórze?

Efekty zabiegu zależą od wyjściowego stanu skóry Pacjenta i obszaru ciała poddanego karboksyterapii. Są porównywalne z liftingiem twarzy, działaniem złotych nici czy lasera z tą różnicą, że działanie na skórę dwutlenkiem węgla należy do metod małoinwazyjnych. Największą skutecznością cieszy się kuracja obejmująca poprawę okolic oczu, a także leczenie cellulitu. Na satysfakcjonujące efekty mogą liczyć także osoby pragnące przywrócić jędrność swojej skórze ze względu na znacznie zwiększoną syntezę kolagenu po przebytej serii zabiegów. Terapia dwutlenkiem węgla idealnie sprawdzi się również przy eliminacji trudnej do pozbycia się obwisłej skóry ramion (potocznie zwanej motylkami lub pelikanami). Pozostałe wskazania do karboksyterapii to między innymi:

  • blizny i rozstępy,
  • zwiotczałe piersi,
  • zlokalizowana tkanka tłuszczowa,
  • zmarszczki skóry twarzy, szyi i dekoltu,
  • „podwójny podbródek”,
  • kształtowanie ciała po liposukcji, ciąży lub znacznej utracie wagi,
  • wzmocnienie i regeneracja cebulek włosowych oraz zapobieganie dalszej utracie włosów.

Karboksyterapia doskonale sprawdza się również jako metoda wspomagająca leczenie chorób dermatologicznych takich jak: łuszczyca, owrzodzenia, odleżyny, żylaki, łysienie plackowate czy łamliwość paznokci. Zabieg jest bezpieczny dla osób z cukrzycą.

Dużą zaletą tego zabiegu jest także jego ogromny zasięg terapeutyczny. Oprócz sztandarowych obszarów ciała: twarzy, szyi, dekoltu, pośladków, brzucha, ud
i ramion, karboksyterapię stosuje się nawet w ginekologii estetycznej. Jedynymi partiami ciała wykluczonymi z iniekcji CO2 są usta i brodawki piersiowe.

 

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża i laktacja,
  • niewydolność nerek,
  • ostra zatorowość
  • niewydolność oddechowa,
  • epilepsja,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • udar mózgu,
  • przyjmowanie antykoagulantów,
  • ciężka choroba niedokrwienna serca,
  • przeciwwskazania onkologiczne.

Z ilu zabiegów składa się jedna seria?

Każdy przypadek pacjenta jest indywidualny i powinien być konsultowany poprzez wnikliwy wywiad lekarski, dlatego ciężko mówić tutaj o standardowych procedurach. Jednak, aby uśrednić i wskazać jakiś harmonogram działań i widoczność efektów podaje się, że: standardowy cykl zabiegowy składa się z 8-12 zabiegów wykonywanych w tygodniowych odstępach czasowych. Terapię należy powtarzać 2-3 razy do roku.

 

UWAGA !

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na dobre rezultaty pozabiegowe jest jakość wstrzykiwanego podskórnie gazu. Tylko gaz tzw. laparoskopowy, posiadający aktualny certyfikat medyczny, można uznać za bezpieczny do wykorzystywania ze względu na jego czystość i sterylność. Jest to szalenie istotne nie tylko ze względu na ostre restrykcje dopuszczające występowanie w mieszance maksymalnie 1% tlenu i 4% azotu, lecz także ze względu na silny ból i możliwość infekcji u Pacjenta w przypadku przekroczenia dopuszczalnego stężenia tych pierwiastków.

 

Podsumowując, karboksyterapia, to obecnie jeden z najskuteczniejszych
i najbezpieczniejszych zabiegów oferowanych na rynku estetycznym. Formuła oparta o wykorzystanie związku naturalnie produkowanego przez komórki organizmu – dwutlenku węgla – praktycznie pozbawia tę metodę pozabiegowych powikłań i efektów niepożądanych, równocześnie wykazując znakomite efekty w poprawie ujędrnienia, kolorytu i gładkości skóry. Jedyną pułapką czyhającą na lekarzy przymierzających się do wykonywania tego zabiegu, może okazać się niedostatecznie dobra jakość gazu, ale i urządzenie. Dlatego wybierając produkty z certyfikatem medycznym można w prosty sposób wyeliminować ten problem i cieszyć się z satysfakcjonujących (siebie i Pacjenta) efektów terapii.

 

Księga procedur karboksyterapii

Już wkrótce pojawi sie pierwsza i jedyna książka autorstwa prof. Hany Zelenkovej. Jest to niekwestionowany specjalista oraz autorytet w dziedzinie karboksyterapii znany na całym świecie. Książka będzie zawierać kompletną wiedze oraz procedury zabiegowe w dermatologii, medycynie estetycznej oraz stosowania medycznego Co2 w rehabilitacji i fizjoterapii narządów ruchu.

 

Więcej na www.mesologic.pl

Autor: Mesologic.pl TEAM

 

Oceń ten artykuł
(5 głosów)