środa, 27 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

MAKIJAŻ PERMANENTNY-WYGODA DLA ZABIEGANYCH

1363641655_493095035_1-Zdjecia--Makijaz-permanentny-brwi-oczu-i-ust-LUBIN.jpgMakijaż permanentny  jest dziś jednym z popularniejszych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne. Taka forma makijażu ma na celu ułatwienie nowoczesnej kobiecie osiągnięcie  pięknego wyglądu przy minimalnym nakładzie czasu i energii.

Makijaż permanentny narodził się w Azji. Już około dwa tysiące lat temu w Chinach wykonywano trwały makijaż twarzy za pomocą pręcików bambusa i cienkich włókien jedwabiu. Przy użyciu tych naturalnych narzędzi nakłuwano skórę i wprowadzano barwnik.  Do wykonywania makijażu stosowano wówczas wyłącznie barwniki pochodzenia roślinnego. Azjaci i Azjatki często mają problem z owłosieniem twarzy, bardzo cienkimi brwiami i rzadkimi rzęsami, więc nic w tym dziwnego że to właśnie oni znaleźli rozwiązanie tego estetycznego problemu.
Pierwsza światowa prezentacja makijażu permanentnego odbyła się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. Został on zaprezentowany na kongresie kosmetycznym w Nowym Jorku i od tego czasu stał się popularny w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej.

 

W Polsce metoda makijażu permanentnego pojawiła się około 15 lat temu. Od tego czasu została udoskonalona i obecnie jest oferowana w licznych gabinetach kosmetycznych. Na początku pojawienia się tej formy makijażu w naszym kraju, był on zabiegiem ekskluzywnym, będącym przejawem luksusu. Obecnie ceny takiego makijażu są znacznie bardziej przystępne, a oferta dla kobiet zainteresowanych taką usługą jest bardzo szeroka. I tak współczesne kobiety prowadzące nowoczesny tryb życia korzystają z technik stosowanych przez ich przodkinie tysiące lat temu.

 

12084_makijaz_permanentny-1.jpgMakijaż permanentny oparty jest na zupełnie naturalnych barwnikach. Pigment wprowadza się w warstwę naskórka, bez naruszania skóry właściwej. Najczęściej zabieg taki wykonuje się w celu wyregulowania i podkreślenia brwi, narysowania czarnej kreski na powiece górnej i dolnej oraz zaznaczenia konturu i podkreślenia czerwieni ust.  Obecnie wykonuje się taki makijaż za pomocą hipoalergicznych barwników, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i w sterylnych, eleganckich klinikach, a nie jak przed wiekami za pomocą bambusowych pałeczek.

 

Dla pań, które w natłoku codziennych obowiązków (praca, szkoła, rodzina, dom, pasje, znajomi) nie mają czasu na zajmowanie się własnym wyglądem, makijaż permanentny z pewnością będzie wybawieniem. Każda kobieta wie, że by dobrze wyglądać przez cały dzień, nie wystarcza poranny makijaż. W ciągu dnia trzeba go poprawiać, co nie jest wygodne i zawsze możliwe. Natomiast makijaż permanentny pomaga zachować świeży wygląd, bez nieustannego zerkania w lusterko i noszenia w torebce pękatej kosmetyczki. Są również takie kobiety, którym zawód uniemożliwia codzienne malowanie się. Panie uprawiające zawodowo  sport, bądź  generalnie związane z ciągłym wysiłkiem fizycznym lub te, które dużo podróżują i nie zawsze mają pod ręką kosmetyczkę, powinny zainteresować się takim rozwiązaniem, ponieważ da im ono wiele wolności ,pozwalając zawsze wyglądać czarująco. Choć trudno to pojąć miłośniczkom kolorowych kosmetyków jest  wiele kobiet, które po prostu nie lubią się malować. Codzienne nakładanie make-upu to dla nich mordęga, a o poprawianiu go w ciągu dnia nawet nie ma mowy. Jeśli przy tej niechęci do malowania się, chcą wyglądać atrakcyjnie, makijaż permanentny to dla nich doskonała opcja.  Makijaż trwały nie tylko podkreśla urodę, ale może także posłużyć jako sposób na skorygowanie jej mankamentów. Kobiety o niekształtnych brwiach, mogą nadać im pożądany wygląd, panie, które mają niewyraźny, bądź niesymetryczny kontur ust, mogą go podkreślić i skorygować. Taki makijaż bywa również pomocny przy korekcie defektów spowodowanych różnymi zabiegami, bądź powstałymi podczas wypadków(blizny). Dzięki niemu możliwe jest odtworzenie brodawki sutkowej, nadanie jej regularnego kształtu bądź powiększenia zbyt małej otoczki brodawkowej po zabiegach mastektomii. Makijaż taki może posłużyć również wizualnemu odtworzeniu włosów utraconych na skutek łysienia plackowatego, likwidacji odbarwień spowodowanych bielactwem i widocznych naczyniaków oraz oszpecających blizn.

 

10649.jpgMakijaż permanentny jest uważany za zabieg  bolesny, dlatego kobiety, które mają problem z tolerancją najmniejszego nawet bólu, powinny oszczędzić sobie takiego stresu Zabieg taki wykonany rzetelnie i z zachowaniem zasad sterylności jest całkowicie bezpieczny. Mimo to istnieje kilka przeciwwskazań medycznych do jego wykonania. Nie powinny decydować się na niego m.in. osoby w trakcie chemioterapii, osoby cierpiące na nieustabilizowaną cukrzycę, kobiety w ciąży, osoby przyjmujące leki sterydowe i przeciwzakrzepowe, cierpiący na łuszczycę i zmagający się z opryszczką lub czynną infekcją.

 

Makijaż trwały różni się tym od tatuażu tradycyjnego, że pochodzenie składników barwnika jest  zawsze naturalne, oparte na bazie ziołowej, a  warstwa skóry, w jaką wprowadzany jest pigment jest znacznie płytsza.

 

Makijaż permanentny można wykonać na trzy sposoby. Wybór odpowiedniej metody zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Większość gabinetów kosmetycznych oferuje różne formy makijażu permanentnego i to od klientki zależy, na jaką się zdecyduje.

 

Metoda manualna czyli zabieg wykonywany ręcznie, poprzez wprowadzanie barwnika pod skórę za pomocą igły. Wiele osób uważa, że zabieg wykonany tą metodą daje znacznie bardziej naturalny efekt, a  odczuwalny poziom bólu jest mniejszy.

 

Metoda mechaniczna polega na wprowadzeniu barwnika  pod skórę za pomocą urządzenia o. Ma ono formę sztyftu zasilanego prądem i zwieńczonego igłą. Urządzenie to wprowadza barwnik pod skórę z częstotliwością ok. 190 wkłuć na sekundę. Metoda mechaniczna jest stosowana od dłuższego czasu i praktycznie wyparła formę manualną.

 

Metoda piórkowo-kreskowa  pozwala na zupełną rekonstrukcję, bądź uzupełnianie pojedynczych włosków brwi. W trakcie wykonywania zabiegu barwnik wprowadzany jest jedynie w naskórek, bez naruszania skóry właściwej. Wykonuje się go urządzeniem przypominającym długopis, zakończonym igłami połączonymi w płaskie grupy, dzięki czemu możliwe jest malowanie pojedynczych włosków. Metoda ta uważana jest za mniej bolesną i nie wymagającą korekty. Ponieważ jednak barwnik wprowadzany jest bardzo płytko, makijaż utrzymuje się ok. 2 lat. Metoda piórkowa najlepsze efekty daje przy podkreślaniu brwi, może być jednak stosowana także do rysowania kresek na powiekach i podkreślania ust.

 

0043c68c98a2a7d3ec058d3b91382dc6.jpgMakijaż permanentny to rodzaj zbiegu inwazyjnego. Jeśli wykonywany jest przez wykwalifikowanego specjalistę, w sterylnych warunkach, ryzyko powikłań czy skutków ubocznych jest właściwie minimalne. Mimo wszystko jednak istnieje. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, powinniśmy mieć świadomość ewentualnych zagrożeń takich jak:  reakcja alergiczna na barwniki; zakażenia, w przypadku, gdy nie zostały zachowane zasady sterylności w trakcie wykonywania zabiegu; możliwość braku degradacji barwnika nawet po upływie kilku lat; niedogodności po zabiegu; słaba wyobraznia plastyczna wykonującego zabieg.

 

Zanim zdecydujemy się na wykonanie makijażu permanentnego, powinnyśmy także zdawać sobie sprawę z tego, że przez kilka tygodni po zabiegu, będzie on wymagał specjalnej pielęgnacji. Zarówno usta, jak i oko, zaraz po zabiegu mogą być przez pewien czas opuchnięte. Przez kilka dni zaleca się unikanie sauny oraz basenu. Opalanie się jest niewskazane nawet przez 6 tygodni po nałożeniu makijażu.

 

Makijaż permanentny nie utrzymuje się na zawsze, a jedynie przez 2 do 3 lat. Jeśli chcemy utrzymać jego efekt po tym okresie, musimy poddać się ponownemu zabiegowi. Trzeba więc mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie wymagające więcej niż jednej wizyty w gabinecie kosmetycznym by móc nieustannie cieszyć się nienagannym wyglądem.
Makijaż permanentny nie powinien być zbyt tani. Z racji na wysoki koszt sprzętu, jakim zostaje wykonany oraz barwników niezbędnych do jego zrobienia, ceny zabiegu są dość wysokie. Jeśli już zdecydujemy się na taką poprawę urody, nie powinnyśmy oszczędzać. Zbyt okazyjne ceny, zwłaszcza w gabinecie kosmetycznym o nieznanej renomie, mogą świadczyć o tym, że będzie on wykonany przez osobę nie posiadającą dużego doświadczenia oraz z zastosowaniem barwników i sprzętu niskiej jakości. Dlatego by nie ryzykować  kosztownych korekt czy nawet trwałego uszczerbku na zdrowiu, lepiej udać się do sprawdzonego salonu i przeznaczyć na ten cel większe fundusze.

 

Mimo niezaprzeczalnych korzyści wynikających z posiadania makijażu permanentnego, zdarza się, choć nie powinno, że jesteśmy nie zadowoleni z końcowego efektu.  Zbyt mocne i przesycone kontury ust bądź niewłaściwy kształt brwi mogą powodować sytuacje, kiedy makijaż permanentny kwalifikuje się do usunięcia bądź skorygowania. Gdy zaistnieje potrzeba korekty zle wykonanego makijażu, lepiej jest poddać się jej, aniżeli czekać aż naturalnie  wyblaknie. Jednym z najczęstszych problemów jest wprowadzenie nieodpowiedniego barwnika nadającego kolor ust. Bywa, że barwnik w palecie wzorów kolorów wygląda inaczej niż wprowadzony bezpośrednio do naskórka warg, stąd część klientek gabinetów kosmetycznych nie jest zadowolona z efektu zabiegu. Inną sytuacją powodującą potrzebę korekty lub usuwania makijażu permanentnego jest wykonanie zbyt szerokich albo niekształtnych brwi lub kresek wokół oka.
Obecnie coraz więcej gabinetów kosmetycznych oferuje zabiegi mające na celu usunięcie tatuaży i makijażu permanentnego. Jedna z metod jest wykorzystanie lasera. Skuteczność tego rodzaju zabiegu waha się w okolicy 90 proc., przy czym o efekcie usuwania makijażu lub tatuażu decydują osobliwe cechy skóry, głębokość wprowadzenia barwnika, a także jego kolor. W zależności od rodzaju makijażu permanentnego i jego koloru stosuje się różne długości lasera. Zabieg laserowego usuwania barwników z warstw skory jest mało bolesny, stąd bardzo rzadko wymagane jest miejscowe znieczulenie skóry. Zabieg polega na intensywnym naświetleniu skóry laserem, który wnika w głąb skóry aż do barwnika. Zabarwiona skóra pochłania światło, które rozbija cząsteczki barwnika. W efekcie powyższego, rozbite cząsteczki zostają samoistnie wchłaniane przez system immunologiczny organizmu człowieka. Po zabiegu usuwania makijażu, podobnie jak po jego wykonaniu występują niewielkie strupki, które powinny samoistnie odpaść. W przypadku ich rozdrapywania mogą powstać niewielkie blizny. Bezpośrednio po zabiegu, w miejscu likwidowania makijażu trwałego pojawiają się przebarwienia, które jednak znikają. Całkowite zaniknięcie zmian po likwidacji makijażu permanentnego następuje dopiero po roku, a w niektórych przypadkach nawet po trzech latach. Ryzyko trwałych zmian jest niewielkie, te które zaistnieją są mało widoczne i z reguły nie ograniczają normalnego funkcjonowania. Najtrudniejszy do usunięcia jest kolor czerwony. Barwnik czerwony w wyniku poddania wiązce laserowej zamienia się w kolor czarny. Dopiero po pewnym czasie może on delikatnie zblednąć, co zdecydowanie zwiększy szanse na jego całkowite usunięcie.

 

Zabiegiem alternatywnym do laserowego usuwania makijażu permanentnego jest elektrokoagulacja. Polega ona na zebraniu wierzchniej warstwy naskórka. W efekcie przeprowadzenia tego zabiegu, organizm samodzielnie radzi sobie z pozbyciem się barwnika. Wadą tej metody jest jednak dłuższy czas oczekiwania na całkowite usunięcie makijażu. Zabieg elektrokoagulacji należy przeprowadzać raz w miesiącu przez okres około pół roku. Po tym czasie makijaż permanentny powinien być już niewidoczny.

 

Red.Port.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)