wtorek, 15 października 2019
Miło Cię widzieć!

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia jest niechirurgiczną metodą stosowaną do regeneracji i poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia, w leczeniu cellulitu, rozstępów a także w leczeniu i profilaktyce łysienia.

Dzięki śródskórnym wstrzyknięciom aktywnych preparatów poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych (lipoliza). Duża popularność tej metody wynika z szybko widocznych efektów rewitalizacyjnych, co wpływa na doskonałe samopoczucie i zadowolenie pacjentów. Mezoterapia jest metodą naturalną, dającą  długotrwałe rezultaty – koryguje zmarszczki, przywraca gładkość skóry, szybko poprawia kondycję i wygląd skóry. Stosowana jest w celu:

 

 • ujędrnienia wiotczejącej skóry

 • profilaktyki przeciwzmarszczkowej

 • zapobieganiu wypadaniu włosów

 • redukcji cellulitu (uda, brzuch, pośladki)

 • redukcji rozstępów

 

Mezoterapia przynosi efekt tylko wtedy, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów. Początkowo należy poddawać się jednemu zabiegowi na tydzień przez dwa miesiące, potem warto robić jeden zabieg na miesiąc dla podtrzymania efektu.  2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić aspirynę.

 

Przebieg zabiegu:


Lekarz lub kosmetyczka indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych, tworząc z nich specjalny koktajl. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle . Robi się je co 0,5-1,5 cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia są niemal bezbolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie kremem Emla. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak Działanie pojawia się już w 2 min po podaniu, dając efekt przedłużony 2-4 dni i w miarę zwiększania ilości zabiegów dochodząc nawet do miesiąca po zakończeniu zabiegów.  Tydzień przed zabiegiem można wcierać preparat z witaminą K – np. Auriderm XO (uszczelnia ona śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo),  Przed zabiegiem konieczne jest zmycie makijażu, dokładna dezynfekcja, a następnie osuszenie skóry.

Bezpośrednio po zabiegu nie stosować masaży, nie używając szorstkich ręczników. Przez kilka dni nie stosować kremów, nie pić alkoholu, nie korzystać z sauny i solarium.

 

Niedogodności mogące wystąpić w trakcie zabiegów:

 • ból podczas wstrzyknięć – można go wyeliminować poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego (np. kremu EMLA)

 • rumień, obrzęk – występuje bezpośrednio po zabiegu, jest to reakcja skóry na nakłuwanie

 • bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach

 • siniaki, krwiaki – ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi (np. aspiryny);

 

Przeciwwskazania do mezoterapii:

 • alergia

 • ciąża, okres karmienia piersią

 • cukrzyca

 • stany zapalne na skórze, opryszczka

 • skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień)

 • choroba nowotworowa

 • stosowanie leków przeciwkrzepliwych

 

Mezoterapia w odmładzaniu skóry:

Mezoterapię stosuje się profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry- zmarszczki, zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane są do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu. Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny) poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.

 

Częstotliwość zabiegów:

 • intensywna faza leczenia: 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy

 • faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na 1-3 miesięcy

 

Mezoterapia w leczeniu cellulitu:

Mezoterapia jest metodą niezwykle cenną także w walce z cellulitem. W wyniku zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi, zmniejsza się proces włóknienia tkanki łącznej i dochodzi do redukcji depozytów tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest wygładzenie skóry oraz redukcja cellulitu. Zastrzyki zawierają kofeinę, która pobudza mikrokrążenie skóry i wpływa na uwalnianie tłuszczów z komórek. Może wspomagać ją wyciąg z karczocha, nostrzyka żółtego, l-karnityny i rutyny, które pobudzają metabolizm tłuszczów. Do mieszanek dodaje się także krzemionkę organiczną, która regeneruje tkankę łączną i włókna kolagenu. Aby poprawić napięcie skóry można zastosować preparaty zawierające kwas hialuronowy jak np. Conjunctil., Preparatem gotowym jest m.in. Cellulare, który redukuje także tkankę tłuszczową. W trakcie kuracji wskazane jest doustne podawanie Karnityny. Wskazana jest również odpowiednia dieta.

 

Częstotliwość zabiegów:

 • faza intensywna: 1 zabieg na tydzień przez miesiąc , przy bardzo dużych zmianach co 2-3 dni

 • faza pielęgnacyjna: 1 raz na miesiąc przez 3 miesiące

 • zabieg przypominający: raz na pół roku

 

Mezoterapia w leczeniu łysienia

Jednym z najczęstszych wskazań do mezoterapii są choroby włosów, w których dochodzi do utraty lub znacznego osłabienia struktury włosów. Poprzez podawanie w skórę owłosioną głowy preparatów mineralnych, witamin i leków przeciwzapalnych można w znacznym stopniu poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie, a nawet spowodować odrost utraconych włosów. Terapia łysienia to wstrzykiwanie substancji odżywiających włosy – takich jak dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna, witaminy lub leki przeciwzapalne, które powodują, że następuje regeneracja struktury włosa.

 

Wskazania:

 • wypadanie włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych w okresie ciąży, laktacji

 • łysienie androgenowe

 • łysienie plackowate

 • słabe i wymagające silnego odżywienia włosy

 

Częstotliwość zabiegów:

 • faza uderzeniowa kuracji: 1 zabieg na tydzień przez okres 2 miesięcy

 • faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na miesiąc przez okres 3-6 miesięcy

z rynkiem usług związanych z poprawa wyglądu i zdrowia związanych jest wiele zawodów: dermatolog, chirurg, kosmetyczka, kosmetolog, dietetyk itd. Nie ma uregulowań prawnych, które jednoznacznie wskazywałyby, jakie zabiegi i usługi mogą być świadczone przez przedstawicieli zawodów związanych z kosmetyką. Przepisy prawne w dużej mierze są wspólne dla wszystkich zawodów, ale istnieją odrębne, obowiązujące jedynie przedstawicieli poszczególnych zawodów lub świadczących wybrane usługi.

 

Lekarz czy kosmetyczka?

Odpowiedź na pytanie, jakiego typu zabiegi może wykonywać kosmetyczka, które zaś są zastrzeżone dla lekarzy, wymaga analizy szeregu przepisów. Umowa z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej definiuje, że świadczenia medyczne, do których zalicza się m.in. leczenie i badanie, mogą być wykonywane tylko przez osoby fizyczne uprawiające zawód medyczny. Do zawodów medycznych nie zalicza się kosmetyczki ani kosmetologa. Oznacza to, że nie mogą oni świadczyć usług z zakresu świadczeń medycznych i wykonywać zabiegów medycznych (leczniczych). Definicja zabiegu leczniczego została wprowadzona przez doktrynę w oparciu o przepisy kodeksu karnego, który penalizuje przeprowadzanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta. Sam zabieg leczniczy zdefiniowano jako każdą czynność leczniczą (świadczenie medyczne) realizowaną na etapie profilaktyki, diagnozy, terapii, rehabilitacji, polegającą na naruszeniu integralności cielesnej pacjenta, naruszająca tkankę cielesną, a także polegająca na inwazyjnym wniknięciu w jego ciało bez naruszenia tkanki.

Definicja zbiegu kosmetycznego jest zdefiniowana w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej, jako usługa w zakresie regeneracji, pielęgnacji i upiększania ciała. Wykonywanie zabiegów wiążących się z naruszeniem ciągłości tkanki lub skóry wydaje się zastrzeżone dla osób wykonujących zawody medyczne, w szczególności lekarzy. Jednak na podstawie umowy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuaży i odnowy biologicznej, ustawodawca wyraźnie przewiduje możliwość naruszenia ciągłości tkanek ludzkich podczas zabiegów wykonywanych w zakładach kosmetycznych, tatuażu czy fryzjerskich, zarówno narzędziami wykorzystywanymi przy zabiegach, jak i wyniku samego zabiegu.

 

Zatem co wolno kosmetyczce?

Na podstawie obecnych uregulowań prawnych kosmetyczka może wykonywać wszelkie zabiegi, które nie wypełniają definicji leczenia oraz zabiegu medycznego (leczniczego), a mają na celu zakresie regenerację, pielęgnację i upiększanie ciała. Nie jest istotne, czy przy zabiegu zostanie użyty laser czy inne urządzenie, o ile zakres samych czynności nie będzie leczeniem choroby bądź przywracaniem funkcji ciała. Wykorzystanie lasera w zakładzie kosmetycznym wprowadza jednak dodatkowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa samego produktu.

 

Red. port.Oceń ten artykuł
(11 głosów)