Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Co łączy chemię z piękną skórą?
Peeling – od słowa peel [ang.] złuszczać, zedrzeć, obrać – to usunięcie defektów kosmetycznych i/lub zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka lub naskórka i skóry właściwej.
Peeling chemiczny to procedura polegająca na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Tzw. „KWASY” to skuteczne oręże świadomych kosmetologów w walce z niedoskonałościami skóry oraz obiekt pożądania klientów salonów osmetycznych i klinik medycyny estetycznej, ponieważ jest niezwykle efektywny i daje szybkie rezultaty. Sam zabieg złuszczania polega na dokładnym usunięciu martwego naskórka, co stymuluje głębsze warstwy skóry do wytężonej odnowy i produkcji kolagenu oraz elastyny. Efektem jest gładka, napięta, odświeżona, rozjaśniona skóra, z mniejszą ilością przebarwień, powierzchownych zmarszczek, grudek, blizn i zaskórników. Wygładzenie i rozjaśnienie skóry można zauważyć już po pierwszym zabiegu. W przypadku zmarszczek, blizn potrądzikowych czy przebarwień, potrzebna jest seria kilku zabiegów o głębszym działaniu.
Jak wybrać najlepsze preparaty pośród tylu dostępnych dzisiaj na rynku? Jak je stosować, by rzeczywiście odkrywały piękno skóry naszego klienta?
O czym pamiętać, by mu nie zaszkodzić?
W zależności od rodzaju, stężenia, a przede wszystkim pH wybranego preparatu i czasu terapii, eksfoliacja kwasami działa płycej lub głębiej, docierając nawet do skóry właściwej. Intensywność złuszczania skóry powinna być zawsze dobierana indywidualnie, w zależności od rodzaju problemu. Każdorazowo należy bezwzględnie przestrzegać przeciwwskazań do terapii kwasami, do których z pewnością należą: doustna terapia pochodnymi witaminy A – wymagana co najmniej półroczna przerwa, choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce), infekcje wirusowe (np. opryszczka), liczne znamiona melanocytowe, aktywne infekcje bakteryjne, choroby skóry (AZS, trądzik ropowiczy, skupiony, bliznowaciejący, łuszczyca, egzemy), ciąża i okres laktacji, stan po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy (do dwóch miesięcy), skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia), skłonność do powstawania bliznowców, liczne teleangiektazje, uczulenie na substancje złuszczające, tanoreksja, oparzenia słoneczne, skóra do 48 godzin
po depilacji.
Przed przystąpieniem do zabiegu należy:
- ustalić jakie są oczekiwania pacjenta (wygładzenie zmarszczek, usunięcie blizn potrądzikowych, redukcja przebarwień itp.);
- przeprowadzić wywiad medyczny (uwzględniający przebyte i istniejące choroby, alergie, wcześniejsze zabiegi medycyny estetycznej, przyjmowane leki i inne);
- w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować przypadek z lekarzem dermatologiem;
- w przypadku braku przeciwwskazań do zabiegu dobrać odpowiedni preparat i stężenie do peelingu.
Kwasy AHA – regulują odnowę biologiczną skóry poprzez usunięcie zrogowaciałych komórek naskórka i pobudzenie fibroblastów do przyśpieszonej syntezy kolagenu. Hamują tyrozynazę i melanogenezę, rozjaśniają skórę i korygują jej niedoskonałości. Poprawiają nawilżenie, spłycają zmarszczki.
Kwas fitowy – posiada silne działanie rozjaśniające przebarwienia, obkurcza rozszerzone naczynkawykazuje aktywność aktyoksydacyjną i przeciwstarzeniową. Zapobiega powstawaniu przebarwień i zmniejsza już istniejące.
Kwas szikimowy – ma działanie złuszczające bez właściwości drażniących. Zwiększa nawilżenie, redukuje przeznaskórkową utratę wody (TEWL) bez efektu podrażnienia, zaczerwienienia, nadmiernego wysuszenia.
Kwas trójchlorooctowy TCA – likwiduje drobne zmarszczki, bardzo efektywnie rozjaśnia przebarwienia i spłyca blizny. Przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych.
Kwas salicylowy – udrażnia zaczopowane kanały łojowe. W efekcie redukuje zaskórniki i objawy stanów zapalnych, ogranicza też powstawanie nowych.
Kwas migdałowy – spośród wszystkich kwasów owocowych kwas migdałowy wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne, gdyż budową zbliżony jest do wielu antybiotyków. Łatwo przenika przez skórę, rozpuszcza się w tłuszczach (co jest szczególnie istotne dla skór tłustych i trądzikowych), a do tego następujące po jego zastosowaniu złuszczanie naskórka jest bardzo łagodne. Rozjaśnia przebarwienia ujednolica koloryt skóry. Pobudza syntezę kolagenu i elastyny, poprawiając jej elastyczność. Dzięki specyficznej strukturze cząsteczki zapewnia łagodną i bezpieczną eksfoliację o szerokim spektrum zastosowania.
W celu uzyskania jeszcze lepszego i szybszego efektu, kwasy można łączyć ze sobą oraz z innymi peelingami takimi jak: kawitacja, mikrodermabrazja lub oxybrazja. W przypadku delikatniejszych kwasów, tych o wyższym pH, możemy wykonać mezoterapię mikroigłową, która dodatkowo mechanicznie pobudzi fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
Klient przed opuszczeniem gabinetu po zabiegu eksfoliacji musi zostać poinformowany o ogólnych zaleceniach po peelingu chemicznym tj.:
- zakaz opalania się przez 4 tygodnie;
- wskazane stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze SPF co najmniej 30 (najlepiej SPF 50);
- zakaz stosowania kremów z AHA przez 14 dni;
- aby utrzymać i wzmocnić efekt działania peelingu, można stosować kremy z witaminą C 2 razy dziennie;
- makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu (najlepiej po 24 godzinach);
- bezwzględny zakaz zdrapywania złuszczającego się naskórka;
- wskazane intensywne nawilżanie skóry;
- bezpośrednio po peelingu lub dla podtrzymania jego efektu można wykonać inne zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie.
Peeling chemiczny jest zabiegiem wymagającym przestrzegania tych kilku zasad dla bezpieczeństwa klienta i naszej satysfakcji. Wykorzystajmy własne doświadczenie i wiedzę, a zadowolony klient będzie do nas zawsze wracał.
Katarzyna Filo
Kosmetolog, ekspert w profesjonalnej
pielęgnacji twarzy i ciała.
Dyrektor ds. Wdrożeń Kosmetyków
Profesjonalnych Laboratorium
Kosmetyków Naturalnych Farmona.
Źródło: NAJWSPANIALSZE, nr 3/2014 http://najwspanialsze.pl/