Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Pod wpływem różnic temperatur, ekspozycji na słońce, picia alkoholu i jedzenia ostro przyprawionych potraw dochodzi do zaostrzenia zmian skórnych. Przebieg trądziku różowatego zachodzi trójetapowo. Pierwsza faza obejmuje zmiany rumieniowe, występujące przejściowo. Następnie dochodzi do rozszerzenia naczyń skóry (teleangiektazje). Stadium trzecie cechuje się występowaniem grudek zapalnych i krost. Zmiany początkowo zajmują nos, potem policzki oraz czoło i brodę. W wielu przypadkach zmiany mogą umiejscawiać się w obrębie rogówki oka, powodując przekrwienie. Częstymi powikłaniami trądzika jest zapalenie spojówek i brzegów powiek.
Leczenie trądziku różowatego powinno być dobrane indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę nasilenie zmian skórnych. Lekarz decyduje o leczeniu farmakologicznym. Natomiast w codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem różowatym należy stosować preparaty niezawierające alkoholu czy innych składników drażniących (np. peelingi). Na dzień należy aplikować kremy z filtrem. W terapii pomocne jest naświetlanie skóry lampą sollux z niebieskim filtrem, a także seria jontoforezy ze składnikami uszczelniającymi naczynia krwionośne, takimi jak: wyciąg z ruty, arniki, witamina C, wapń. W celu zlikwidowania teleangiektazji można zastosować laseroterapię lub elektrokoagulację. W przypadku leczenia postaci przerosłej trądzika różowatego stosuje się laser CO2.
mgr Małgorzata Wiculska
szkoleniowiec Broadway Beauty