sobota, 23 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Trądzik zwykły i blizny potrądzikowe

pimples.jpgTrądzik zwykły to najczęstsza dermatoza wieku 10-25 lat. Coraz częściej jednak do gabinetów trafiają osoby po 25 roku życia cierpiące na nadmierny łojotok i typowe zapalne zmiany trądzikowe. Taki trądzik nazywamy trądzikiem osób dorosłych, inaczej trądzikiem późnym. Warto zapoznać się z przyczynami choroby, jej przebiegiem i objawami, aby pomóc naszym klientom i dobrać właściwe postępowanie w gabinecie kosmetycznym.

 

 

Przyczyny trądziku zwykłego:

  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych – uwarunkowana jest genetycznie i pozostaje pod kontrola hormonów;
  • nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych
  • udział bakterii Propionibacterium acnes – bakterie beztlenowe, które wytwarzają enzymy powodujące rozkład łoju, a produkty rozpadu łoju powodują migracje w okolice gruczołu łojowego komórek odpowiedzialnych za reakcje zapalną, leukocytów wielojądrzastych
  • nadkażenie bakteriami innych rodzajów; często są to paciorkowce lub gronkowiece, nawet gronkowiec złocisty
  • obecność grzybów litofilnych m.in: Pityrosporum ovale
  • nadmierna aktywność androgenów – za tym czynnikiem etiologicznym przemawiają następujące argumenty:
    • gruczoły łojowe mają receptory dla androgenów
    • Preparaty antyandrogenowe zmniejszają wydzielanie łoju
    • Androgeny zaostrzają trądzik zwłaszcza u kobiet
    • Trądzik nie występuje przed okresem pokwitania oraz u eunuchów

 

Pimple2.jpg

 

 

Trądzik jest chorobą która spędza sen z powiek niejednej osoby. Wiele osób po wyleczeniu choroby boryka się z problemem powstałych i szpecących blizn.

 

Blizny potrądzikowe mogą być usunięte wieloma metodami. Podstawowe to peelingi wykonywane przez lekarza dermatologa bazujące na pochodnych witaminy A (Yellow Peel, Cosmelan) lub kwasie trójchlorooctowym (TCA). Zabiegi te polegają na średniogłębokim złuszczaniu naskórka, pobudzeniu skóry do regeneracji , przez co blizny stają się płytsze i zdecydowanie mniej widoczne. Zabiegi te nie są bolesne, wymagają jednak kilkudniowej regeneracji podczas której widoczne jest zaczerwienienie i złuszczanie. Przy głębszych bliznach warto zabiegi złuszczające połączyć z mezoterapią czyli ostrzykiwaniem skóry preparatem zawierającym kwas hialuronowy i witaminy potrzebne skórze do regeneracji. Zabieg taki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, należy jednak liczyć się z niewielkimi siniakami, które mogą powstać w miejscu wkłuć.

 

Przy bardzo głębokich bliznach polecamy zabiegi z wykorzystaniem lasera, najnowsze to urządzenia emitujące falę o długości 1550nm, tzw fraxel, czy mozaic które nie naświetlają  jednorodnie powierzchni skóry, ale „dziurkują” ją tysiącami mikroskopijnych „igieł”.  Powstają fragmentaryczne, mikroskopowe uszkodzenia skóry spowodowane podgrzaniem tkanek, które są bodźcem do jej głębokiej regeneracji. Zastosowanie techniki Fraxel ogranicza znacznie czas rekonwalescencji po zabiegu w porównaniu do tradycyjnie wykorzystywanych laserów czyli powodujących poparzenie całej powierzchni skóry.

 

Osiągnięcia nowoczesnej medycyny estetycznej umożliwiają osiąganie coraz lepszych efektów likwidacji blizn potrądzikowych. Są to jednak zabiegi inwazyjne niosące za sobą ryzyko powstania powikłań i dlatego powinny być wykonywane przez specjalistę dermatologa.

 

 

PKIK poleca:

danuta-nowicka

Oceń ten artykuł
(5 głosów)