wtorek, 03 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!
winoter

Zabieg winoterapii ma na celu rozluźnienie Jolanta Kobiela napiętych mięśni, powoduje wyciszenie i oderwanie się od problemów życia codziennego. Poprzez bogate właściwości stosowanych kosmetyków osiągany jest efekt głębokiego odżywienia i nawilżenia skóry.

Zabieg wykazuje kompleksowe działanie na organizm. Wykorzystanie wina daje nam podstawy, aby zabieg określić mianem innowacyjnego.


WINOTERAPIA

Właściwości lecznicze wina znane były już w starożytności. Stosowane zewnętrznie służyło jako środek dezynfekujący i przyspie­szający gojenie się ran. Wraz z postępem na­uki udowodniono jego działanie wewnętrzne, począwszy od właściwości przeciwutlenia- jących, zwalczających wolne rodniki, skoń­czywszy na przyspieszeniu metabolizmu i obniżeniu ciśnienia krwi. Lampka czerwo­nego wina w połączeniu z odpowiednio do­braną dietą obniża ryzyko wystąpienia miaż­dżycy i nadciśnienia tętniczego.

Winoterapia należy do zabiegów odnowy biologicznej. Obejmuje nie tylko sferę fizycz­ną, ale również emocjonalną. Pobudza zmy­sły, działa rewitalizująco, nawilżająco oraz antystresowo. Zabieg zalecany jest głównie dla cery tłustej - przy jej pielęgnacji należy zwrócić uwagę na zmniejszenie grubości war­stwy rogowej, co pozwala regulować funkcję wydzielniczą gruczołów łojowych.

Rytuał winoterapii

Istotną rolę w trakcie całego zabiegu odgry­wa panująca wokół atmosfera, która dotyczy przede wszystkim:

oświetlenia (o niskim natężeniu, lampiony), temperatury pomieszczenia (25-28°C), muzyki relaksacyjnej, aromaterapii (świece zapachowe, kosmetyki z wyciągiem z wina, winogron i olejku z nasion winogron).

Klient predysponuje do zabiegu po stwier­dzeniu braku przeciwwskazań, zweryfiko­wanym na podstawie wypełnionej przez niego ankiety.

Przygotowanie

Pierwszy etap obejmuje kąpiel z aromatycz­nym olejkiem, którego zapach, działając na zmysły, pozwala podświadomie uwolnić się od codzienności. Po wstępnym oczyszczeniu skóry klient odpręża się na leżaku przy lamp­ce czerwonego wina. Jednocześnie terapeuta instruuje o przebiegu zaplanowanej kuracji.

Łaźnia parowa

Zabieg rozpoczyna się od pobytu w łaźni pa­rowej, gdzie panuje temperatura 45-50°C. Wil­gotność powietrza oscyluje w przedziale od 90 do 100%. Dzięki tym parametrom możliwe jest dłuższe korzystanie z walorów kąpieli pa­rowej. Obniża się napięcie mięśni, umysł jest odprężony, a człowiek przechodzi w stan bło­giego, przyjemnego relaksu i wyciszenia.

Wrażenia potęguje podgrzewana podłoga i siedzisko oraz aromatyczna para. Podczas za­biegu bardzo często używane są olejki eteryczne. Szczególnie zalecane są eukaliptusowe, ze wzglę­du na oczyszczające właściwości dróg oddecho­wych, zatok i oskrzeli.

W przeciwieństwie do krótkotrwałych sesji w saunach trady­cyjnych, zabieg w łaźni parowej trwa nawet do 40 minut, można z niego korzystać na­wet codziennie. Łaźnia polecana jest osobom, które źle znoszą gorące i suche powietrze sau­ny. Podczas tego etapu wskazane jest korzy­stanie z natrysku w celu ochłodzenia ciała. Waż­ne, aby fazę chłodzenia zaczynać od stóp.

Łaźnia parowa idealnie przy­gotowuje umysł i ciało do dalszej części winoterapii. Wycisza oraz relaksuje, wskutek czego kolejne stadia terapii stają się jeszcze bar­dziej efektywne. Wilgoć panująca w pomieszczeniu pomaga oczyścić skórę, zwiększa jej ukrwienie oraz zmiękcza martwe komórki na­skórka, dzięki czemu łatwiej jest go usunąć.

Celem tego etapu jest złuszczenie obumarłego naskórka. Peeling wy­równuje koloryt skóry i przywraca jej zdrowy wygląd, dzieki czemu staje się ona wygładzona, oczysz­czona, odświeżona oraz lepiej ab­sorbuje substancje czynne zawarte w preparatach użytych w dalszym stadium zabiegu. Można zastosować naturalny peeling z winogron, gdzie ścierniwem są rozdrob­nione pestki winogron. Zawarte w nim składniki aktywne, takie jak olej winogronowy i witamina E, chronią naskórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i nieko­rzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Należy zwró­cić szczególną uwagę na olej winogronowy - surowiec, z któ­rego otrzymywane są niewytwarzane w naszym organizmie.

 

serum i maska

Na skórę pozbawioną martwego naskórka delikatnymi ruchami nakłada się serum intensywnie nawilżające i nadające jedwabistą gładkość. Stosowane są techni­ki masażu wstępnego, na które składa się głaskanie powierzchowne i głębokie. Ważne, aby rozprowadzać kosmetyk płynnymi, spokojnymi ruchami, do pełnego wchłonięcia. Serum aplikuje się na partie ciała poddane wcześniej peelingowi. Najpierw klient leży na brzuchu, a następnie - eksponując twarz - na plecach.

Przedstawione czynności przygotowują skórę do efek­tywniejszego czerpania benefitów z zastosowanej maski, nakładanej również techniką głaskania. Skuteczność tej fazy zauważalna jest niemal od razu. Skóra staje się ja­śniejsza, gładsza i bardziej witalna. Dzięki zawartej w ko­smetykach taninie pobudzane jest krążenie i oczyszcza­ne są naczynia krwionośne. Poprzez głębokie nawilżenie warstw skóry właściwej: siateczkowatej i brodawkowatej, osiągane jest maksymalne odżywienie. Dla lepszej pene­tracji składników kosmetyku ciało okrywane jest kocem. W tym czasie przeprowadza się masaż twarzy.

Masaż twarzy

Stanowi nieodzowną część terapii. Zapewnia prawidłowy przepływ energii, wycisza, usuwa objawy stresu i niepokoju. Likwiduje napięcie, bóle głowy i sztywnienie karku. Wykorzy­stywane są ruchy głaskania, rozcierania oraz elementy aku­presury, np. stopniowe uciski w okolicy wcięcia czołowego [7].

Wraz z masażem stóp i rąk należy do triady najwraż­liwszych zabiegów. Wykonywany jest za pomocą serum, w celu osiągnięcia maksymalnych efektów wygładzenia, nawilżenia i ujędrnienia skóry. Nawilżona skóra ma więcej witalności i energii. Czas trwania masażu to ok. 10 minut.

Masaż relaksacyjny

Etap końcowy winoterapii, dzięki któremu osiągane jest całkowite rozluźnienie, wykonywany jest za pomocą kre­mu na bazie oleju z pestek winogron oraz wina. Trak­towany jako całokształt stanowi istotę zabiegu. Ruchy wykonywane są powoli, w odpowiednim tempie oraz z właściwym naciskiem, co skutkuje zmniejszeniem po­budliwości nerwowej. Masaż ma działanie kompleksowe, dotlenia oraz odżywia skórę, przyspiesza proces rogowa­cenia naskórka, udrażnia kanały potowe i łojowe. Umoż­liwia to efektywniejsze wprowadzenie substancji odżyw­czych użytych podczas zabiegu [7, 8]. Warto uzupełnić klasyczne techniki masażu elementami shiatsu (np. ko­łysanie miednicą), lomi-lomi (masaż przedramionami) czy akupresury (ucisk punktów czynnych biologicznie), potęgując założone efekty odprężenia. Kluczem do szczę­ścia jest praca terapeuty w obrębie miejsc o najwyższej wrażliwości (stopy, dłonie), co pozwala klientowi prze­nieść się w inny wymiar świadomości. Zabiegi powinny być przeprowadzane przez profesjonalistę potrafiącego odczytać potrzeby oraz wrażenia osoby przez niego ma­sowanej. Umożliwi to dobranie technik indywidualnie, co z kolei przełoży się na większe zadowolenie klientów. Czas trwania tego etapu to ok. 45 minut.

Przeciwwskazania do zabiegu winoterapii:

alergia na składniki zawarte w preparacie, choroby infekcyjne, stany zapalne skóry, choroby układu krążenia, nieustabilizowana cukrzyca,

schorzenia przewlekłe - choroba nowotworowa, choroby

nerek, wątroby, niedokrwistość,

padaczka,

jaskra,

opryszczka,

egzemy,

miesiączka,

gorączka.

Podsumowanie

Winoterapia należy do luksusowych zabiegów odnowy biolo­gicznej, mających na celu normalizację napięcia mięśniowe­go, poprawę wyglądu skóry, relaks oraz ogólne polepszenie samopoczucia. Dzięki kompleksowemu działaniu osiąga się wyraźne efekty. Kluczową rolę odgrywają odpowiednio do­brane kosmetyki na bazie wina, winogron i pestek z winogron, a także profesj onalizm oraz doświadczenie terapeuty.

Literatura

1. T. Kasperczyk. S. Kmak: Masaż punktowy i inne metody refleksoterapii, Kraków 2003.

2. R. Pawelec, E. Szczuka, W. Laber: Metodyka masażu w odnowie biolo­gicznej, AGIW, Wrocław 2008.



 

Kliknij w link aby dowiedzieć się więcej:

Kosmetologia Estetyczna / 1/ 2014 / vol. 3

 

INDYGO Zahir Media
ul. Kamienna 105, lok. 9, 50-547 Wrocław
tel./fax +48 71 796 41 59, 71 336 11 02



Oceń ten artykuł
(3 głosów)