czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Złuszczanie kwasami – droga do pięknej i gładkiej cery

kwasZabieg złuszczania kwasami doskonale odmładza i odświeża skórę poddawaną terapii. Ponadto radzi sobie z trądzikiem oraz przebarwieniami. Nadaje się zarówno dla cery naczyniowej, wrażliwej jak i normalnej i odpornej na wszelkie działania kosmetyczne. Zabiegi najlepiej wykonywać jesienią i wiosną, kiedy nie ma zbyt intensywnego nasłonecznienia.

 

Korzystanie z zabiegów złuszczania kwasami,rozjaśnia skórę, skutecznie prowadzi do rozwiązania problemu z zaskórnikami i zmianami trądzikowymi oraz przebarwieniami. Co więcej, kwasy nawilżają, a także odmładzają cerę, a w przypadku jej naczyniowego typu, wzmacniają ją.

 

Zdecydowana większość kwasów stosowanych w kosmetyce i kosmetologii pobudza do pracy i działania komórki odpowiednie za produkcję kolagenu i elastyny. Co za tym idzie, złuszczanie nie tylko wygładza powierzchnię, na której jest przeprowadzane, pozbawiając ją niepotrzebnych, zrogowaciałych komórek naskórkowych, ale także sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i napięta. Bardzo istotny jest fakt, że cały proces przebiega bezboleśnie i w większości przypadków niewidocznie.

 

Osoba poddana zabiegowi złuszczania kwasami odczuwa podczas jego przeprowadzania delikatne mrowienie, niekiedy pieczenie lub ma wrażenie bardzo lekkich mikro ukłuć na obszarze, na którym działa kwas – uwarunkowane jest to indywidualnie – każdy może czuć co innego lub nie czuć kompletnie nic. Duże znaczenie ma tutaj też typ zastosowanego kwasu, im mocniejszy tym bardziej wyraźnie mogą być odczucia na skórze.

 

Bezpośrednio po zabiegu cera z reguły jest zaczerwieniona, jednak efekt ten jest bardzo tymczasowy i znika po kilkunastu minutach lub po kilku godzinach. Tak jak w przypadku wyżej opisanych odczuć, zależy to od typu kwasu, jego stężenia oraz pH, jak i od indywidualnych predyspozycji cery.

 

Krótki opis gamy stosowanych kwasów

Kwasy były stosowane przez kobiety do upiększania ich ciał od bardzo długiego czasu. W przeszłości nie do końca znano mechanizm działania całego zabiegu, a także jego właściwości były po części tajemnicą. Do dnia dzisiejszego wiele się zmieniło .Obecnie wszystkie szczegóły związane z techniką złuszczania kwasami są znane, zbadane i potwierdzone przez naukę. Dzięki temu, możliwe jest stosowanie kwasów o zróżnicowanym stężeniu – zarówno mniejszym jaki i większym, a także korzystanie ze specjalnie przygotowanych mieszanek kwasowych, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb skóry oraz efektów, jakie mają zostać uzyskane po przeprowadzonej terapii.

Obecnie w kosmetyce stosuje się przede wszystkim trzy rodzaje kwasów: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz poli-hydroksykwasy (PHA).

 

ABC hydroksykwasów

Peeling chemiczny jest procedurą polegającą na nakładaniu na skórę odpowiednio dobranych mieszanek związków chemicznych, o określonym stężeniu.

Hydroksykwasy są grupą organicznych związków chemicznych, które zawierają w swojej cząsteczce, przynajmniej jedną grupę karboksylową (–COOH) i conajmniej jedną grupę hydroksylową (–OH).

 

1. Alfa-hydroksykwasy (AHA) otrzymujemy z produktów, które naturalnie występują w przyrodzie, tj. przykładowo z trzciny cukrowej, mleka, owoców. Warto dodać, że obecnie mogą być także syntetyzowane metodami chemicznymi. Przykłady:

  • Kwas mlekowy - znajduje zastosowanie przy zabiegu oczyszczaniu twarzy, działa złuszczająco, dezynfekująco, a także hamuje rozmnażanie się bakterii. Dodatkowo nawilża skórę, stabilizuje NMF oraz poprawia strukturę kolagenu.
  • Kwas glikolowy -jego spectrum działania jest stosunkowo szerokie: powoduje rozluźnienie oraz rozerwanie wiązań komórkowych, nawilża, odpowiada za pobudzenie odnowy komórkowej, zwiększa proces syntezy kolagenu i stymuluje komórki odpowiedzialne za produkcję włókien elastycznych.Doskonale sprawdza się w walce z drobnymi niedoskonałościami oraz płytkimi przebarwieniami.
  • Kwas jabłkowy – kwas jabłkowy posiada większe zastosowanie w procesie pielęgnacji domowej niż gabinetowej w porównaniu z innymi kwasami AHA.
  • Kwas cytrynowy -najczęściej stosowany jest jako element peelingów rozjaśniających, ponieważ sam w sobie posiada silne właściwości rozjaśniające.
  • Kwas migdałowy – działa w podobny sposób jak kwas glikolowy z tą różnicą, ze jest łagodniejszy.Ponadto, wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne spośród wszystkich kwasów AHA, ponieważ jego budowa zbliżona jest do wielu antybiotyków. Hamuje łojotok oraz łagodnie złuszcza naskórek. Może być stosowany praktycznie przy każdym rodzaju cery, zwłaszcza w przypadku tych problematycznych: mieszanej, wrażliwej, naczyniowej i łojotokowej.

 

2. Beta - hydroksykwasy (BHA) – w kosmetologii wyróżniamy tylko jeden rodzaj tego typu kwasu i jest nim kwas salicylowy.Posiada on działanie złuszczające, zdolność przenikania przez sebum oraz wnikania w głębiej zlokalizowane warstwy skóry, przez co bardzo skutecznie oczyszcza pory. Istotne jest, że potrafi wniknąć w głąb mieszków włosowych, co z kolei sprawia, że jest niezwykle skuteczny w leczeniu trądziku. Odblokowuje pory i pomaga zlikwidować zaskórniki.

W przypadku skóry tłustej, mającej skłonności do powstawania zaskórników oraz zmian trądzikowych, doskonale sprawdza się mieszanka kwasów, w której skład wchodzi właśnie typ salicylowy (wraz z nim azelainowy oraz pirogronowy).

 

3. Poli-hydroksykwasy (PHA) – są to najnowszej generacji kwasy hydroksylowych, z których grona, zastosowanie w kosmetyce znajdują:glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. Idealnie wspomagają skórę wrażliwą i naczyniową.

Posiadają one właściwości kwasów z grupy AHA, ale są od nich łagodniejsze, przez co zminimalizowane są ewentualne efekty uboczne terapii z użyciem kwasów. Dodatkowymi zaletami kwasów PHA są ich silne właściwości nawilżające, antyutleniające, a także łagodzące podrażnienia.

 

Zabieg złuszczający z wykorzystaniem kwasów

Złuszczanie kwasami zalicza się do grona najskuteczniejszych zabiegów kosmetycznych, których rezultaty niejednokrotnie są olśniewające. Decydując się jednak na ten typ terapii należy pamiętać, że kuracje kwasowe, w większości przypadków można stosować jedynie wiosną i jesienią, kiedy nasłonecznienie nie jest zbyt wysokie i kiedy nie ma dużego ryzyka na bezpośrednią, długotrwałą ekspozycję na słońce i promieniowanie. Wyjątek stanowią kwas migdałowy oraz polihydrokwasy, które możemy wykonywać przez cały rok, bez względu na pogodę.

 

Jedną z niedogodności powstałych podczas przeprowadzania kuracji mogą być pojawiające się krostki (z reguły pojawiają się tylko u osób, które po raz pierwszy decydują się na zabieg z kwasami, jednak nie ma reguły). Skóra zaraz po otrzymaniu dosyć silnego bodźca rozpoczyna intensywny proces oczyszczania, dlatego najlepiej nie dotykać powstałych w wyniku terapii krostek, nie zdrapywać ich, ani nie wyciskać. Wszelkie tego typu zmiany ustępują samoistnie, a wraz z ich zanikiem pojawia się piękna, nawilżona i świetlista cera.

 

Wskazania do peelingów chemicznych:

  • zmiany barwnikowe:piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate
  • uszkodzenia słoneczne: rogowacenie słoneczne, oznaki fotostarzenia
  • uszkodzenia związane z wiekiem: zmarszczki, utrata jędrności skóry
  • blizny
  • trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy
  • rozstępy skórne
  • zaburzenia rogowacenia:suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe

 

Przeciwwskazania:

  • ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne lato),
  • alergie skórne,
  • aktywna opryszczka,
  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy),
  • ciąża, karmienie piersią,
  • liczne znamiona melanocytowe,
  • liczne teleangiektazje,
  • stan po krioterapii (do 6 miesięcy),
  • choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce),
  • skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia),
  • ciężkie postacie trądzika (liczne krosty, torbiele ropne)-wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej,
  • doustna terapia pochodnymi wit. A (Roaccutane)-wymagana co najmniej półroczna przerwa;
  • AZS.

 

Paulina Bednarczyk, dziennikarz z dziedziny kosmetologii z Instytutu Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Dermedik w Krakowie.

 

Źródło: www.dermedik.pl

 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)