sobota, 19 października 2019
Miło Cię widzieć!

Fakty i mity o botoksie

Stosowana na świecie od kilkudziesięciu lat, nie tylko w estetyce, ale także w neurologii, okulistyce, czy ortopedii ciągle budzi wiele dyskusji i sprzecznych opinii.

Niektórzy obawiają się  na przykład, że po podaniu toksyny botulinowej twarz straci swoją naturalną mimikę, a skóra jędrność.
 

W tym artykule postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości i wyjaśnić kluczowe kwestie dotyczące działania toksyny botulinowej na organizm ludzki.


Nasz artykuł będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany kolejnymi odpowiedziami na nadchodzące od Państwa oraz najczęściej zadawane w gabinecie lekarskim pytania.

Konsultuje lek.med. Dagmara Misiek-Cyrwus (Krak-Medica Gabinet Medycyny Estetycznej).

 W obecnej chwili na rynku polskim obecne są trzy rodzaje preparatów toksyny botulinowej zarejestrowane do wskazań estetycznych –   Botox® (odpowiednik 50U-  Vistabel®), Azzalure® i Boccouture®.

Wygładzanie zmarszczek przy pomocy toksyny botulinowej powinno stosować się po 40 roku życia?

FAŁSZ! Nie ma określonej dolnej granicy wieku. Co więcej –  specjaliści są zgodni, że lepiej zacząć wykonywać zabiegi wcześniej, aby przeciwdziałać pogłębianiu się bruzd i zdążyć zadziałać, nim zmarszczki zostaną utrwalone.

Działamy wówczas profilaktycznie, efekty są subtelniejsze, a dawki preparatu znacząco niższe.

Wstrzyknięcia toksyny botulinowej nie są bolesne?
 

PRAWDA! Preparat wstrzykuje się przy pomocy bardzo cienkiej igiełki. Wstrzyknięcia powodują niewielki dyskomfort, porównywalny do nieco mocniejszego ukłucia komara.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny. W przypadku bardzo wrażliwych Pacjentów można na 15 min przed zabiegiem zastosować miejscowo znieczulający krem Emla.

Zmarszczki i linie wygładzają się około 5 dni po zabiegu?
 

PRAWDA! Zabieg trwa około 15 minut. Najpierw lekarz prosi o wykonanie szeregu grymasów twarzy i min, aby określić działanie określonych mięśni mimicznych twarzy.

Następnie przy użyciu cienkiej igiełki wstrzykuje preparat do odpowiedniego mięśnia odpowiedzialnego za powstawanie i utrwalanie bruzdy.

Pierwsze efekty widoczne są po ok. 2-3 dniach, po ok. 5-7 dniach widać pełne efekty zabiegu.

Jednakże u każdego Pacjenta czas pojawienia się pełnego efektu jest indywidualny.

Twarz odzyskuje świeższy i młodszy wygląd, mięśnie są zrelaksowane i rozluźnione, a ich praca nie doprowadza do zagniatania i ściągania skóry w postaci linii i bruzd.

Zabieg należy powtarzać co ok. pół roku?
PRAWDA! Efekty zabiegu utrzymują się ok. 3-6 miesięcy.

Jest to zależne indywidualnie i czas trwania może różnić się pomiędzy różnymi Pacjentami.

Nie mniej jednak po ok. 4-5 miesiącach powraca pełna mimika twarzy.

Mięśnie znów zaczynają powodować powstawanie zmarszczek. Wówczas Pacjent może ponowić zabieg z użyciem toksyny botulinowej.

Raz wykonany zabieg botoksu spowoduje, że będę go musiała wykonywać już zawsze?
 

FAŁSZ! Efekty zabiegu wygładzania zmarszczek toksyna botulinową trwają średnio ok. 4-6 miesięcy.

Najczęściej zabieg ten powtarza się po ok. 6 miesiącach, czyli po powrocie pełnej mimiki twarzy powodującej ponowne pojawienie się bruzd i linii.

Pacjenci najczęściej chcą go ponowić z racji młodszego i bardziej promiennego wyglądu twarzy oraz lepszego samopoczucia w trakcie działania toksyny botulinowej.

Jednakże zabiegu w żadnym przypadku nie trzeba powtarzać, gdyby z jakichkolwiek względów Pacjent nie chciał go ponowić (względy zdrowotne, finansowe itp.). Mimika twarzy wraca dokładnie do punktu sprzed zabiegu.

Wygładzanie zmarszczek przy pomocy toksyny botulinowej mogą stosować tylko kobiety.
 

FAŁSZ! Zabiegi wygładzania zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej mogą być wykonywane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

 

http://www.krak-medica.pl/

 

UDOSTĘPNIONE  PRZEZ:

celebryci_logo_2.jpgOceń ten artykuł
(3 głosów)