piątek, 29 marca 2024
Miło Cię widzieć!

Karboksyterapia w dermatologii estetycznej

karboksyterapiaWykorzystywanie dwutlenku węgla w medycynie ma długą tradycję. Stosowany od bardzo dawna, zaczął być wykorzystywany w leczeniu wielu chorób i przypadków klinicznych. Przez przez wiele lat publikowano bardzo dużo opracowań i sposobów zastosowania klinicznego CO2 w wielu dziedzinach medycyny – od ortopedii, przez fizjoterapię, neurologię, ginekologię, aż po urologię, dermatologię i dermatologię estetyczną. Obecnie zabiegi oraz terapie z wykorzystaniem medycznego CO2 w dermatologii estetycznej są topowe i zajmują wysoką pozycję na oferowanych przez gabiety.

 

Karboksyterapia odkrywa coraz nowsze możliwości jej stosowania w zabiegach, mających na celu odmłodzenie, niwelowanie mankametów ciała, m.in. worków tłuszczowych, cellulitu, minimalizowanie nierówności po lipolizie, rozstępów, blizn itd. Najbardziej spektakularne efekty zabiegów na okolice twarzy i dekoltu to: odmłodzenie, wygładzenie delikatnych i wyraźniejszych zmarszczek, redukcja cieni pod oczami, worków tłuszczowych itp. W zależności od wskazania i okolicy ciała stosuje się różne techniki aplikacji.

 

Zabieg karboksyterapii w dermatologii estetycznej zapewnia wiele korzyści. Na pierwszym miejscu należy wymienić jego minimalną inwazyjność i bezpieczeństwo metody. Z perspektywy transportu w komórkach ciała zabieg jest zasadniczo  fizjologiczny i ma szerokie działanie terapeutyczne. Jest selektywny, a jego niska cena w porównaniu z innymi zabiegami nie pozostaje bez znaczenia dla pacjenta. Po zabiegu pacjent nie musi ograniczać się w wykonywaniu codziennych czynności.

 

Techniki aplikacji
Do aplikacji dwutlenku węgla wykorzystywane są różne aparaty. Ich zasada działania jest taka sama, jednak w zależności od aplikacji parametry powinny być wybierane indywidualnie.

Karboksyterapia w dermatologii estetycznej, poza pewnymi wyjątkami, przeprowadzana jest w pozycji ółleżącej. Nakłucia są płytkie, śródskórne i głębsze podskórne. Przy aplikacji widać przenikanie CO2, dochodzi do natychmiastowego podniesienia tkanki – kontrola wzrokowa. Możliwe jest również połączenie obu technik (śródskórnej i podskórnej). Częste są pytania i dyskusje pomiędzy lekarzami o liczbę nakłuć, na przykład na twarzy. Bardziej korzystne jest wykonanie mniejszej liczby nakłuć, aby uniknąć zbytniej traumatyzacji skóry. W przypadku rozstępów zabieg jest warunkowany ich strukturą i wielkością.

 

  • Śródskórna – płytka aplikacja CO2 Osiągnięcie widocznego uniesienia tkanki, głównie przy aplikacji na nierównościach skóry. Kąt nachylenia igły wynosi 15-30o. „Popcorn aplikacja śródskórna” – CO2 aplikacja w kierunku od góry na dół, w miejscu aplikacji tworzy się widoczne, małe, półkoliste uniesienie skóry (pączek). Przy aplikacji liniowej CO2 jest aplikowany retrogradacyjnie – widoczne małe, wężowate rozszerzenie.
  • Podskórna – głębsza aplikacja CO2 Kąt nachylenia igły 45o. CO2 jest aplikowany z góry w dół. Niektóre zabiegi są wykonywane poprzez połączenie różnych technik aplikacyjnych, np. aplikacje śródskórne – popcorn i podskórne.

Ustawienie przyrządu
Ustawienie przepływu CO2 w dermatologii estetycznej powinno uwzględniać indywidualną wrażliwości pacjenta (5 ml, 10 ml, 15 ml). Ważna jest możliwość wyboru ciśnienia gazu 1 bara (100 000 Pa, 750 torów) oraz płynna regulacja. Panel sterowania  powinien być pozbawiony mechanicznych elementów łączeniowych, a proces regulacji odbywać się dotykowo, co znacząco wpływa na eliminację możliwej awarii i poprawę warunków higienicznych powierzchni.

 

Karboksyterapia na wybranych obszarach twarzy
Przy każdym zabiegu konieczne jest wyjaśnienie pacjentowi, jaki efekt finalny jest oczekiwany. Pierwszy zabieg zarówno dla operatora, jak i pacjenta stanowi swoiste rozpoznanie.

 

  • Górna i dolna powieka  Zabieg odmładzający i unoszący tkankę skórną. Wypełnienie obszaru górnej, a czasami również dolnej powieki jest bardzo szybkie. Pacjent pomimo widocznej opuchlizny nie odczuwa bólu. Dla pacjentek z tzw. porcelanową cerą należy ustawić mniejszy przepływ.
  • Zabieg na czoło i gładziznę Wkłucie musi być prowadzone bardzo płytko pod niewielkim kątem nachylenia igły 15-30o

 

Zabieg na policzki
Podobnie jak w zabiegu na gładziznę, wkłucie musi być prowadzone bardzo płytko.

 

Zabieg na cienie pod oczami
Wkłucie powinno być prowadzone płytko w obszarze jarzmowym powieki dolnej. Niezależnie od techniki zabiegu, staramy się ograniczyć ilość wkłuć, minimalizując możliwość traumatyzacji rozrzedzonej tkanki w obszarze.

 

Terapie łączone
W internecie można znaleźć wiele polecanych łączonych zabiegów estetycznych. Jednak nie dla każdej osoby są one odpowiednie. Do obowiązków lekarza stosującego karboksyterapię należy poinformowanie o tym pacjenta i, jeśli dana kombinacja jest możliwa, ułożenie planu terapii. Należy jednak zdefiniować, która metoda zabiegu jest metodą główną, a które zabiegi są w ustanowionym planie terapii dodatkowe, podkreślające efekt finalny.

 

Lekarz jest zobowiązany, dla osiągnięcia dobrego efektu końcowego przy połączeniu technik, mieć dokładną wiedzę na temat mechanizmu działania zastosowanych zabiegów, a także optymalizować czynnik czasu dla wybranych kombinacji. Należy
również zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację w domu.

 

Karboksyterpia rozwija nowe możliwości łączenia jej z: peelingami chemicznymi, lipolizą iniekcyjną, mezoterapią, wypełniaczami, botoksem, endermologią, krioterapia, nićmi, mikroneedlingiem, osoczem bogatopłytkowym PRP (Platelet Rich Plasma). Najbardziej perspektywiczne wydaje się połącznie karboksyterapii i wypełniaczy lub PRP.

 

Bibliografia
1. Karboksyterapia, MUDr. Hana Zelenková, Ph.D., Svidník 2015

 

 

Źródło: NAJWSPANIALSZE, nr 2/2016  http://najwspanialsze.pl/

 

Oceń ten artykuł
(5 głosów)