wtorek, 12 listopada 2019
Miło Cię widzieć!

9090Kriochirurgia jest metodą leczenia polegającą na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu tkanek poprzez ich zamrożenie, do czego najczęściej wykorzystywany jest podtlenek azotu, którego temperatura wrzenia wynosi - 95°C. Mechanizm uszkodzenia tkanek podczas zabiegu kriochirurgicznego jest wynikiem bezpośredniego działania niskich temperatur na komórkę oraz niedokrwienia rozwijającego się wkrótce po rozmrożeniu.

 

 


Do zalet tej metody należą:

-bezpieczna i prosta technika zabiegu,

-duża skuteczność,

-wskazana dla chorych obawiających się operacji chirurgicznej,

-możliwość stosowania w warunkach ambulatoryjnych,

-krótki czas zabiegu,

-brak konieczności znieczulenia ogólnego, a znieczulenie miejscowe wymagane w wybranych przypadkach.


 

Podstawowe grupy chorób, które są wskazaniem do kriochirurgii to:

- brodawki wirusowe: zwykłe, płaskie, stóp

- ziarniniak naczyniowy

- ziarniniak obrączkowaty

- rogowacenie słoneczne

- gruczolak potowy, łojowy

- nabłoniak,

- bliznowiec

- znamię naskórkowe

- kłykciny kończyste

- mięczak zakaźny

- łysienie plackowate

- trądzik pospolity, różowaty

9098

 

W trakcie zabiegu i tuż po rozmrożeniu tkanki pacjent może odczuwać piekący ból, który zwykle ustępuje po 3-10 min. Można go uniknąć stosując krem znieczulający. Początkowo występuje rumień i obrzęk, następnie może wytworzyć się pęcherz, a głębokie mrożenie, zwłaszcza zmian nowotworowych, powoduje wytworzenie owrzodzeń pokrytych strupem, których wygojenie trwa przeciętnie 4-6 tyg. Bardzo rzadko w pierwszej dobie może wystąpić gorączka lub pokrzywka. Do późnych powikłań po zabiegu zaliczamy: blizny zanikowe lub przerosłe, odbarwienia, przebarwienia, odwracalne zaburzenia czucia, zanik tkanki, prosaki, utratę włosów.

9096

Do głównych przeciwwskazań do zabiegu należą: pokrzywka z zimna, choroba i objaw Raynauda, piodermia zgorzelinowa, kolagenozy, choroby autoimmunologiczne, krioglobulinemia, leczenie immunosupresyjne.

9097

W czasie konsultacji poprzedzającej zabieg należy porozmawiać z lekarzem o spodziewanych i możliwych efektach zabiegu, o możliwościach spełnienia oczekiwań, a także o wszystkich okolicznościach i wątpliwościach związanych z tą nowoczesną i bezpieczną metodą usuwania zmian skórnych.

 

Źródło:

Oceń ten artykuł
(2 głosów)