sobota, 02 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Labioplastyka – korekta warg sromowych

Fotolia_72-47069245.jpg

Mówiąc o kompleksach, kobiety wymieniają najczęściej: za duży nos, za grube uda, brzuch czy pośladki. Rzadko przyznają się do tego, że „tam na dole” ich anatomia odbiera od normy. A jeśli Twoje wargi sromowe są o wiele za duże lub za długie? Jeśli utrudniają Ci kontakty seksualne lub uprawianie sportów? Gdzie możesz uzyskać pomoc? Jakie zabiegi pomogą Ci raz na zawsze pozbyć się wady?

 

 

Zanim zaczniesz panikować, należy uświadomić sobie, że każda kobieta różni się pod względem wyglądu miejsc intymnych, a co za tym idzie, „idealny obraz” tych miejsc po prostu nie istnieje. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy wargi sromowe są na tyle duże, że utrudniają lub uniemożliwiają Ci współżycie, pływanie, jazdę na rowerze. Krępują Cię publiczne miejsca takie jak basen czy plaża, gdzie trzeba pokazać się w stroju kąpielowym. Bywa, że czujesz się nieatrakcyjna, odsuwasz się od partnera w obawie przed jakimikolwiek uwagami na temat swojej budowy, unikasz seksu, pogarszają się wasze kontakty. Zdarza się też, że przerost warg sromowych skutkuje przykrymi podrażnieniami i otarciami newralgicznych miejsc, co odczuwasz dosłownie na każdym kroku…

 

Dlaczego ja?

 

Nie ma jednej zasadniczej odpowiedzi, dlaczego wargi sromowe miewają nieprawidłowe kształty. Ich deformacja może być wynikiem np. przebytego naturalnego porodu. Z kolei ich przerost (czyli tzw. hipertrofia) jest najczęściej spowodowany genetyką lub nadmiernym przybraniem wagi w krótkim czasie. W odwrotnej sytuacji (szybka utrata masy ciała) niekiedy mamy do czynienia z zanikiem warg sromowych (tzw. atrofią). Atrofia pojawia się również w wyniku naturalnych procesów starzenia się, czyli zaniku tkanki tłuszczowej w okolicach intymnych. Są i panie z dysproporcjami lub asymetrią, np. prawa warga sromowa jest cząstkowa, podczas gdy lewa – przerośnięta.

 

- Każdy z wymienionych przypadków wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na kobiecą psychikę. Może być przyczyną frustrujących kompleksów, braku samoakceptacji, wstydu przed partnerem, a nawet przed wizytą kontrolną u lekarza ginekologa – mówi dr Zbigniew Plewa, specjalista chirurg, lekarz medycyny estetycznej z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody.

 

Jeśli nieprawidłowy kształt warg sromowych utrudnia Ci normalne funkcjonowanie na co dzień, zapoznaj się z rozwiązaniami, jakie oferuje nowoczesna ginekologia estetyczna.

 

Fotolia_72-44466069.jpgLabioplastyka – na czym to polega?

 

W przypadku przerośniętych lub zdeformowanych warg sromowych, jedyną skuteczną obecnie metodą ich modelowania jest labioplastyka.. Zabieg wykonywany jest chirurgicznie, w znieczuleniu miejscowym. Najogólniej mówiąc polega na wycięciu i wymodelowaniu nadmiaru tkanek warg sromowych, które „wylewają się” spod obcisłej bielizny. Czas trwania labioplastyki to około 40 - 60 minut. 

 

- Pacjentka po zabiegu  pozostaje pod naszą obserwacją jeszcze godzinę lub półtorej . Potem mamy kontrolną zmianę opatrunku. Jeśli wszystko jest w porządku, już tego samego dnia kobieta może wrócić do domu. Zatem łączny czas wizyty w klinice to mniej więcej trzy godziny – tłumaczy dr Zbigniew Plewa.

 

Wiele kobiet obawia się, że interwencja chirurgiczna naruszy cienkie struktury czuciowe i po zabiegu nie będą mogły w pełni odczuwać satysfakcji ze współżycia. Niepotrzebnie. Cięcia przeprowadzane są zawsze w najbezpieczniejszym miejscu, z dala od struktur czuciowych. Korekta skutkuje też bardzo małymi bliznami.

 

Jak się przygotować, czyli przed i po zabiegu

 

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do poddania się labioplastyce są: ciąża, leczenie typu chemioterapia, choroby układowe tkanki łącznej mogące upośledzać gojenie się ran, miesiączka. Przed zabiegiem trzeba odbyć wizytę konsultacyjną, wykonać podstawowe badania, odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi oraz poddać się depilacji miejsc intymnych. A potem… już tylko uzbroić się w cierpliwość. Lekarz zdejmie szwy po siedmiu dniach od zabiegu, ale pełny powrót do aktywności sportowej i seksualnej, możliwy będzie dopiero po 3-4 tygodniach.

 

Dodatkowo, podczas pierwszych dni rekonwalescencji możesz odczuwać lekkie dolegliwości bólowe, dyskomfort i pieczenie. W tym czasie należy zachować umiarkowany styl życia. Unikać współżycia, wielogodzinnej podroży samochodem, długiego siedzenia na krześle. Jeśli jednak zdarzy się tak, że będziesz musiała siedzieć, warto zaopatrzyć się w nadmuchiwane koło przeznaczone dla kobiet w połogu. Ponadto zalecany jest częsty prysznic i korzystanie z delikatnych mydeł do higieny intymnej o właściwościach dezynfekcyjnych po każdym skorzystaniu z toalety. Dobrze jest nosić wkładki higieniczne chroniące wrażliwe miejsce przed otarciami.

 

Czy to konieczne?

 

Zdaniem dr. Zbigniewa Plewy, wskazania do labioblastyki są dwojakie: estetyczne i medyczne. Wskazania estetyczne tyczą się przede wszystkim młodych kobiet, którym wystające wargi sromowe sprawiają duży dyskomfort i/lub uniemożliwiają np. jazdę konno, na rowerze, tańczenie. W przypadku starszych kobiet, częściej mówimy o wskazaniach medycznych. Dlaczego? Wieloletni przerost warg sromowych, a co za tym idzie wieloletnie ocieranie, podrażnianie i spowodowane tym uszkodzenia miejsc intymnych, mogą prowadzić do leukoplakii – zmiany przedrakowej w obrębie narządów rozrodczych, a nawet - do raka sromu.

 

- Kiedy pacjentka przychodzi na wizytę kontrolną, obserwuję wzrost jej pewności siebie. Czasem dostaję maila z podziękowaniami, że jej życie się zmieniło. To miłe, ale najważniejsze, że jest zdrowa i może się cieszyć trwałymi efektami zabiegu – mówi doktor.

 

-----------------------------------------
Informacje o ekspercie:
Informacje o ekspercie: Dr Zbigniew Plewa, specjalista chirurg,  lekarz medycyny estetycznej, specjalizuje się w takich zabiegach, jak: labioplastyka, plastyka powiek, plastyka powłok brzucha, implanty piersi – wykonywanych w klinice Dr Urszula Brumer Medycyna Urody – www.drbrumer.pl

 

Dodatkowych informacji udziela:
Joanna Siemińska
PR Specialist
Media Kobiet

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 12 294 11 80 / kom. 503 744 399

Oceń ten artykuł
(6 głosów)