wtorek, 15 października 2019
Miło Cię widzieć!

MEZOTERAPIA - ZASTOSOWANIE GROWTH FACTORS

Kosmetyka estetyczna  jest stosunkowo nową dziedziną , ale z dnia na dzień ma coraz to większe znaczenie społeczne. Co wynika z faktu , że każdy z nas chce wyglądać zdrowo, pięknie i młodo . Zabiegi promujące zdrowy styl życia , prowadzą do poprawy naszego samopoczucia i zwiększają naszą samoocenę .

 


 

Jedną z form  podniesienia kondycji skóry, poprawy jej jakości i jędrności  jest mezoterapia .

 

Co wynika z faktu , że głównym działaniem mezoterapii  , poza podaniem substancji aktywnej, jest jej działanie stymulujące ( pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu typu I i III oraz typu V i VI w wyniku urazu  spowodowanego mikrouszkodzeniem )

 

Mezoterapia zyskała ogromną popularność . Co wynika z wysokiej efektywności działania miejscowego i dużej skuteczności . Jest niechirurgiczną metodą szybkiej poprawy kondycji i jakości skóry właściwej i tkanki podskórnej .

 

To znakomita metoda , która sprawdza się w zabiegach:

 • p/zmarszczkowych , likwiduje drobne zmarszczki , bruzdy  i  zwiotczenie  skóry.
 • w zabiegach p/wypadaniu włosów ,
 • w zabiegach antycellulitowych oraz wyszczuplających .
 • znalazła również zastosowanie w niwelowaniu keloidów , i blizn przyrosłych.

 

Substancje aktywne podawane są za pomocą specjalnego urządzenia – pistoletu do mezoterapii , bądź metodą ręczną , zastosować można również dermaroller

 

Stymulujące działanie mezoterapii związanie jest z dwoma aspektami :

 

a więc z substancją , którą podajemy za pomocą pistoletu lub rollera , a z drugiej strony z pobudzeniem  procesów fizjologicznych związanych z uszkodzeniem  tkanki . Uszkodzenie tkanki  będzie miało wpływ na tzw.” Wound healing model” czyli   remodeling uszkodzonej tkanki z jej przebudową .

 

Wówczas  produkowane są czynniki wzrostu ( growth  factors) taki jak TGF- beta , VEGF, czy PDGF.

 

TGF-beta to bardzo silne stymulatory neokolagenezy , natomiast VEGF czy też PDGF  to czynniki wzrostu wyzwalane podczas  fizjologicznego procesu gojenie się ran .

 

Mezoterapia jest optymalnym rozwiązaniem w zabiegach anti-aging. Stanowi doskonałą profilaktykę w przypadku starzejącej się skóry. Po serii zabiegów  skóra jest napięta , jędrna i nawilżona . W terapii anti-aging  znalazły zastosowanie m.in. : HA , kwas askorbinowy , kwas pirogronowy , dmae, kompleksy witaminowe , oraz koktajle z HA i substancjami liftingującymi  a od niedawna również czynniki wzrostu ( growth factors )

 

Mezoterapia a łysienie i wypadanie włosów

 

kolejnym ze wskazań do zabiegu mezoterapii są choroby włosów , wyniku których włosy wypadają , lub ich struktura zostaje uszkodzona . W tym przypadku w owłosioną  skórę głowy  zostają podane substancje , takie jak : krzemionka organiczna , witaminy, aminokwasy .

 

Oczywiście bardzo ważne jest podłoże wypadania włosów , najlepsze efekty uzyskamy w przypadku łysienia telogenowego , oraz anangenowego . Nie uzyskamy efektów w przypadku łysienia związanego z predyspozycjami genetycznymi  i zaburzeniami  hormonalnymi – u mężczyzn.

 

Zastosowanie mezoterapii  w niwelowaniu cellulitu i tkanki tłuszczowej

 

W tym przypadku zabieg mezoterapii spowoduje wzmożony przepływ krwi i limfy  , dochodzi do wzrostu lipolizy i ograniczenia lipogenezy  kolejnym atutem jest polepszenie ujędrnienia tkanki łącznej i miejscowej redukcji depozytu komórek tłuszczowych . Najczęstsze substancje stosowane w zabiegach antycellulitowych i wyszczuplających  to : fosfatydylocholina, karczoch , wąkrota azjatycka , kofeina, l-karnityna.

 

Mezoterapia tkanki tłuszczowej będzie skierowana do osób borykających się z miejscowym nagromadzeniem tłuszczu , Nie uzyskamy satysfakcjonujących efektów w przypadku  osób otyłych .
Najlepsze efekty dotyczą takich miejsc jak : podwójny podbródek ,  miejsca nad kolanami ,  boczne powierzchnie ramion czy boczne powierzchnie  ud . Czyli miejsca gdzie  poduszeczki tłuszczowe  są wyraźnie odgraniczone.

 

Efekty uboczne

 

W zabieg ten wpisane są również efekty uboczne , które często występują . Do najczęstszych efektów ubocznych możemy zaliczyć : pojawienie się niewielkich siniaków oraz zmian rumieniowych w miejscu zabieg  a także niewielki obrzęk utrzymując się do kilku godzin po zabiegu .

 

Inne efekty niepożądane , które występują sporadycznie , to m.in: reakcje alergiczne , stany zapalne

 

Ważne jest również , aby poinformować klienta o możliwości wystapienia dyskomfortu  , który jest związany z niewielkim bólem , co można jednak zniwelować stosując środek znieczulający .
Należy również pamiętać o dokładnym  i rzetelnym przeprowadzeniu  wywiadu z klientem , celem wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu , oraz poinformowaniu o możliwości wystąpienia efektów niepożądanych .

 

Podsumowując, pomimo możliwości wystąpienia efektów ubocznych , mezoterapia jest niekwestionowanym faworytem w kosmetyce estetycznej .

 

Warto jednak pamiętać , aby wybór preparatów do mezoterapii był podyktowany chęcią pracy na wysokiej jakości preparatach . Powinny to być preparaty posiadające certyfikat farmakologiczny oraz dopuszczenie do użytku przez FDA ,   gdyż nie wszystkie preparaty mają wskazanie do stosowania poprzez iniekcję .  Ważne jest aby preparat  miał rejestracyjne wskazanie jaką metodą powinny być podawane np. terapia frakcyjna , aplikacja transdermalna  za pomocą rollera czy też pistoletu, bądź za pomocą elektroforezy .

 

Wiele firm posiada w swojej ofercie preparaty zawierające czynniki wzrostu ,  Preparaty te powoli wypierają takie substancje jak krzemionka organiczna czy wciąż modny kwas hialuronowy .

 

Poniżej przedstawiamy  preparaty tego typu firmy Armesso.

 

CZYNNIK DO POROSTU WŁOSÓW
ORAZ CZYNNIK REDUKUJĄCY STARZENIE SIĘ

 

Ta nowa generacja produktów została pozyskana poprzez inżynierię genetyczną i jest kombinacją protein, ważnych dla komunikacji wewnątrzkomórkowej. Łączą się one z receptorami komórkowymi, znajdującymi się w błonie komórkowej, poprzez wysyłanie sygnałów z zewnętrznej do wewnętrznej części komórki jednocześnie produkując łańcuch reakcji. Ich zadaniem jest aktywacja jednego lub więcej genów. Tym samym pobudzają produkcję komórkową inicjując mitozę. Również utrzymują byt komórki; stymulują migrację komórki, jej różnicowanie a nawet apoptozę.

Pozyskiwanie.

 1. Produkcja białek rekombinowanych.

genyamber.jpg

 1. Nano enkapsulacja

wzrostamber.jpg

 

Czynnik do porostu włosów

czynnikamber.jpg

 

Pudełko 10 fiolek x 5ml (+) (-)

 

Łysienie to jeden z głównych problemów obecnych czasów. To dlatego Armesso przygotowało leczenie polegające na generowaniu nowych mieszków włosowych używając macierz zewnątrzkomórkową w celu produkcji mocnych korzeni. Leczenie to stymuluje rozwój naczyń niezbędnych do odżywiania mieszków włosowych oraz utrzymania ich witalności a także dostarcza enzym 5 alfa reduktazy, który odpowiedzialny jest za wzrost dihydrotestosteronu produkującego mieszki, a także odpowiedzialnego za łysienie androgenne.

 

Zabiegi stymulujące wzrost naczyń włosowatych.

 

IGF 1 (oligopeptydy 3) – insulinopodobny czynnik wzrostu

 • Wspiera wyodrębnianie komórkowe oraz namnażanie się fibroblastów.
 • Zwiększa ilość kolagenu i elastyny.
 • Wzmacnia włosy poprzez symulowanie mieszków włosowych w celu wzrostu silniejszych i gęstszych włosów.

 

bFGF (oligopeptydy 3) podstawowy czynnik wzrostu fibroblastów

 • Wspiera powstawanie nowych komórek w naskórku
 • Sywołuje syntezę między kolagenem a elastyną.
 • Przyczynia się do odnowy skóry, leczy i odbudowuje skaleczenia/rany.

 

VEGF ( polipeptyda RH 9 )czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego

 • Stymuluje porost włosów.
 • Wspiera angiogenezę.
 • Odżywia mieszki włosowe.

 

Trójpeptyda miedzi 1

 • Hamuje enzym 5 alfa reduktazy.
 • Stymuluje namnażanie się brodawek skórnych mieszków oraz ich rozrost.
 • Zwiększa produkcję czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego.
 • Przedłuża żywotność mieszków włosa.

 

Ziemia aktywna

 

Jest to składnik odżywczy, który wspiera leczenie porostu włosów. Działa bezpośrednio na mieszki dostarczając energii, której potrzebują do porostu włosów.

 

Kofeina

 

Badania przeprowadzone w obrębie morfologii, regeneracji komórek naskórka i mieszków włosa dowiodły, iż połączenie kofeiny z odpowiednimi czynnikami (EGF, VEGF) wzmacnia ich działanie.

 

D-Pantenol

 

Kwas pantotenowy jest częścią cyklu Krebsa związanego z metabolizmem węglowodanów, tłuszczy i protein
a także z syntezą kwasów tłuszczowych, gdyż reguluje wydzielinę gruczołu łojowego oraz tworzenie keratyny.

 

CZYNNIK REDUKUJĄCY STARZENIE

czynnik2amber.jpg

 

Pudełko 10 fiolek x 5ml (+) (-)

 

Podczas procesu starzenia się skóry i wytwarzania się rozstępów pojawia się mechanizm obniżenia elastyczności włókien i kolagenu, brak glukozoaminoglikanów i innych składników macierzy
zewnątrzkomórkowej.

 

W związku z ostatnimi postępami w fizjopatologii, ARMESSO stworzyło leczenie odbudowujące warstwy skóry, pobudzające i aktywujące fibroblasty, kształtujące i regenerujące macierz zewnątrzkomórkową.

 

Leczenie starzenia się wskutek działania światła; odnawianie twarzy oraz leczenie rozstępów.

 

EGF (oligopeptydy 3) – naskórkowy czynnik wzrostu

 • Poprawia produkcję komórek naskórka i fibroblastów.
 • Redukuje oraz powstrzymuje formowanie się zmarszczek i bruzd.
 • Polepsza koloryt skóry, przywracając jowialny wyraz skóry.
 • Redukuje rany twarzowe.

 

TGF – Beta – 3 – transformujący czynnik wzrostu beta 3

 • Wywołuje mnożenie, wzrost i różnicowanie się fibroblastów.
 • Wspiera naprawę macierzy zewnątrzkomórkowej.
 • Wspiera formowanie się nowych komórek naskórka oraz gojenie się ran.
 • Redukuje zmarszczki oraz zrosty poprzez stymulowanie syntezy kolagenu i elastyny.

 

Kofeina

Badania przeprowadzone w obrębie morfologii, regeneracji komórek naskórka i mieszków włosa dowiodły, iż połączenie kofeiny z odpowiednimi czynnikami (EGF, VEGF) wzmacnia ich działanie.

 

Opracowanie : Małgorzata Glenc-Ambroży

Kosmetolog , wykładowca , szkoleniowiec Kosmetycznego Centrum Szkoleniowego

www.amber.rybnik.pl

 

armesoo.jpg

amberl.jpg

Oceń ten artykuł
(2 głosów)