Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Ewolucja zabiegów w zakresie medycyny estetycznej zmierza w kierunku procedur, które swoim działaniem będą pobudzać naturalne mechanizmy obronne i regeneracyjne skóry i w ten sposób powstrzymywać procesy starzenia. Zamiast upiększać i maskować defekty estetyczne, zaczęto pobudzać i wzmacniać naturalne mechanizmy regeneracyjne zachodzące w organizmie pod wpływem różnych czynników egzo- lub endogennych.
Dokładna analiza mechanizmów fizjologicznych zachodzących w starzejącej się skórze oraz holistyczne podejście w ich ocenie zaowocowały opracowaniem zabiegu Holistic Lift by dr Kepa. Jest on zgodny z obecnie panującym trendem, aby w pierwszym rzędzie stymulować naturalne mechanizmy na- NiCI POLIDIOKSANOWE prawcze i regeneracyjne zachodzące w skórze w celu przeciwdziałania objawom związanym z procesem starzenia.
Trio Holistic Lift
ZABIEG HOLISTIC LIFT by dr KEPA, to propozycja skierowana do lekarzy medycyny estetycznej i chirurgów plastycznych. Premiera metody miała miejsce podczas XV JUBILEUSZOWEGO KONGRESU Stowarzyszenia Lekarzy dermatologów estetycznych, który odbył się w Warszawie, w dniach 7-9 marca 2014 roku.
W rodzinie zabiegów Holistic Lift by dr Kepa możemy wyszczególnić trzy podstawowe zabiegi:
1. Holistic Lift by dr Kepa PDO-HA - połączenie nici polidioksanowych z jednoczesnym podaniem kwasu hialuronowego lub kwasu hialuronowego z hydroksyapatytem wapnia.
2. Holistic Lift by dr Kepa PDO-PRP - połączenie nici polidioksanowych z jednoczesnym podaniem osocza bogatopłytkowego.
3. Holistic Lift by dr Kepa PDO-Stem Cells - połączenie nici polidioksanowych z jednoczesnym podaniem autologicznych komórek macierzystych pozyskiwanych z tłuszczu pacjenta.
Dobór procedury uzależniony jest od stwierdzanego u pacjenta defektu estetycznego oraz od możliwości technicznych gabinetu, w którym zabieg jest wykonywany.
Nici wykonane z polidioksanonu, powszechnie znane jako nici PDO, w medycynie znane i wykorzystywane są od początku lat 80. jako szwy chirurgiczne wchłanialne.
Liczne badania naukowe dowodzą wysokiego profilu bezpieczeństwa polidioksanonu. Obserwacje kliniczne wykazały właściwość polidioksanonu do stymulowania swoistej odpowiedzi ze strony organizmu, pod postacią produkcji kolagenu i elastyny jako reakcji organizmu na obecność ciała obcego. Fakt ten wykorzystano w medycynie estetycznej, traktując nici PDO jako swoisty stymulator tkankowy pobudzający produkcję kolagenu.
Mechanizm działania polidioksanonu po zaimplantowaniu nici w odpowiednią warstwę skóry właściwej polega na wywołaniu odpowiedzi ze strony organizmu na ciało obce. Po około 14 dniach od umieszczenia nici PDO w skórze następuje pobudzenie produkcji kolagenu. Proces ten trwa do całkowitego wchłonięcia się nici, czyli około 9 miesięcy. Nowo powstające włókna kolagenowe układają się linijnie wzdłuż zaimplantowanej nici, tworząc naturalne rusztowanie dla wiotkiej i pozbawionej elastyczności skóry. Efekt liftingu uzależniony jest w dużej mierze od odpowiedniego wektora wprowadzenia nici, ponieważ dokładnie wzdłuż tego wektora produkowany jest nowy kolagen. Po około 9 miesiącach nić PDO ulega całkowitej hydrolizie, a produkty jej rozkładu, czyli dwutlenek węgla i woda, są całkowicie obojętne dla organizmu. Po wchłonięciu się nici, efekt estetyczny widoczny jest do około 2 lat i utrzymywany jest przez wytworzone pod wpływem polidiok- sanonu rusztowanie z włókien kolagenowych.
Obecnie na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów nici polidioksanowch. Możemy tu wyszczególnić nici Hilo Lift MONO - zbudowane z jednego gładkiego monofilamentu, nici Hilo Lift TWIN - zbudowane z dwóch monofilamentów splecionych ze sobą na kształt warkocza, nici Hilo Lift SCREW - monofilament spiralnie opleciony wokół igły, przypominający kształtem sprężynę, nici Hilo Lift DS - to dwie nici typu SCREW oplecione wokół jednej igły, przypominające kształtem alfa-helisę DNA, oraz nici Hilo Lift MGB - zawierające na swojej powierzchni mikrohaczyki, które po wprowadzeniu w skórę właściwą kotwiczą się w niej i dodatkowo w sposób mechaniczny utrzymują podciągniętą skórę. W zależności od stanu skóry, wieku pacjenta, nasilenia defektu estetycznego możemy zastosować odpowiedni rodzaj opisanych powyżej nici. System ten został opatentowany w 2008 roku w Korei, a swoją polską premierę miał w 2013 roku Podczas XIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
W medycynie estetycznej kwas hialuronowy wykorzystywany jest od kilkunastu lat głównie w celu korekty bruzd i zmarszczek oraz jako preparat do poprawy nawilżenia skóry.
Badania przeprowadzone przez F. Wanga i wsp. [1] opublikowane w 2007 roku w Archives in Dermatology wykazały, że iniekcje kwasu hialuronowego do skóry z uszkodzeniami posłonecznymi powodują in vivo stymulację produkcji nowego kolagenu. Poprawa nawilżenia środowiska, w którym znajdowały się fibroblasty, skutkowała zwiększeniem efektywności ich działania i w konsekwencji prowadziła do zwiększenia ilości produkcji endogennego kolagenu.
Z badań tych płynie więc prosty wniosek, świadczący o konieczności zapewnienia odpowiedniego środowiska (odpowiedniego nawilżenia skóry właściwej), w celu optymalizacji efektów stymulacji produkcji nowego kolagenu uzyskiwanych na drodze egzogennych stymulatorów tkankowych.
Kwas HIALURONOWY
Kwas hialuronowy należy do glikozoaminoglikanów, które występują we wszystkich organizmach żywych. Glikozami- noglikany to najliczniejsza grupa związków mających identyczną budowę chemiczną tak u bakterii, jak i człowieka. Kwas hialuronowy jest biopolimerem, w którym występują naprzemiennie mery kwasu D-glukuronowego i N-ace- tylo-D-glukozaminy połączone wiązaniami p(1»4) i p(1»3) glikozydowymi. Naturalnie występujący kwas hialuronowy w odpowiednie warstwy skóry właściwej pobudzają produkcję naturalnego kolagenu.
Hydroksyapatyt wapnia
Hydroksyapatyt wapnia naturalnie występuje w organizmie ludzkim i stanowi element budulcowy kości i zębów. W stomatologii i ortopedii stosowany jest od przeszło 20 lat. Posiada wysoki profil bezpieczeństwa i nie jest obarczony ryzykiem wywoływania reakcji alergicznych.
W medycynie estetycznej stosowany od prawie 10 lat, początkowo jako semipermanentny wypełniacz o właściwościach stymulujących produkcję kolagenu. Te właściwości hydroksyapatytu wapnia sprawiły, że w 2013 roku w Polsce pojawiła się nowa linia wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego zawierająca niewielkie stężenia hydroksyapatytu wapnia. Są to preparaty z linii Neauvia Organic. Zastosowano w nich kwas hialuronowy wyprodukowany przez niepatogenny dla człowieka szczep bakterii Bacillus subtilis, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa zabiegów w szerokim zastosowaniu oraz uniknięcie reakcji odczynowych powodowanych przez pozostałości resztek białkowych. Neauvia Organic jest wyjątkowo bezpieczna dzięki usieciowaniu najnowszym polimerem PEG, który w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych (tj. BDDE, DVS), nie prowadzi do powstawania szkodliwych substancji mogących wywołać niepożądane reakcje (zrosty, zgrubienia, ziarniniaki itp.). Hydroksyapatyt wapnia zawarty w preparacie ma postać mikrosfer o średnicy nieprzekraczającej 8 mikronów, a jego zawartość w preparacie nie przekracza 1%.
Hydroksyapatyt wapnia po wprowadzeniu w głębokie warstwy skóry właściwej tworzy swoistego rodzaju rusztowanie wspierające wzrost fibroblastów i tworzenie nowego kolagenu. Opublikowane w 2006 roku w Clinics in Plastic Surgery badania P.F. Jacovella [2] wykazały, że hydroksyapatyt wapnia wykazywał brak lub minimalnie nasiloną reakcję zapalną w miejscu podania, nie wykazywał natomiast reakcji typu ciała obcego. Pojedyncze mikrosfery hydroksyapatytu wapnia stwierdzane były w badaniach histologicznych maksymalnie do 5 lat po podaniu.
Osocze bogatopłytkowe
Autologiczne osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi otrzymywanym w procesie odwirowania krwi pełnej. Do pozyskiwania PRP służą, dostępne na rynku, jednorazowe zestawy do izolacji płytek krwi. Krew pobraną od pacjenta poddaje się wirowaniu. W wyniku tego procesu otrzymuje się w probówce trzy warstwy, jedną z nich stanowią płytki krwi. W płytkach krwi obecnie oznaczono ponad 30 czynników wzrostu stymulujących naturalne mechanizmy naprawcze organizmu. Preparat jest autologiczny, dlatego unikamy ryzyka alergii czy jakichkolwiek interakcji. Celem iniekcji jest stymulacja, regeneracja starzejących się i uszkodzonych komórek tkanki skórnej i podskórnej. Ponadto wytwarza się nowa tkanka skóry poprzez stymulację fibroblastów oraz regulację ekspresji ECM (Extra Cellular Matrix - Macierz Zewnątrzkomórkowa), czyli kolagenu, elastyny i lamini- ny. PRP indukuje również znajdujące się w skórze komórki macierzyste do dalszych podziałów i różnicowania się. Idea podawania PRP w okolice zmarszczek różni się od założeń, jakie towarzyszą wypełniaczom. PRP nie wypełnia zmarszczek objętościowo, ma natomiast uruchomić proces stymulowania fibroblastów, w wyniku czego wytwarzany jest nowy kolagen typu 3 i 4 - biostymulacja ma doprowadzić do regeneracji naskórka, nawilżenia i odmłodzenia skóry.
Komórki macierzyste
Tkanka tłuszczowa wywodząca się embriologicznie, podobnie jak szpik kostny, z mezodermy stanowi łatwo dostępny i obfity magazyn heterogennych komórek zrębu.
Na podstawie danych literaturowych stwierdzono, że komórki zrębu, izolowane z tkani tłuszczowej, wykazują wiele wspólnych cech, m.in. zdolność do proliferacji, różnicowanie się w kierunku linii adipocytów, chon- drocytów, mioblastów, ekspresję wielu wspólnych antygenów powierzchniowych oraz zdolność do tworzenia form przypominających kolonie fibroblastów. Obecnie na rynku dostępne są cztery różne separatory komórek macierzystych, każdy z nich wymaga odpowiedniego algorytmu postępowania w celu uzyskania frakcji komórek macierzystych. Tłuszcz pobieramy od pacjenta, wykonując zabieg liposukcji. Następnie pozyskany tłuszcz umieszczamy w separatorze. Po przeprowadzeniu procesu separacji komórek macierzystych uzyskaną frakcję podajemy w trakcie implantowania nici polidioksanowych.
Warianty zabiegów
Bazując na opisanych mechanizmach oraz w zależności od wyjściowej kondycji skóry, stopnia zaawansowania stwierdzanych defektów estetycznych, lokalizacji korygowanej okolicy oraz możliwości technicznych gabinetu, można zastosować jeden z wariantów zabiegu
Holistic Lift by dr Kepa pdo-HA:
1. Implantacja nici PDO z jednoczesnym podaniem kwasu hialuronowego.
Wariant optymalny dla osób poniżej 40 roku życia, u których liczba fibroblastów jest stosunkowo wysoka, a ich stymulacja przez polidioksanon jest w zupełności wystarczająca do uzyskania optymalnych efektów estetycznych.
2. Implantacja nici PDO z jednoczesnym podaniem kwasu hialuronowego z hydroksyapatytem wapnia
Zabieg odpowiedni dla osób powyżej 40 roku życia. Dodatkowe działanie wspierające wzrost fibroblastów wywoływane hydroksyapatytem wapnia umożliwia sprawniejszą aktywizację fibroblastów do bardziej efektywnej odpowiedzi na zastosowany polidioksanon.
W pierwszym wariancie zabiegu możemy wykorzystać dowolny preparat kwasu hialuronowego o niewielkiej lub średniej gęstości. Jego działanie ma ograniczyć się do poprawy nawilżenia korygowanej okolicy oraz w pewnym stopniu wpłynąć również na wygładzenie powierzchni skóry. Dodatkowym zaleceniem dla pacjenta jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w pierwszych 2-3 tygodniach po zabiegu, czyli wówczas, gdy kwas hialuronowy wiąże największe ilości wody. Po około 14 dniach od zaimplanto- wania nici PDO rozpoczyna się proces produkcji nowego kolagenu, tym efektywniejszy, im lepiej nawilżone środowisko stworzymy dzięki podaniu kwasu hialuronowego. Implanty kwasu hialuronowego utrzymują się zazwyczaj około 6-9 miesięcy, czyli dokładnie tak długo, jak długo pozostaje w skórze właściwej nić PDO i dokładnie tak długo, jak pobudzany jest proces produkcji nowego kolagenu stymulowany przez polidioksanon. Dzięki takiej kompilacji mechanizmów działania zastosowanych substancji możemy liczyć na uzyskanie optymalnych efektów estetycznych.
Drugi wariant, przeznaczony dla skór dojrzałych lub bardzo zniszczonych, pobudza dodatkowo wzrost i zwiększenie się liczby fibroblastów - komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. Kwas hialuronowy zabezpiecza utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia korygowanej okolicy, a polidioksanon wywołuje bardziej efektywną odpowiedź ze strony zwiększonej pod wpływem hydroksyapatytu wapnia liczby fibroblastów.
Holistic Lift by dr Kepa pdo-prp Zabieg polega na pobraniu od pacjenta krwi pełnej od 1 do 3 probówek (każda ok. 7 ml). Krew pobierana jest próżniowo, za pomocą specjalnych zestawów z igłą motylkową; lekarz nie ma bezpośredniego kontaktu z krwią. Następnie krew zostaje odwirowana w probówce laboratoryjnej, w której znajduje się specjalny żel separujący czerwone krwinki od osocza bogatopłytkowego. Osocze jest zagęszczane 2-4-krot- nie, w efekcie otrzymujemy od 3-4 ml osocza. Zabieg występuje w 3 wersjach, tzn. otrzymana „krew” może mieć 3 procedury przygotowania i podania, w zależności od tego, jakie są cele terapeutyczne: mezoterapia, wypełnienie, maska. Do zabiegu Holistic Lift by dr Kepa PDO-PRP możemy wykorzystać zarówno osocze przeznaczone do wykonania zabiegu mezoterapii, jak i osocze przeznaczone do stosowania jako wypełnienie. Dobór osocza uzależniony jest od rozległości okolicy zabiegu i nasilenia defektu estetycznego. Podanie osocza bogatopłytkowego w połączeniu z nićmi polidioksa- nowymi powoduje sprawniejszą i szybszą odpowiedź skóry na zaimplantowany polidioksanon. Odpowiednia stymulacja fibroblastów przez czynniki wzrostu znajdujące się na płytkach krwi przyczynia się do większej produkcji kolagenu i prowadzi do uzyskania optymalnych efektów estetycznych.
Zabieg rozpoczynamy od określenia odpowiednich wektorów na skórze w celu uzyskania optymalnego efektu liftingu wiotkiej skóry. Następnie zgodnie z ustalonymi wektorami wprowadzamy kolejne nici polidioksano- we, pozostawiając igły w skórze.
Po wprowadzeniu wszystkich nici do każdej igły podłączamy strzykawkę zawierającą egzo- lub endogenny stymulator (kwas hialuronowy, kwas hialuronowy z hydroksyapatytem wapnia, osocze bogatopłytkowe lub komórki macierzyste) i wycofując igłę, podajemy niewielką ilość preparatu - średnio około 0,02 do 0,05 ml na każdą z nici. Po zakończeniu zabiegu korygowaną okolicę poddajemy delikatnemu masażowi w celu odpowiedniego naciągnięcia nici polidioksano- wych i równomiernego rozłożenia podanego preparatu.
Poprawa efektów estetycznych widoczna jest natychmiast po zabiegu - wynika ona z mechanicznego działania nici po- lidioksanowych oraz kwasu hialuronowego. Po około 6-12 tygodniach możliwa staje się ocena efektu właściwego, związanego ze zwiększeniem się ilości endogennego kolagenu wyprodukowanego pod wpływem substancji stymulujących.
Podsumowanie
Zabieg Holistic Lift by dr Kepa bazuje na dokładnej analizie procesów fizjologicznych zachodzących w skórze oraz idei pobudzenia naturalnych mechanizmów naprawczych i regeneracyjnych prowadzących do zmniejszania defektu estetycznego. Wykorzystywane w zabiegu preparaty Holistic Lift by dr Kepa PDO-Stem cells Pozyskany w trakcie zabiegu liposukcji tłuszcz umieszcza się w separatorze. Uzyskane podczas separacji komórki macierzyste aplikowane są w trakcie implantowania nici polidioksanowych. Ulegają one procesowi reorganizacji i dzielą się w kierunku odpowiednich linii komórek skóry i tkanki podskórnej. Proces ten umożliwia sprawniejsze pobudzenie fibroblastów przez wprowadzoną nić polidioksanową.
Technika zabiegów
Technika wykonania zabiegu Holistic Lift by dr Kepa polega na wprowadzeniu wzdłuż ściśle określonych wektorów nici polidioksanowych w odpowiednią warstwę skóry właściwej. Zabieg możemy zastosować zarówno do korekty konkretnej okolicy na twarzy lub ciele, jak również zastosować jako kompleksowy zabieg rewitalizacji skóry.
(nici polidioksanowe i kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste) cechuje wysoki profil bezpieczeństwa, udowodnione klinicznie działanie oraz brak interakcji wynikających z ich połączenia. Mechanizmy działania in vivo zastosowanych substancji wzajemnie się uzupełniają, prowadząc do uzyskania optymalnych i naturalnych efektów estetycznych. Proces odnowy skóry i korekta defektu estetycznego zachodzi jednocześnie na kilku poziomach:
- poprawa nawilżenia skóry (kwas hialuronowy),
- stworzenie odpowiedniego środowiska do efektywnej produkcji nowego kolagenu (kwas hialuronowy - nawilżenie skóry właściwej, hydroksyapatyt wapnia
• wzrost fibroblastów i stworzenie szkieletu dla włókien kolagenowych, osocze bogatopłytkowe - aktywacja fibroblastów, komórki macierzyste - odtworzenie nowych komórek skóry),
- mechaniczne wygładzenie powierzchni skóry (kwas hialuronowy i polidioksanon),
- lifting wiotkiej i pozbawionej elastyczności skóry (polidioksanon - i tworzący się linijnie wzdłuż za- implantowanej nici kolagen, nowe komórki skóry powstałe z komórek macierzystych).
Literatura
- Kang, et al: In vivo stimulation of de novo collagen production caused by cross-linked hyaluronic acid dermal filler injections in photodamaged human skin,
- Calcium hydroxyapatite facial filler (Radiesse): indications, technique, and results,
- Electrospinning polydio- xanone for biomedical applications,
- Growth factors,Head Trauma: Basic, Preclinical, and Clinical Directions,
- Jezierska-Woźniak, Use of adipose tissue as a source of mesenchymal stem cells,
- Mercik: Polidioksanowe nici Hftingujące HILO Lift - nowość w medycynie estetycznej,
- Lerwick: Studies on the efficacy and safety of polydioxanone monofilament absorbable suture,
- Synthetic biodegradable polymers as medical devices
- Efficacy of Platelet Rich Plasma (PRP) in muscle injuries,
10. J.Z. Nowak, J.B. Zawilska (red.): Receptory i mechanizmy przekazywania sygnału, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.
11. A.M. Rath, J.P. Chevrel: Healing of laparatomies, Hernia Springer Verlag, 1998.
12. A. Redaelli, D. Romano, A. Marciano: Face and neck revitalization with platelet rich plasma (PRP): clinical outcome in a series of 23 consecutively treated patients, J. Drugs Dermatology, 9 (5), 2010.
13. P. Surowiak: Mezoterapia versus osocze bogatopłytkowe, Academy of Aesthetic and Anti-Aging Medicine, 2, Warszawa 2011.
14. N. Tiberiu: Concepts in biological analysis of resorbable materials in oro- -maxillofacialsurgery, Rev. chir. oro-maxilo-fac. implantol., 2(1), 2011.
Kliknij w link aby dowiedzieć się więcej:
Kosmetologia Estetyczna / 1/ 2014 / vol. 3
INDYGO Zahir Media
ul. Kamienna 105, lok. 9, 50-547 Wrocław
tel./fax +48 71 796 41 59, 71 336 11 02