czwartek, 17 października 2019
Miło Cię widzieć!

Niezwykłe właściwości kwasu hialuronowego

kwashialuronowyKwas hialuronowy to rodzaj polisacharydu, który występuje we wszystkich organizmach żywych i należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną tak u bakterii, jak i człowieka. Jedną z jego podstawowych funkcji jest to, że wiąże wodę w skórze właściwej. Może być bezpiecznie stosowany bez konieczności wykonywania testów skóry. W skórze ludzkiej kwas ten jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej.

 

W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co gwarantuje jej sprężystość i brak zmarszczek. Z wiekiem ilość kwasu maleje. W późniejszym czasie skóra człowieka się starzeje, traci zdolność wiązania wody i powstają zmarszczki. Każdy 1 gram kwasu hialuronowego posiada zdolność wiązania się aż z 6 litrami wody. Z tego powodu substancja ta jest stosowana jako jedna z najbardziej wartościowych substancji nawilżających.

 

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetologii, medycynie estetycznej do wielu zabiegów, a także do produkcji kosmetyków. Ilość kwasu hialuronowego zmienia się także w zależności od pory roku. Latem pod wpływem słońca ulega on fotodegradacji co prowadzi do fotostarzenia się skóry.

 

Kwas hialuronowy stosowany jest przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry podczas chłodów, bo w przeciwieństwie do kremów, w których jest woda, nie powoduje rozszerzenia naczyń krwionośnych. Wykorzystywany jest także jako naturalny film ochronny warstwy rogowej naskórka przed substancjami chemicznymi oraz bakteriami.
Posiada  właściwości wygładzające, poprawia elastyczność skóry, oraz likwiduje zmarszczki. Działa przeciwzapalnie, regeneruje stawy, nabłonki, oraz skórę właściwą. Może być także dodawany do preparatów stosowanych w przypadku trudno gojących się ran oraz blizn.

 

Do niedawna używano w kosmetyce kwasu hialuronowego pozyskiwanego z produktów naturalnych (grzebienie kogucie, pępowina). Obecnie coraz częściej uzyskiwany jest on metodami biotechnologicznymi. Regularne stosowanie kremów zawierających ten związek wpływa na wygładzenie zmarszczek, szczególnie na czole i wokół ust. Nie dziwi więc fakt, że kwas hialuronowy ma tak szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii.

 

Czy warto stosować krem z kwasem hialuronowym?

Polecany w szczególności osobom po 40 roku życia, u których skóra utraciła swą elastyczność i posiada liczne zmarszczki co oznacza niedobór kwasu hialuronowego. Można go uzupełnić regularnie stosując kosmetyki zawierające kwas hialuronowy/ krem, serum, a nawet zmywacz do twarzy/, np. Linia Essence lub Harmonia od Rejuve. Warto tez stosować wodę hialuronową, np. marki Rejuve lub Renlive. To ekskluzywny preparat o działaniu nawilżającym, normalizującym pH skóry, łagodzącym i przeciwzapalnym. Woda hialuronowa zapobiega blokowaniu porów skóry i podrażnieniom, jednocześnie wiążąc wilgoć w głębi skóry dla polepszenia elastyczności i jędrności. Warto również dodać, że hialuronian sodu oraz hydrolizowany kwas hialuronowy, poza intensywnym nawodnieniem przygotowuje skórę na przyjęcie składników aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjny, dlatego warto włączać go do różnych rodzajów zabiegów.

 

Źródło: http://www.biotecpolska.pl/

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)