niedziela, 22 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!
×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but galeria_rawa_gra/trubadurzy is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Trubadurzy

Marian Lichtman  z zespołem Trubadurzy są naszymi ekspertami.

 


 

{gallery}galeria_rawa_gra/trubadurzy{/gallery}

 

Marian Lichtman- (ur. 30 marca 1947 w Łodzi) – kompozytor, perkusista i wokalista. Wraz z Krzysztofem Krawczykiem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim stworzył w 1963 roku Trubadurów, w których występuje do dzisiaj.


Trubadurzy - polski zespół wokalno-instrumentalny i bigbitowy.

Został założony w 1963 w Łodzi. Zadebiutował w roku 1965 występem na festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał nagrodę za debiut. Po zdobyciu lokalnej popularności i nagraniu tytułowej piosenki do serialu Wojna domowa, kariera grupy rozwinęła się.

Historia Trubadurów

Lata 60

W 1963 roku Krzysztof Krawczyk wraz z Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim założyli Trubadurów, do których 1965 roku na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk. W 1967 dołączył do grupy Ryszard Poznakowski, a w 1969 roku Halina Żytkowiak, która niedługo potem odeszła od Trubadurów. Z Trubadurami wylansował wiele znanych przebojów, m.in. "Kasia", "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś", "Ej, Sobótka, Sobótka", "Cóż wiemy o miłości" i "Przyjedź mamo na przysięgę". W 1967 po ostatecznym odejściu Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego do zespołu No To Co Krawczyk wraz ze Sławą Mikołajczyk i Marianem Lichtmanem na chwilę odeszli do eksperymentalnego zespołu Izomorf 67. Jednak po kilku miesiacach Krawczyk z Lichtmanem wrócili do Trubadurów, ale już bez Sławy Mikołajczyk.

Zespół występował w tych czasach m.in. w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii, Chinach, Wietnamie, Azerbejdżanie. Grupa zdobyła w tym czasie wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę na festiwalu w Opolu za udany debiut i piosenkę "Przyjedź mamo na przysięgę" oraz pięć Złotych Płyt.

Po pierwszej płycie "Krajobrazy" przyszedł drugi album "Ej, sobótka, sobótka" który przyniósł następną porcję superprzebojów i ugruntowanie pozycji grupy wśród "wielkiej czwórki polskiego rocka" przełomu lat 60. i 70. Ale gdy w końcu 1969 roku z zespołem rozstał się Ryszard Poznakowski, wydawało się, że dni grupy są policzone. Tymczasem osierocone trio wprowadziło w swoje szeregi wokalistkę i pianistkę Halinę Żytkowiak, z którą od razu wylansowało przebój "Wiera, wiera czarne oczy miałaś". Powoli zespół odzyskiwał pozycję prezentując coraz to nowe i coraz bardziej udane kompozycje wszystkich swoich członków.

Lata 70

Kiedy w 1972 roku do zespołu powrócił Ryszard Poznakowski Trubadurzy w tym momencie stali się autentyczną supergrupą. Potwierdzili to zresztą szybko pierwszymi nagraniami z superhitem "Będziesz Ty" na czele. Kiedy fani zespołu czekali na kolejne, w zamian dostali wiadomość o początku solowej kariery Krzysztofa Krawczyka. Po nagraniu w 1973 roku pierwszej solowej płyty przez Krawczyka zespół uległ rozpadowi.

Na początku 1976 Krawczyk powrócił do Trubadurów i nagrał z nimi płytę "Znowu razem", która zyskała status Złotej Płyty. Zespół odbył trasę koncertową po Polsce, po której Krawczyk odszedł z grupy.

Lata 80

W latach 80. Trubadurów próbowali reanimować Kowalewski i Poznakowski. Poza wylansowaniem utworu "Dżingis Chan" nie udało się jednak reaktywować grupy.

Lata 90

Powodzenie przyniósł dopiero 1993 rok, kiedy to grupa powróciła z nowymi wykonaniami przebojów z lat 60. i 70. wydanymi na płycie "Złote przeboje". Ten come-back udał się w składzie z Poznakowskim, Kowalewskim, Lichtmanem i Piotrem Kuźniakiem, który udanie zastąpił Krawczyka.

W 1994 zespół nagrał piosenkę "Gorąca krew" do serialu Fitness Club.

W 1998 ukazała się płyta grupy "Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz". Rok wcześniej wydana została płyta "Trubadurzy śpiewają piosenki Sławomira Kowalewskiego", natomiast w 1999 ukazał się krążek "Trubadurzy śpiewają Lichtmana".

Najpopularniejsze piosenki stworzone przez członków zespołu powstałe w latach 90. to "Słoneczniki kwiaty", "Najpiękniejsza z róż", "Muzyka nocą", "Moje rodzinne miasteczko", "Dla Ciebie nie znaczy nic", "Taki jazz", "Mariana samba", a także "Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz".

2000-2010

Obecnie zespół dużo koncertuje. W 2004 roku członkowie zespołu zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi

W 2005 Trubadurzy w składzie Marian Lichtman, Sławomir Kowalewski, Piotr Kuźniak i Jacek Malanowski zaangażowali się w kampanię wyborczą Samoobrony, co spowodowało, że z zespołu odszedł Ryszard Poznakowski

W 2008 roku Trubadurzy nagrali premierową piosenkę "Nic nie wychodzi", do której powstał również teledysk.

W 2008 roku jeden z członków zespołu Marian Lichtman próbował nieudanie kariery solowej wydając płytę „Traces In The Sand”.

W grudniu 2008 roku Marian Lichtman i Sławomir Kowalewski stworzyli płytę "Imieniny" z premierowymi piosenkami. Wraz z nimi dwa utwory zaśpiewała Krystyna Giżowska.

W lipcu 2009 grupa wzięła udział w audycji Rozmowy Niedokończone w TV Trwam i wystąpiła na antenie stacji z mini recitalem.

W noc sylwestrową z 2009/2010 TV Trwam wyemitowała koncert, w którym obok nich wystąpili m.in. Bogdan Trojanek, Iwan Komarenko, Eleni, Krystyna Giżowska, tenor Bogusław Morka i zespół Happy End. W tym samym czasie zespół na żywo brał udział w sylwestrowej Gwiezdnej Odysei w Łodzi, którą transmitowały TVP 2 i TVP Polonia.

W styczniu 2010 zespół nagrał piosenkę "W zimowy wieczór", do której powstał także teledysk. W tym roku nagrali jeszcze utwór wraz z Krzysztofem Krawczykiem i Krzysztofem Jerzym Krawczykiem utwór "Marynarze szos", do którego nagrano również teledysk.

W sierpniu 2010 grupa wystąpiła na koncercie wyemitowanym przez TV Trwam z Brodnicy. Obok znanych przebojów, można było usłyszeć nowe piosenki. Wraz z nimi wystąpiła także Krystyna Giżowska i zespół Wawele.

Do najbardziej znanych utworów zespołu tej dekady należą utwory: "Nic nie wychodzi", "Moja fantazja", "Mój rower", "Pozostało to w nas", "Nic nie wychodzi", "W zimowy wieczór" oraz piosenka "Marynarze szos" wraz z Krzysztofem Krawczykiem i Krzysztofem Jerzym Krawczykiem.

2011

W 2011 grupa nagrała utwór "Bez Ciebie tak mi źle" wraz z teledyskiem

 

zródło: Wikipedia

Oceń ten artykuł
(23 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 27 lipca 2011 14:11