Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
U niektórych osób z cerą naczynkową występuje skłonność do rumienia i rozwoju trądziku różowatego. Te niechciane zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach nosa, na policzkach , brodzie i udach.
W początkowych stadiach zaczerwienienie może pojawiać się i znikać, jednakże później gdy już się pojawi z reguły pozostaje na stałe. Przyczyną tego defektu kosmetycznego jest niska elastyczność ścianek naczynek krwionośnych. Pękanie naczynek może być nasilane przez nadmierne korzystanie ze zbyt gorącej i lodowatej wody, stosowanie mocno podrażniających kosmetyków, spożywanie niektórych pokarmów, alkoholu, palenie papierosów i nadmierną ekspozycję na słońce. Pojawiające się pajączki i zaczerwienienia to tylko jeden z kłopotów. Cera naczynkowa jest również często bardzo cienka, delikatna, sucha i wrażliwa. Nieprawidłowa pielęgnacja, zle dobrane kosmetyki i nieodpowiednia dieta mogą znacznie nasilić objawy.
Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga nie tylko dedykowanych kosmetyków ale i specjalnego jej traktowania oraz ochrony.
Do codziennego demakijażu powinno się stosować tylko łagodne środki, najlepiej te, które są przeznaczone do tego typu skóry. Należy unikać preparatów silnie pieniących się, ponieważ wysuszają one skórę. Stosować mleczka kosmetyczne i toniki bezalkoholowe lub delikatne płyny miceralne. Wykluczyć całkowicie wszelkiego rodzaju zapachowe i barwione mydła. Dwa razy w miesiącu można wykonać peeling enzymatyczny, w żadnym wypadku nie mechaniczny!!!
Cera naczynkowa nie znosi kosmetyków silnie ściągających, preparatów zawierających w swym składzie alkohol, mentol, mięte pieprzową lub olejek eukaliptusowy. Wszelkie pielęgnacyjne maski powinny być łatwo zmywalne i nie być typu peel off. Niezwykle istotna jest również ochrona skóry przed czynnikami atmosferycznymi. Stosowanie odpowiednich kremów, które chronią przed mrozem, nagłymi zmianami temperatury, promieniami UV.
Ważnym elementem jest kontrolowana dieta, czyli obserwowanie, po jakich produktach dochodzi do pojawienia się rumienia na twarzy. Tylko w ten sposób można skutecznie wyeliminować bodzce spożywcze, które przyczyniają się do pogłębienia defektu. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Dodatkowo można stosować suplementacje w postaci Wit.C,B2, PP, Rutinoscorbiny, AscoRuticalu czy skrzypu polnego.
Kobiety z cerą naczynkową stosujące doustną antykoncepcje powinny poprosić swojego ginekologa, aby wybrał im środek o niskiej dawce estrogenu.
W preparatach do pielęgnacji cery naczyniowej powinny znaleźć się odpowiednie substancje, które uszczelniają naczynka i wzmacniają je, chroniąc przed pękaniem. Wybierając kosmetyk szukajmy w jego składzie:
- rutyny, wit. K, wit. C, flawonoidów, allantoiny, garbników, związków krzemu
- oczaru wirginijskiego- działa kojąco na skórę naczyniową
- alg morskich- zawierają witaminy, makro- i mikroelementy, wzmacniają, nawilżają, łagodzą podrażnienia, uspokajają
- miłorzębu japońskiego- uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza kruchość naczynek, poprawia krążenie drobnych naczyń krwionośnych
- krwawnika- zawiera witaminę C, łagodzi stany zapalne
- arniki górskiej- wzmacnia ściany naczyń włosowatych, zmniejsza obrzęki i bolesność
- kasztanowca zwyczajnego- uelastycznia, uszczelnia i wzmacnia naczynka
- nagietka- zmniejsza kruchość naczyń włosowatych, działa przeciwzapalne
W składzie preparatów dedykowanych cerze naczynkowej można znalezć również olejki eteryczne. Wzmacniają one naczynka, zapobiegają ich pękaniu. Działają łagodząco, uspokajająco i kojąco.
W przypadku cery z problemami naczyniowymi poleca się: olejek cyprysowy, z neroli, sandałowy,różany, z melisy lekarskiej oraz szałwii.
Niektóre preparaty przeznaczone dla cer naczyniowych zawierają zielone pigmenty, które wprawdzie nie należą do aktywnych składników, pomagają jednak skutecznie zatuszować zaczerwienia.
Szukając rozwiązania problemu można udać się po pomoc do gabinetu kosmetycznego lub medycyny estetycznej i poddać się zabiegom nawilżającym, masażom na bazie olejków, zabiegowi jonoforezy, sonoforezy, laseroterapii czy elektrokoagulacji.
Zabiegi te stymulują mikrocyrkulację, łagodzą zaczerwienienia, obkurczają i wzmacniają ściany naczyń włosowatych, stabilizują funkcje skóry, działają ujędrniająco i energetyzująco.
Do powstania cery naczyniowej lub nasilenia się objawów na pewno przyczyniają się takie czynniki jak:
- woda chlorowana, twarda
- kosmetyki zawierające w swym składzie kwasy AHA, alkohol, pieelingi ziarniste
- słońce, solarium, sauna, suszarki do włosów
- niekorzystne warunki atmosferyczne ( mróz, wiatr, wilgoć, słońce), nagła zmiana temperatur -gorące, długie kąpiele
- intensywny wysiłek fizyczny
- gorące, ostre pokarmy i napoje, alkohol, mocna herbata i kawa
- spożywanie owoców cytrusowych i ostrych warzyw typu papryka, rzodkiewka
- odmrożenia i odmroziny
- antykoncepcja hormonalna
- leki, maści
- menstruacja
- choroby układu pokarmowego: zaburzenia trawienia i uszkodzenia wątroby
- zaparcia
- nadciśnienie
- ciąża
- stres, emocje
- czynniki genetyczne
Red. Port.