czwartek, 26 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

FRYZJER TWOIM PRZYJACIELEM

bg-fryzjerstwo2.jpgUczesanie potrafi naprawdę odmienić człowieka, nie tylko zewnętrznie. Lepszy wygląd zwiększa poczucie własnej atrakcyjności, a to dodaje pewności siebie, odwagi, energii do działania i zmagania się z trudnościami. Czasem radykalna zmiana fryzury jest początkiem wielkich zmian w życiu, odmienia także sposób postrzegania nas przez innych. Wszyscy chyba znamy stare powiedzenie  "jak cię widzą, tak cię piszą". Efekt zakupów możemy zobaczyć od razu, przymierzając w sklepie nowy ciuch lub buty-rezultatu fryzjerskich metamorfoz nie da się tak łatwo przewidzieć, dlatego tak ważne jest posiadanie dobrego fryzjera, do którego można mieć zaufanie. Wizyty u takiego profesjonalisty nie będą wiązać się z niepewnością  i z koniecznością poprawek ratujących wygląd fryzury.

Dobry fryzjer stylista, to nie tylko doświadczenie czy talent, ale także umiejętność sprawienia, że  czujemy się wyjątkowo. Jaki więc powinien być dobry fryzjer, by wizyta u niego mogła być przyjemnością, zakończoną poprawieniem samooceny i nastroju?

 

Nie wystarczy umiejętność perfekcyjnego cięcia, idealny fryzjer potrafi także dobrać fryzurę nie tylko do naszego rodzaju włosów, ale i do rysów twarzy, a nawet sylwetki i trybu życia. Profesjonalista umie doradzić, które uczesanie nadaje się dla nas, a które nie  byśmy mogli być zadowoleni z nowego uczesania dłużej, niż tylko przez kilka godzin po wyjściu z salonu. Dla przykładu: kobieta żyjąca w ciągłym pośpiechu i cierpiąca na permanentny brak czasu nie powinna mieć fryzury, która wymaga długiego modelowania, bez którego włosy wyglądają fatalnie. Dbający o dobro klienta mistrz nożyczek będzie umiał także umiejętnie odradzić nam wymarzone uczesanie, jeśli uzna, że zaproponowana przez nas fryzura w naszym przypadku jest naprawdę złym rozwiązaniem. Fryzjer nie może być jednak zapatrzonym w siebie twórcą, który nie liczy się ze zdaniem klientki urzeczywistniając tylko swoje, nieraz ekstrawaganckie wizje. Musi brać pod uwagę nasz gust i punkt widzenia, nie nakłaniać do eksperymentów i nie polecać na siłę danych fryzur tylko dlatego, że są one zgodne z najnowszymi trendami. W końcu ma to być fryzura dla nas i to my mamy się czuć z nią dobrze, wiedząc, że to, co mamy na głowie nie kłóci się w żaden sposób z naszym poczuciem piękna i temperamentem, ale tworzy z nami harmonijną całość.
W zawodzie fryzjera bardzo ważny  jest talent, pewne manualne zdolności, których nie można się, niestety, nauczyć. Konieczna jest fantazja i duża wyobraźnia, bo trzeba widzieć osobę całościowo przed obcięciem włosów, dobraniem  uczesania czy nowego koloru. W tym zawodzie nauka nigdy się nie kończy. Nie można skończyć szkoły i powiedzieć: no, to teraz jestem fryzjerem. Trzeba jeździć na pokazy, szkolenia, śledzić nowinki w technikach, strzyżeniu, farbowaniu. To się wciąż zmienia, więc nie można się tych zmian obawiać. Poza tym fryzjer musi być dobrym obserwatorem ludzi i potrafić słuchać klienta.

 

friseur2.jpgWbrew pozorom, fryzjerstwo to trudna sztuka . Do salonu przychodzą różne osoby. Klient jest naprawdę różny i dobry fryzjer powinien wiedzieć, że nie ma jednego schematu  obsługi. Na fotelu u fryzjera zasiadają tacy, którzy mówią o totalnej rewolucji na głowie, a tak naprawdę chcą podciąć końcówki. Bywa, że  przychodzą tylko po to, żeby poprawić sobie nastrój, pogadać i tak naprawdę nie oczekują wiele. Wtedy mistrz nożyczek powinien stać się również psychologiem, podjąć umiejętnie rozmowę, ale przede wszystkim słuchać. Zdarza się i tak, że ktoś przyjdzie po prostu pomilczeć i trzeba to uszanować.

 

Dobry fachowiec nie tylko wyczaruje na naszej głowie satysfakcjonującą nas fryzurę, ale i  chętnie odpowie na wszelkie pytania oraz doradzi jak powinno wyglądać dalsze postępowanie dotyczące zarówno modelowania, jak i ogólnej pielęgnacji włosów po wyjściu z salonu.

 

O guście i umiejętnościach fryzjera świadczy  w dużym stopniu jego własny wygląd. Chcąc mieć na głowie klasyczną fryzurkę i perfekcyjnie ścięte włosy wyglądające jak najbardziej naturalnie, dobrze jest oddać naszą czuprynę w ręce osoby, która wygląda podobnie, będzie potrafiła zrozumieć, o co nam chodzi. Postąpmy analogicznie, gdy liczymy na jakieś ekstrawaganckie, nietypowe uczesanie.

 

Prawdziwy profesjonalista godzi się też na ewentualne poprawki, jeśli okaże się, że w efekcie np. nowy kolor lub "cięcie" znacznie odbiega od naszych wyobrażeń lub wyraźnie do nas nie pasuje. Nie zrobi obrażonej, złośliwej miny z powodu naszych uwag tylko w ramach reklamacji zabierze się ochoczo do pracy, by żaden klient nie wychodził od niego niezadowolony.

 

Przed pójściem do nowego fryzjera dobrze jest dokładnie wypytać swoje znajome o to, kogo polecają (lub odradzają) i dlaczego. Jeśli nie ma się takiej możliwości, na wszelki wypadek warto pamiętać o jednym lepiej jest nie eksperymentować z nowościami u fryzjera, u którego jest się pierwszy raz.

 

Jeśli wiemy, jakich zmian chcemy dokonać, potrzebny  jest profesjonalny fryzjer, który umie naszą wizję fryzury urzeczywistnić. Gdy nie mamy pomysłu na swoja fryzurę to wtedy jest dużo bardziej pod górkę. W tym przypadku dobra ręka do cięcia nie wystarczy, potrzebujemy kreatywnego stylisty. Nie decydujmy się na danego fryzjera jedynie pod wpływem opinii znajomych, ponieważ to co jest idealne dla innych nie oznacza że będzie dobre dla nas. Popularność fryzjera nie zawsze świadczy o jakości jego pracy. Na dobrą opinię fryzjerzy muszą stale pracować, wprowadzając nowoczesne metody i techniki, ciągle się szkoląc. Ważnym elementem udanej wizyty w  salonie fryzjerskim jest również to na jakich preparatach on pracuje. Wiele zależy od jakości środków używanych do odnowy, pielęgnacji i koloryzacji włosów. Profesjonalny i odpowiedzialny fryzjer nie pokusi się na pracę na preparatach z najniższej półki, bo wie, że aby klient był usatysfakcjonowany musi osiągnąć jak najlepszy efekt stylizacji. Osoba schodząca z fotela powinna mieć odczucie, że jej włosy dostały drugie życie.

d48ab2ce9a7fb9c52e3358c58f497eac,112,30.jpg

Czasami się zdarza, że jesteśmy nie jest zadowoleni z nowej fryzury, mimo że wcześniej ustaliliśmy z fryzjerem, jakich zmian należy dokonać. Często wynika to z nieporozumienia, gdyż fryzjer może inaczej rozumieć pewne pojęcia. Aby uniknąć podobnych sytuacji zobaczmy co oznacza fryzjerski żargon:

 

  • - Włosy równo obcięte-to pasma obcięte wzdłuż linii prostej. Tej techniki używa się przy wyrównywaniu długości włosów, to znaczy wtedy, kiedy chcemy, żeby wszystkie włosy miały jednakową długość.
  • - Wycieniowanie włosów-końcówki włosów podcinane są nieregularnie, dzięki czemu wydają się miękkie i lekkie.
  • - Podcieniowanie włosów jest wówczas, kiedy chcemy lekko wycieniować niektóre partie włosów, na przykład na karku, aby wyglądały na bardziej puszyste.
  • - Cieniowanie włosów -jest to wycieniowanie włosów na całej głowie.
  • - Włosy wystrzępione-to zaawansowana forma cieniowania, po której włosy wydają się być cieńsze.

 

Nieporozumienia pojawiają się również wtedy, gdy określamy miejsce wybranego strzyżenia. Przód to widok z przodu głowy z włosami okalającymi czoło. Góra to miejsce położone najwyżej. Tył to obszar sięgający do linii odchylenia głowy (do kości potylicy). Poniżej tej linii znajduje się kark.

 

Znalezienie właściwego fryzjera nie jest prostą sprawą. Salonów fryzjerskich jest bez liku, nawet w małych miejscowościach, tylko pod którym szyldem kryje się ten fachowiec , który odmieni nas na plus. Oto jest pytanie. Gdzie, u kogo i z ile?

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)